Yolun Açık Olsun Film Konu ve Yorumu – Netflix

Yolun açık olsun film konu ve yorumu adlı yazda okuyucular filmin konusuna, yorumlarına. oyuncu kadrosuna, yönetmenine ve kişisel analizlerime ulaşabilirler. Keyifli okumalar, bilgitutuk.com.

23 Mayıs 2022 tarihinde Netflix platformu dikkat çeken oyunculardan oluşan bir filmi izleyicilerin beğenisine sundu. Yolun Açık Olsun. Filmin yönetmen koltuğunda; Beni Çok Sev, Yedinci Koğuştaki Mucize gibi filmlerin yönetmeni Mehmet Ada Öztekin oturmaktadır. Film, Nefes: Vatan Sağolsun, Anadolu Kartalları gibi filmlerin senaristliğini yapmış Hakan Evrensel’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Yaklaşık iki saat boyunca izleyicilerin beğenisine sunulan yapım bundan sonra birçok örneği bulunan askeri filmlerin arasında yerini alacak. Peki bu bol ünlülü film, Dağ yada Vatan Sağolsun gibi kaliteli filmlerin arasından sıyrılıp da insanların zihinlerinde kalıcı yer alabilecek mi? Bunun cevabını zaman gösterir fakat öngörülerime göre bu çok zor.

Yolun Açık Olsun Film Konusu

Yüzbaşı Salih, geçirdiği bir kaza sonucu sol bacağını kaybetmiş bundan dolayı da ağır depresyon içerisindedir. Çok sevdiği karısı dahi onu bu durumdan kurtaramaz. Ta ki Kerim’i sevdiği kıza kavuşturmaya karar verene kadar. Kerimin sevdiği kızı babası evlendirmektedir üstelik düğüne sadece bir gün kalmıştır. Salih, Kerimi de yanına alarak Dalyan’a doğru yola çıkar. Salih bu yolculuğun sonunda anlayacaktır ki hayat yarım ve acılarla dolu olsa da yaşanmak zorundadır. Tüm acıların içerisinde kader insana illa ki tutunacak bir dal veriyordur.

Dizi Karakter ve Oyuncuları

yolun-açık-olsun-salih-

Engin Akyürek, başarılı oyuncu Yüzbaşı Salih karakterine hayat vermektedir. Salih, görev sırasında bastığı mayın neticesinde sol bacağını kaybetmiş bir gazidir. Sol bacağını kaybetmesinin ardından içine kapanır ve tek dostu Kerimi mutlu etmek için hayata yeniden tutunmaya çalışır. Hayatında eşi Duygu ve Asteğmeni Kerim dışında pek kimse yoktur. Melankolik bir havası vardır.

yolun-açık-olsun-kerim-kimdir

Tolga Sarıtaş, ünlü oyuncu Asteğmen Kerim karakterini canlandırmaktadır. Kerim, Muğla Köyceğiz’de yaşayan hayat dolu bir gençtir. Etrafındaki insanlar tarafından sevilen bu gencin tek bir isteği varso da Elif’le evlenmek. Fakat Elifin babası bu işe razı gelmez. Kerim de askerliğini yapmadığı için evlenemediğini düşünür ve askere gider. Salih Yüzbaşı ile orada tanışırlar ve çok iyi dost olurlar.

yolun-açık-olsun-film-konusu-oyuncuları-duygu

Belfu Benian, güzel oyuncu Yüzbaşı Salih’in güzeller güzeli karısı Duygu karakterine hayat vermektedir. Duygu, ailesinin tüm karşı çıkışlarına rağmen Salih’le evlenecek kadar ona aşıktır. Özverili ve inatçı kişiliği Salih’in depresyona girdiği zamanlarda çok işine yarar.

Öykü Naz Altay, güzel oyuncu Asteğmen Kerim’in sevdiği kız olan Elif karakterine hayat vermektedir. Elif, Köyceğiz’de sakin hayat yaşayan genç bir kadındır. İnatçı babası yüzünden Kerimle bir türlü kavuşamaz.

Yolun Açık Olsun Filmi Beklentiyi Karşıladı mı?

Benim cevabım ‘ortalama’ olacaktır. Yolun Açık Olsun filmi içerisinde barındırdığı gizemle izleyiciyi hikayenin içerisinde tutmayı iyi başarıyor. Oyunculara gelince her biri rolünün üstesinden çok başarıyla gelmiş. Özellikle de Asteğmen Kerim. Onu canlandıran Tolga Sarıtaş ise, karakteri alıp tabiri caizse uçurmuş. Dağda görev sırasında düğünde oynayacağı zeybek havasını prova ettiği sahne eminim çoğu izleyicinin hatırasında uzun süre kalacaktır. Kerim Asteğmenle Yüzbaşı Salih’in arasındaki sevimli dostluk ise hem güldürdü hem de yürek burktu. Filmde en sevdiğim hiç kuşkusuz o sahnelerdir. Komediyi de aşkı da dozunda kullanan yapımın elbette eksiklikleri yok değil.

Çoğu film gibi Yolun Açık Olsun da ters köşenin zehrine kapılıyor ve izleyiciyi biraz saf yerine koyuyor. Şahsen ben ilk sahnelerden durumu anlamış saklamaya çalıştıkları sırrı çözmüştüm. Eminim benim gibi çoğu insan da bunu anlayacaktır. Neyse spoiler vermekten kaçınıp yapımını zayıf yönlerinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle düğünde çok büyük mantık hataları vardı. Yüzbaşı Salih’in kendini teknede öldürmeye çalışırken karısının gelip onu durdurduğu sahneyi çok amatörce buldum. Böyle bir filmde bunların olmaması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.