Toskana Filmi Konusu ve Yorumu – Başarılı Yapım

Toskana filmi konusu ve yorumu adlı yazıda okuyucular, Toskana filminin konusuna, yorumlarına, yönetmenine, oyuncu kadrosuna, imdb puanına ve kişisel analizlerime ulaşabilirler. Keyifli okumalar. Bilgitutuk.com

18 Mayıs 2022 tarihinde Netflix platformu Danimarka yapımı Toskana filmini izleyicilerin beğenisine sundu. Romantik türdeki filmin yönetmen koltuğunda İranlı yönetmen Mehdi Avaz oturuyor. 1 saat 30 dakikalık zaman diliminde alışılagelmiş bir konuyu kendi dinamiklerinde ilginçleştirerek izleyicinin karşına çıkan filmin imdb puanı 5,8/10.

Romantik türündeki filmleri kendine kalkan olarak kullanan platform Toskana filminde başarılı olabildi mi yoksa diğerleri gibi klişe filtresinden geçemedi mi?

Toskana Filmi Konusu

Film bir cenaze sahnesiyle başlıyor. Ağır dram kokan sesiz havanın ardından izleyiciler olarak kendimizi hareketli bir mutfağın içerisinde buluyoruz. Mutfağın şefi Theo çok küçük yaşta Toskana’dan ayrılmış annesi ile beraber Danimarka’ya yerleşmiş otuzlu yaşların sonunda bir adamdır. Toskana ve babası ile olan bağı taşındıkları gün kopmuştur ta ki gelen mektuba kadar. Mektupta babasının öldüğü yazıyordur. Ayrıca tek mirasçısı olarak şatoyu ve etrafındaki yüzlerce dönümlük araziyi ona bırakmışıdır. Theo ilk başta oraya gitmek istemez fakat başarısız geçen bir tadım yemeğinin ardından fikirleri değişir. Çünkü o tadım yemeği hayalindeki restoranı açması gereken parayı kazandıracaktı ona. Başarısızlığın ardından tek bir çaresi kalmıştır. Toskana onu çağırıyordur unutamadığı tüm acısıyla birlikte.

Yıllar önce bir çocuk olarak ayrıldığı baba ocağına büyümüş, dünyanın en tanınan şefleri arasına girmiş başarılı bir adam olarak geri döner. Tek amacı mirası satarak hayalindeki restoranı açmaktır. Fakat orada zaman geçirdikçe hayalleri karışır. O küçük Theo”yu ve yıllar boyunca görmek istemediği gerçekleri hatırladıkça yeni yeni kararlar almaya başlar.

Theo çok titiz ve yaptığı her işi en ince ayrıntısına kadar hesaplayan bir adam. Her şeyi mükemmel yapar evet fakat bir tek şey eksiktir onun yemeklerinde ve hayatında. Sevgi. Kalbini, katılaşmasına neden olan memleketinde tekrar bulur. Eski anılarının arasında. Küçüklüğünde ona sevgiyi tattıran kadını zamanla hatırlar. Fakat o kadının düğününde yemek yapacak kadar geç kalmıştır Theo Dahl.

Film Beklentiyi Karşıladı mi?

Benim cevabın sonunda be Neflix olacaktır. Açık konuşmam gerekirse bu filme başlamadan önce başrolde hayal ettiğim Teo karakteri biskolata tarzı İtalyan erkeklerinden farksızdı. Ama Netflix kendi dinamiklerinin de dışına çıkarak beni şaşırtmayı başardı. Filmdeki Theo karakteri dahil tüm oyuncular çok doğal ve rollerine uygun seçilmiştir. O kadar ki kadın başrolün yüzünde hiç estetik yok. Benim gerçekten özlediğim ve görmek istedim şeyler bunlar. Filmin dinamikleri ise kendi içerisinde değişkenlik gösteriyordu. İki uçlu karakter ve bu karakterlerin birbirlerini hayatına dokunuşları izlenmeye değirdi. Theo karakteri, temelini unutmuş oradan oraya savrulan bir insanken Sopia karakteri, konfor alanından çıkmaya korkan temellerine sıkı sıkıya bağlı bir kadın. Her iki karakterin de birbirleriyle karşılaştıktan sonra değişen kararlarını izlemek keyifliydi.

Toskana filmi, güzel algısının dışına çıkarak sadece karakterlere ve hikayenin seyrine odaklanıyor. Bunu yaparken de klişe romantik filmlere birer birer darbe indirerek hikayesini tamamlıyor.

Filmin Oyuncu Kadrosu

Anders Maathesen, Cristiana DellAnna, Andrea Bosca, Ghita Norby, Sebastian Jessen, Ari Alexander, Christopher Nissen, Karoline Brygmann, Laerke Winther

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.