Zeytin Ağacı Dizi Konusu ve Yorumu – Kökler Unutmaz

Zeytin Ağacı Dizi Konusu ve Yorumu adlı yazıda okuyucular; dizinin konusuna, yorumuna, imdb puanına, oyuncu kadrosuna, yönetmenine, yayınlandığı platforma ve kişisel analizlerime uluşabilirler. Keyifli okumalar. Bilgitutuk.com...

zeytin -ağacı-dizi-konusu-yorumu-imdb-oyuncuları

Netflix platformu, geçtiğimiz günlerde ünlü oyunculardan oluşan Zeytin Ağacı dizisini izleyenlerin beğenisine sundu. Dizinin yönetmen koltuğunda Burcu Alptekin otururken, kalemin başında romantik filmlerin yaratıcısı Nuran Evren Şit yer alıyor. Başrollerini Tuba Büyüküstün, Seda Bakan, Boncuk Yılmaz gibi başarılı oyuncuların paylaştığı dizi 8 bölümden oluşmaktadır. Romantik dram ağırlıklı dizinin hikayesine yardımcı olan atmosfer ise, Rakı Balık Ayvalık üçlemesiyle akıllarda kalan Ayvalık ilçesidir. Muhteşem görseli, doğal ve tarihi yerleriyle gerek hikayenin gerekse de seyircinin içini açıyor bu küçük belde. Zeytin Ağacı, köklerini tarihin her yerine sarmış, bazı yerlerde kutsal kabul edilen bir ağaçtır. Bu nedenle sanırım diziye bu ismi verdiler. İnsanların köklerine inerek onların ruhlarına dokunan bir hikayeyi simgeyle sunmak istedikleri için. Dizi, sorunlarımızın her zaman bir kökü olduğunu ve bu kökün illaki hatırlanması gerekmediğini anlatıyor. Kısacası, kök hastaysa insan da bir gün hasta olur.

Zeytin Ağacı Dizi Konusu

Dizi, çocukluklarından itibaren birbirlerine kol kanat geren üç arkadaşın etrafında dönmektedir. Doktor ve rasyonel Ada, avukat ve hayalci Sevgi, psikolog olacakken okulu bırakmış ve sevdiği adamla evlenmiş çılgın Leyla. Bu üç arkadaş İstanbul’da kendi hayatlarıyla uğraşırken Sevgi’nin karaciğerinde nükseden kanser nedeniyle zor zamanlar geçirir. Sevgi, Ayvalık’da kansere dahi çare bulabilen bir yer keşfeder ve arkadaşlarını ikna ederek oraya gider. Zaman adlı adam, hastalıkların ruhsal kökenine inerek bir nevi çare sunmaktadır onlara. Ada’nın titreyen eli, Sevgi’nin karaciğerinde büyüyen parazit, Leyla’nın deniz korkusu iyileşmek için köklerine inmeyi beklemektedir. Üç arkadaş, hayatın onlara getirdiği sürpriz neticesinde oraya taşınma kararı alır. Ada aldatılmış, Leyla terkedilmiş, Sevgi ise Ayvalık’da hayat bulmuştur. Bu küçük yer onlar için nefes olur. Tabi Ada’nın büyük aşkı ve tramvası Toprak ile karşılaşması herşeyi zora soksa da onlar iyileşmek içen devam etmek zorundadır.

Zeytin Ağacı Oyucu Kadrosu ve Karakterleri

Tuba Büyüküstün, güzel oyuncu rasyonel ve mantıkla hareket eden Ada karakterine hayat vermektedir. Ada için en önemli şey mesleği olmuştur. Mantığına uymayan herşeyi reddeder ve kabullenmez. Hayatının aşkı Toprak ona ihanet edip gittiğinde yakın arkadaşı Selim ile evlenir. Fakat Selim’e aşık olamaz. Yedi yıllık evliliğinin tek temeli kocasının ona sergilediği sadakat duygusudur. Fakat o duygu yok olur ve geriye bir hiç kalır. Mantık Ada’yı yalnız bırakmış, kalbi Toprağın kalıntılarında onu aramaya başlamıştır. Yenilmiştir Ada, geçmişini yok sayıp kendini kandıran herkes gibi.

Seda Bakan; başarılı oyuncu çılgın ve hayat dolu olan Leyla karakterine hayat vermektedir. Leyla, sevdiği adam için herşeyi göze almış, okulunu yarım bırakmış ve ailesine karşı gelmiştir. Hayatını, kocasına ve oğluna adarken kocası tarafından aldatılmış olmanın ezikliğini her zaman içinde yaşamıştır. Fakat Leyla için bırakıp gitmek kolay değildir. Hem kocasını hem de kredi kartını gururundan daha çok sevmektedir. Kocasının iflas etmesi hatta onu bırakıp kaçması dahi gözünü açmaz bu saf kadının. Hala her şeyin düzeleceğine hayatın istediği gibi gideceğine inanmaktadır. Instagrama koyduğu videolar kadar sahtedir hayalleri. Kurtuluşu onu gerçekten seven dostlarında değil de acının içinde arar, kendi değerinden bihaber herkes gibi.

Boncuk Yılmaz, başarılı oyuncu kansere kafa tutan Sevgi’ye hayat veriyor. Sevgi, geçmişte yaşadığı tramvayı omuzlarında yük olarak taşıyan sevgi dolu genç bir kadındır. Bu kadının iki istediği vardır bu hayattan; onu seven bir adam ve iyileşmek. Arkadaşlarına ve annesine sıkı sıkıya bağlıdır. Hayat zordur onun için. Fakat zaman içerisinde bu hayata kulak verir onun ne demek istediği algılar.

Murat Boz; yakışıklı oyuncu toprak karakterine hayat vermektedir. Toprak, müzik yapma hayaliyle yanıp tutuşan fakat hayatın çeşitli yerlerine sürüklenmiş bir adam. Yıllar önce Ada’ya yaptığı hatanın bedelini her zaman vicdanında taşır. Adaya hala aşıktır.

Fırat Tanış; usta oyuncu insanların ruhuna şifa olan Zaman Bey’e hayat vermektedir. Zaman Bey, hastalarına babalık yapan insanlara iyi gelen bir adamdır.

Dizi Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Açık konuşmam gerekirse diziyi fragmanlardan daha çok beğendim. Hatta ilk bölümler oldukça dolu ve dikkat çekiciydi. Her bölüm başka bir insanın köklerine inilmesi heyecan verici olsa da sonlara doğru insanları sıkıyor. İlk bölümlerin heyecanını ne yazık ki diğer bölümler de göremiyorsunuz. Kendini tekrar eden sekansların içerisinde bitse de gitsek demeden edemiyorsunuz.

Tuba Büyüküstün’ün güzelliği, Seda Bakan’ın sevimli oyunculuğu ekranlarda sizi tutmak için yeterli kalıyor elbette. Murat Boz ise şarkıcı kökenli biri olarak hiç de sırıtmıyor dizide. Diğer oyuncular da rollerinin hakkını fazlasıyla veriyorlar. Geçmişin köklerini iyileştirme konusunu sevdim. Dünyanın bazı yerlerinde bu tür araştırmaların hatta çalışmaların yapıldığını okumuştum. Bu dizide biraz daha fantastik ve abartılı bir havayla bunu ekrana getirmişler ama olsun sonuçta niyetleri iyi.

Zeytin Ağacı, konusu ve ruhu olan, insanların yaralarına parmak basmış, düşündüren bir yapım olmuş. Zamanınız varsa izleyin fakat çok beklentiye girmeden. Bunun nedeni ise daha önce söylediğim gibi kendini çok tekrarlıyor olması. Dizinin İmdb puanı şimdilik 5,7/10. Ne yazık ki bu beklentinin yüksel olmasından kaynaklanıyor. Keyifli Seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.