Yakamoz S – 245 Dizi Konusu ve Yorumu- Umut Yıkan Senaryo

Yakamoz S-245 dizi konusu ve yorumu adlı yazıda okuyucular; dizinin oyuncu kadrosuna, yorumlarına, yönetmenine, imdb puanına ve kişisel analizlerime ulaşabilirler. Keyifli okumalar. Bilgitutuk.com.

yakamoz-s-245-dizi-konusu-ve-yorumu

Geçtiğimiz aylarda Netflix platformunda merakla beklenen Yakamoz S-245 dizisi yayına girdi. Ne girmek ama. Yayınlandığı andan itibaren platformun en çok izlenen yapımları arasında yerini almayı başardı. Peki bu yapımın popülerliğini neye borçluyuz? Senaryosuna mı yoksa oyuncu kadrosuna mı? Benim bu soruya cevabım ne yazık ki oyuncu kadrosu olacaktır. Yönetmen koltuğunda oturan Tolga Karaçelik ve Umut Öcal gibi tecrübeli yönetmenin çekim hataları da işin işine girince ne yazık ki olmamış bir yapım ortaya çıkıyor.

Yakamoz-s-245

Yakamoz S-245 Dizi Konusu

Güneşli bir günde Arman adlı genç bir adamın sıradan görüntüsüyle başlıyor dizi. Mahalleli tarafından sevilen bu genç adamı yıllardır görmediği eski sevgilisi Defne ziyarete gelir, üstelik yanında nişanlısıyla. Defne’nin geliş amacı ise Armanı bir deniz altı araştırması için ikna etmektir. Genç kadın bir şekilde Armanı ikna eder ve küçük bir grupla Oya adlı bir denizaltı aracıyla dalış yaparlar. Tüm günü denizin dibinde geçirirler fakat yüzeye çıktıklarında her şey değişmiştir. Zira etrafta hiçbir canlı bulunmamaktadır. Defne, nişanlısının peşine düşer ve ondan gelen mesajdan Kos adasında olduğunu anlar. Mesajda, güneşin insanları öldürdüğünü ve kaçmaları gerektiğini söylüyordur.

Kos adasına gittiklerinde Askeri denizaltı Yakamoz s245 ile karşılaşırlar. Kendi denizaltı araçları bozulmuştur ve bir avuç askerin arasında yaşam mücadelesi vermeye başlarlar. Bir yandan güneşle uğraşan grup bir yandan da kendilerini kabullenemeyen askerler arasında kabul görmeye çalışırlar.

Dizi karakterleri

Kıvanç Tatlıtuğ; güçlü ve lider ruhlu Arman karakterine hayat vermektedir. Babasıyla arası bilinmeyen bir nedenden ötürü kötü olan Arman, Yakamozun en önemli adamlarından biri haline gelir. Teknik bilgisi ve acil durumlardaki sakinliğiyle grubun çok işine yarar. Defneye hala aşıktır fakat başına buyruk karakteri yüzünden ona adım atamaz.

Netflix-dizileri

Özge Özpirinçci, başarılı oyuncu Defne karakterini canlandırıyor. Kararlı ve zeki bir bilim insanı. Kafasına koyduğu her şeyi yapmak gibi bir huyu var. Girdiği her ortama ayak uydurur fakat zaman zaman verdiği yanlış kararlarla insanları zor durumda bırakabiliyor. Korkusuzdur. Arman’a hala aşıktır.

yakamoz-s-245-dizi-konusu-oyunlulari

Onur Ünsal; dizinin tüm dram yönünü sırtlayan Cem karakterine hayat veriyor. Bağımlılıkla başı dertte olan genç adam, Defne ve Arman’ın üniversite arkadaşıdır. Kalbi tertemiz, çok duygusal bir adam olan Cem her şeyi alaya vurarak hayatta kalmaya çalışır, aynı zamanda insanların onu yönlendirmesinden bıkmıştır.

dizi-konusu

Ertan Saban; Yakamozun komutanı Umut’a hayat veren oyuncu bu rolü çok başarılı sırtlıyor. Umut, sert ve acımasız bir karakterdir. İlk başlarda Arman ve ekibini Yakamozda istemez, bunun için de her şeyi yapar. Bencil, diktatör kişiliği birçok insanın başına bela olmaktadır.

Ece Çeşmioğlu, Yakamozun ikinci komutanı ve tek kadın denizaltıcı olan Yanca karakterine hayat vermektedir. Yonca sert görünüşünün ardında büyük bir narinlik ve merhamet barındırmaktadır. Umut’a ilk zamanlar körü körüne bağlıyken zamanla onun gerçek yüzünü görür ve Arman’ın tarafına geçer.

Dizi Beklentiyi Karşıladı mı?

Benim cevabım hayır olacaktır. Dünyaya açılmak kadar bunu iyi yapmak da önemlidir. Bunun da en iyi yolu güçlü bir senaryodur. Benim izlediğim Yakamoz s-245 dizisi senaryo açısından yerlerdeydi. Karakterleri ise özensiz ve derinlikten yoksundu. En basitinden Defne karakteri nişanlısını kaybediyor ve saniyeler sonra hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam ediyor. Defne nişanlısını bırakarak denizaltına biniyor, üstelik kendisi güneşin öldürücü etkisinden haberdar. Bana bu çok saçma geldi. İnsan nişanlısını kurtarmak istemez mi? Yakamozda bulunan askerler ise o ruhtan çok uzaktaydılar. Tamam psikoloji bozuk insanlar olacaktır aralarında fakat bunu zamana yayarak göstermeleri gerekiyordu. Hatice karakteri ise keşke olmasaydı dedirtti bana. Çok yapmacık ve Amerikan filmlerinden ödünç alınmış gibi duruyordu. Onu canlandıran oyuncu ise karakterin basitliğini daha da yere indirmiş. Kısacası yapım iyi bir konuyu senaryoya iyi taşyamamış.

Övebileceğim üç isim var. Kıvanç Tatlıtuğ, Ertan Saban ve Onur Uysal. Bu oyuncular rollerinin hakkını fazlasıyla vermişler. Göz dolduran bir oyunculukları vardı. Dizinin İmdb puanı 6,1.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.