Vücut Kamerası Filmi Konu ve Yorumu

2020 yapımı Vücut Kamerası Filmi; yönetmenliğini Malik Vithall’in üstlendiği korku temalı bir yapım. Filmin odağında polis teşkilatı ve o teşkilatın, şehrin arka sokaklarında bıraktığı derin izler var. Birçok filme konu olan seri cinayetler kartı, bu filmde de es geçilmemiş.

Vücut Kamerası Film Konusu

Film; siyahilerin işlettiği bir barda, haber bültenlerinden yükselen bir anonsla başlıyor.

19 yaşındaki siyahi genci öldüren polis memuru, ceza almayarak görevine devam edecek…

Bu anonsu, bara giren bir adamın ardından sertleşen bakışlar takip eder. İçeriye giren bir polis memurudur. İçecek bir şeyler için her zaman uğradığı bu yerde, bu sefer hoş karşılanmamıştır. O gece bara giren polis memuru Ganning, bardan çıktıktan kısa bir sonra ölü olarak buluyor. Olay yerine ilk giden ise, Memur Renee ve ortağı Danny olmuştur.

Renee; empati duygusu güçlü, zeki, inandığı değerler uğruna herşeyi yapabilen, pes etmek nedir bilmeyen, geçmişinde yaşadığı acı kaybına rağmen dimdik ayakta durabilmiş genç bir kadındır. O gece olay yerine gittiğinde Ganning’in kamera kayıtlarını izler, fakat olay yerine ekipler geldiğinde görüntüler birden yok olur. Olay anına ait tüm görüntüler, Renee’nin hafızasındadır. Görüntüde ise sadece şunlar vardır: Plakası olmayan yeşil bir araç,. Ganning araçtan inip, yeşil aracın içerisinden çıkan 30’larında siyahi bir kadına silah çekiyor. Ardından yüzü belirsiz doğaüstü bir canlı tarafından vahşice öldürülüyor.

Bu olayların ardından, plakasız yeşil aracın göründüğü hey yerde ölümler olmaya başlar. Kurbanlar ise, polis memurlarıdır. Polis teşkilatı, gözle görülür suçluların peşine düşerken; sadece Renee, farklı bir yoldan giderek, o doğaüstü yaratığın peşine düşer. Fakat yolun sonu, bir grup polisin kirli geçmişine ve masum bir çocuğun kan donduran ölümüne çıkmaktadır.

Gelelim Filmin Yorumuna

Film, toplumsal bir olaya vurgu yaparak başlıyor. Buraya kadar her şey normal. Filmde; toplumun – özellikle de siyahilerin- polis teşkilatına güvenlerinin azaldığı ve düşmanca tavırlar sergilediği çatışmalı bir ortam var. Fakat daha sonra ipin ucu kaçıyor ve film; ilk sahnelerden bağımsız şekilde, basit bir korku filmi edasıyla yoluna devam ediyor. Vücut Kamerası filmi; imdb puanı 5.4/10 olan ortalamanın altında kalmış, tür bakımından istenileni veremeyen bir yapım. Filmin sonunu kesinlikle içerisindeki tutarsızlıklar getiriyor. Ne anlatmaya çalıştığı belli olmazken, üzerinde bir de fragmandan ve özet yazılarından bağımsız doğaüstü kurgusunu eklediklerinde; film, en yazık ki olmamış bir yapım olarak, beyazperdenin tozlu raflarında yerini alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.