Tribes Of Europa : Ortaçağa Dönmüş Bir Avrupa’nın Hikayesi.

Geleceği ortaçağa taşıyan bir Alman yapımı Tribes of Europa. Çoğu yerde duyacağınız gibi başka bir Alman yapımı olan Dark dizisinin yapımcılarının ürünü kendileri. Açık konuşayım Dark dizisinden daha başarılı buldum. Nedeni ise bana daha az saçma gelmesi oldu. Dark kadar karışık da değildi ve belli bir düzende işlenmiş.  Dizinin şu ana kadar bir sezonu yayınlandı o da 6 bölümlük anlayacağınız çerez bir dizi.

Tribes of Europa dizsi 2074 yılının Avrupa’sında geçiyor. 2029 yılında dünya küresel bir kesintiye uğrar ve teknoloji altüst olur. Tüm devletler kendilerini ortaçağın yaşantısında bulurlar. Atlantik ülkeleri hariç; onlar bir şekilde bu durumdan etkilenmemişlerdi. Avrupa’daki bu ilkel gerileme devletlerin yok olmasına neden olmuş ve zamanla kabileler ortaya çıkmıştır. Her kabile kendi hayat çizgisinde yaşantısına devam eder ve elbette ki savaşlarına.

Dağlarda sakin bir kabilede yaşayan üç kardeşin hayatı, Atlantik’ten gelen bir uçağın bölgelerine düşmesiyle altüst olur. Uçağın içinde Avrupa’nın en kanlı kabilesinin pişinde olduğu bir küp vardır.

Diziyi izlemek için üç sebep.

Game of Thrones dizisini andırıyor: Tribes of Europa dizisinde kardeşlerin her birinin farklı yerlere dağılması kabilelerinin ve yok olması Game of Thrones dizisini anımsattı. Kardeşlerin her birinin ayrı bir hikayesi var. Yerine getirmek zorunda olduğu sorumlulukları. İçlerinden en sevimlisi küçük kardeşti. Çocuğun küpü yerine ulaştırmak için verdiği mücadele hem komik hem aksiyonluydu. Mosas adlı bir dolandırıcının ona üzülmesi ve yanına almasıyla işler onun için daha da tuhaf hale gelmeye başladı. Mosas’ı canlandıran oyuncuyu Dark dizinden tanıyordum. Burada kanım kaynadı adama zira o dizide tam bir pislik rolündeydi.

Hikaye sarıyor: Bir yapımı taşıyan senaryodur her zaman söylerim. Senaryonun iyi olmadığı bir yerde oyuncuların yapabileceği pek bir şey yok. Nasıl ki yemek kötüyse iyi restoranın yada iyi hizmetin önemi kalmıyor, senaryoda böyle. Bir oyuncu hikayeye ve karaktere bir şeyler katabilir ama var edemez. Bizim ülkemizin en büyük eksiği de bu. Bizler önce başrol oyuncularını seçiyor daha sonra da ona göre roller yazmaya başlıyoruz. Onun libidosu yüksek bunun yüzü iyi şunun takipçisi fazla diyerek beyazperdede ilerlenebilir mi?. Beyazperde kaynağını senaryodan ve tiyatrodan alır. Ne yazık ki her ikisi de bizde ikinci plana atılmış.. . Belki de o nedenle uyarlama yapımlara yer vermemiz iyi. Keşke bir ara birileri de bizi uyarlasa.

Bu ortaçağ ve yeniçağ ikilemini iyi yansıtıyorlar. Düşünün ki teknolojinin zirvesindesiniz ve bir sabah uyanıyorsunuz ne elektrik var ne su. Her şey durmuş. Elinde çalışmayan bir bilgisayar ve makinalar var. Üzerindeki elbiseler yeni ama dünya eskimiş. Avlanarak beslenmeye geri dönmüşsünüz. En iyi araçlar atlar olmuş. Dünya yeşillenmeye insanlar gerilemeye başlamış. Bir zamanlar kötü de olsa karar veren mahkemeler gitmiş; yerine tek bir insanın idam hükmünü vereceği sözleri kalmış…

Tribes Of Europa Dizisi izlemeye değir mi

Ben beğendim. Oyuncular bir Alman yapımına göre iyi ve kaliteli duruyorlardı. Netflix in sevdiği bir ülke zaten Almanya. Dark dizisi fazlasıyla meşhur etti onları. Diziyi izlerken altyazı izliyorum ve seslerine alışmam biraz zaman almadı değil. Fazla kaba geldi ilk zamanlar fakat sonra normal karşılıyorsunuz ve kulağınız alışıyor. Bana göre kesinlikle şans verilmesi gereken bir dizi. Yapımı izledikten sonra hayatınızda bir şeyler değişmez, o kadar derin bir dizi değil fakat izlettiriyor kendini. Dizi, benim gibi durağanlık sevmeyen insanlar için biçilmiş kaftan.

Netflix dizi önerileri sayfama girmiş bu Alman yapımı Tribes of Europa dizisi hakkındaki yorumlarımı beğendiyseniz ve diğer yazılarıma göz atmak isterseniz buyurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.