The Tomorrow War Konusu: Dikkat Gelecekte Savaş Var

The Tomorrow War filmi konusu ve analizleri...bilgitutuk.com.

Savaş

İnsanlık yeryüzüne ilk ayak bastığı andan itibaren kendine yer bulmuş; yaşamı kısıtlayan, zora sokan en büyük engel. Savaşın nedenini insanlar açıklayabiliyor fakat sınırlarını asla bir çerçeveye alamıyorlar. Ne yazık ki savaş bahaneleri sınırsızdır. Mağaralarda yaşamlarını sürdüren taş devri insanlarının, arkeologlar tarafından kafaları kesilmiş toplu mezarlarının bulunması bize gösteriyor ki; savaşın tarihi çok çok eskilere dayanıyor. İktidara gelmiş kana susayan dünya liderlerinden bile eski bu alışkanlığı temelinden yok etmek mümkün olabilir mi bilemiyorum.

Geçmişin türlü bahanelerle savaş kaynadığı dünyamızda, bilim adamları gelecekte olan savaşın nedenini de bizlere şimdiden verdi.

Su sorunları.

Gelecekte su gibi azalmasında büyük payımızın olduğu yaşamsal bir bahane yüzünden öldürecekmişiz birbirimizi. The Tomorrow War filminde olduğu gibi uzaylılar yüzünden değil anlayacağınız.

Gelelim The Tomorrow War Filminin Konusuna

Yıl 2022. Katarda yayınlanan dünya kupası maçında, sahaya gelecekten gelmiş bir avuç askerin belirmesiyle başlıyor film. 2048 yılında Rusya topraklarında  beliren uzaylıların kısa sürede tüm dünyayı ele geçireceğini; 2051 yılında ise dünya nüfusunun binlere kadar düşeceğini ve savaşı kaybetmek üzere olduklarını söylüyorlardı. Geliş amaçları ise çok basitti. Geleceğe asker toplamak. Bu askeri birlik, uygun olanları savaşın olduğu 2051 yılına ışınlayıp savaşta insan üstünlüğünü kazanmak umudundadır.

the-tomorrow-war-gelecekten gelen askerler

Eski bir asker olan Dan Forester, bir gün gelecekten gelen birlik tarafından kampa çağırılıyor. Orada göreve uygun görülerek birlik tarafından geleceğe – kaybedilen bir savaşını ortasına- gönderiliyor . Orada sadece 7 gün dayanmaları ve zamanı geldiğinde gerçek zaman dilimlerine geri dönecekleri söylenir. Dönenler çok azdır ve bu 2022 zaman dilimindeki insanların huzursuzlanmasına neden olur. Gelecekten umudu kalmayan insanlar, bulundukları anda ayaklanma çıkartarak oldukları zaman dilimini yaşanmaz hale getirmeye başlıyor. Korku ve umutsuzluk onları uzaylıların olmadığı zamanda kendi iç savaşlarına sürüklemeye başlamıştır.

Gerçek zaman çizgisindeki hayatından memnun olmayan Dan Forester ise; 7günlük yolculuğu sırasında karşılaştığı tanıdık bir yüzden kendi geleceği hakkında bilgiler alacak ve bu hiç hoşuna gitmeyecektir.

Film Beklentiyi Karşıladı mı?

the-tomorrow-wargeleceğin savaşı-savaş sahneleri

The Tomorrow War filmi uzay istilası gibi sıradan bir konuyu kendi sisteminde oldukça orijinal işlemiş. Uzaylıların dünyaya geliş biçimleri ve istila şekilleri alışılmışın dışında . Dan Forester rolünü oynayan 42 yaşındaki Chris Pratt rolünün hakkını kesinlikle veriyor.

Gelecekteki kaybedilen savaşın izlerini 2022’deki insanlara güzel aktarıyorlar. Gözlerindeki çaresizlik öfke ve verdikleri tepkinin gerçekliği çok yerinde olmuş. Filmde gereksiz tek bir insan dahi yoktu. İlk başlarda saçma olarak nitelendirebileceğimiz sahneler film ilerledikçe anlam kazanıyor bütünlüğünü koruyordu. Sadece beni rahatsız eden tek durum kahramanlık sözlerini biraz klişe olmasıydı. Çok bayat sözlerle kahramanlık taslıyorlardı. Tamam dünyayı kurtarıyorsunuz ama biraz mütevazilik te fena olmazdı hani.

Filmle ilgili son bir şeye değinmek istiyorum. Gelecekten gelen askeri grup insanları ölüm zamanlarına göre seçiyor ve 2051 yılındaki savaşa gönderiyordu. Yani uzaylılarla savaşmak için ilk şart 30 yıl içerisinde ölüp gelecekte senden bir tane daha olmaması. İnsanları gönderirken 6 ay sonra kanserden ya da 7 yıl sonra trafik kazasından öleceklerini söylüyorlar bu durumda insanların psikolojilerini düşünebiliyor musunuz?

Geçmişin gölgesinden kurtulup şu anı olması gerektiği gibi yaşayamayan bizler eğer geleceğimizi öğrenebilseydik nasıl bir buhrana sürüklerdik olduğumuz anı düşünmek dahi istemiyorum.

Zamanda yolculuk yapmaktan ya da gelecekle ilgili fallar okumadan önce ilk yapmamız gereken; olduğumuz anı en iyi ye taşımak hiç kuşkusuz. Bence o zaman kendi savaşımızı kazanabiliriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.