The Silent Sea Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

The Silent Sea Dizi Konusu ve Yorumu adlı yazıda okuyucular; geçtiğimiz günlerde yayınlanan The Silent Sea dizisinin konusuna, yorumuna, analizlerine, oyuncu kadrosuna, yönetmenine, yapımcısı olduğu ülkeye, yayınladığı tarihe ve platforma ulaşabilirler. Bilgitutuk.com

the-sılent-sea-dizi-konusu-ve-yorumu

İnsan vücudunun % 60’ı sudan oluşmaktadır. Bu oran bizlere gösteriyor ki su, bu gezegende ihtiyacımız olan en önemli tüketim kaynağı. Peki bizler, her gün televizyonlarda yayınlanan; küresel ısınma ve insan kaynaklı su azalmalarına, ne kadar geri bildirim sağlayabiliyoruz. Ne kadar bilemiyorum fakat azalmanın halen daha önüne geçemediğimizi biliyorum. Dünya yavaş yavaş kuruyor ve bizler gelecek nesillere bir avuç kuru toprak bırakmak üzereyiz.

Netflix platformunda yayınlanmaya başlanan Güney Kore yapımı The Silent Se dizisi; 14 Aralık 2021 tarihinde bilimkurgu hayranlarının beğenisine sunuldu. İlginç hikayesi, yıllar önce denenmiş senaryosuyla bir çok kesimin dikkatini çekmeyi başaran dizi; hem distopik havasıyla hem de toplumsal olaylara yaptığı göndermelerle Suquid Game gibi uzun süre gündemde kalacağa benziyor..

Gelelim The Silent Sea Dizisinin Konusuna

Dizideki olaylar uzak bir gelecekte geçiyor. Dünyada su oranı düşmüş, denizler kurumuş, balıkları varlıklarını uzun zaman önce yitirmiş… İnsanları sınıflandıran toplumlar ise; ne kadar su içeceğinize, konumunuza ve su sınıfı kartınıza göre karar verir olmuşlar. A sınıfı mensubu bireyler, Atm benzeri yerlerden diledikleri kadar zorunlu ihtiyaçlarını karşılarken; daha alt sınıftaki bireyler, sınırsız ihtiyaçlarını sınırlı karşılamak zorunda kalır. Bu durum toplumda huzursuzluğa, su dağıtımında adil bir yasa çıkması için eylemlere neden olur. Bu ayrım yüzünden sınıf sistemine göre aşağıda kalan ailelerin çocukları erkenden ölmekte, bazen ise hiç doğamamaktadır.

Dünyanın durumu, içler acısı ve bir damla fazla suya muhtaçken; gezegenin çeşitli yerlerine keşif gemileri gönderilmektedir. Su amaçlı kullanılan bu gemiler, her seferinde elleri boş gelirler gün be gün azalan dünyalarına. Sadece gezenlerde değil Ay yüzeyinde de su arama çalışmaları yapılır fakat orada da başarısız olurlar yada olduklarını düşünürler. Yıllar önce bir kaza sonucu bütün mürettebatın yaşamını yitirdiği Bolhae istasyonu da Ay yüzeyinde kurulan ve işlevini yitirmiş bir uzay istasyonudur.

Hikayenin Başladığı Yer

The Silent Sea dizisi; 5 yıl önce kapatılan Bolhae İstasyonuna gönderilen bir avuç kaşif ekibinin hikayesini konu alıyor. Doktor Song Ji An, zeki sıkıcı kibirli bir bilim insanı. Yıllar önce o istasyonda tek ailesi olan ablasını kaybeder. Kaşif ekibine katılmasının tek nedeni ise onun gerçek ölümünü bulabilmektir. 2 yıl Ay yüzeyinde kalan ve bir daha hiç gelmeyen ablasına son bir vedayı kendine hak görürken, aklındaki sorulara da cevap aramaktadır. Ekibin lideri Han Yun Jea; İnatçı, zeki, cesur ve kızı için her şeyi yapabilecek kadar özverili bir adamdır. Bu göreve katılmasındaki tek amaç, susuzluk yüzünden hastanede yatan ve bacaklarını kaybetmek üzere olan kızını kurtarmaktır. Bu görevi sağ salim tamamladığı takdirde A sınıfı su kartına sahip olacak ve kızını kurtarabilecektir.

Bu küçük kaşif grubunun görevi, yıllar önce boşaltılan Bolhae İstasyonundaki bir numuneyi dünyaya getirmektir. Görevleri basit fakat yolları uzundur. Aya gittiklerinde henüz istasyona varamadan gemi kaza yapar ve istasyona zar zor varmayı başarırlar. Terkedilmiş o koca binada, dünyayla irtibatları kesik yalnız başınalardır artık. 24 saat için çıktıkları bu yolculuk onları, gizemli numunenin ve yıllar önce o istasyonda gerçekleşen olayların gerçek yüzüyle karşı karşıya getirecektir.

The Silent Sea Dizisi Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Uzak gelecek, bilinmezliğin verdiği rahatlıkla her türlü senaryoyu kaldırabilen sınırsız bir hayal dünyası sunuyor insana. Yönetmen Choi Yon, bu hayal dünyasını su ve Ay’ı birleştirerek kullanmış. Yıllar önce yaptığı kısa filmin, yıllar sonra ünlü bir platformda tekrar çekileceğini bilmese de başarılı bir senaryo örneği çıkarmış. Ben özellikle dizinin atmosferinden bahsetmek istiyorum. Tek bir kopukluk dahi olmadan, dünyadaki o kuru ve kasvetli ortamı hissediyorsunuz. İnsanların suya hasret bakışlarını, hiç görmedikleri denizden bahsederken nasıl heyecanlandıklarını, aquaparka giden insanların, hayatımda yaşadığım en güzel deneyimdi diyerek birbirlerine anlatmaları ibret verici bölümlerdi. İnsan bazı şeylerin değerini sanırım kaybettiği zaman anlamaya başlıyor.

Dikkat Spoiler

Dizinin her yerinde su vardı, aslında dizinin hiçbir yerinde su yoktu değerli okuyucular. İnsanlar yanıp tutuştukları ve yokluğunu çektikleri suya hasret yaşarken, o su yüzünden de başlarına gelmedik şey kalmıyor. Ay suyundan bahsediyorum. Dünya yüzeyinde az olan fakat Ayda tüm yüzeyi kaplayacak kadar çoğalan sudan. Bu kısmı diziyi izlediğinizde daha net anlayacaksınız. Dizide insanlar, Ay suyu için öyle canice ve akıl almaz şeyler yapıyorlar ki; en son ekibin içerisinde bir asker şu cümleyi kuruyor.

Biz Ay suyunu hak etmiyoruz.

Ay suyu insanların bedenlerinde bir tür virüs etkisi gösteriyor ve bedenine gerdiği canlıyı boğarak öldürüyor. Fakat bitkilerde ve hayvanlarda aynı etkiyi göstermiyor. Bitkileri uçsuz bucaksız uzatırken hayvanlara canlılık getiriyor. Sadece insan vücudunda öldürücü etkisi olan bu suyun tek derdi insanla anlayacağınız. Fakat bilim insanları inatla o suyu kullanmaya karar verdiklerinde galip geleceklerini düşünürler fakat yanılırlar.

Bir istasyonun içerisinde 8 bölümlük aksiyon dizisi çekmek zordur. Fakat bunu gayet başarılı bir şekilde yapmayı başarmışlar. Tek eleştirim çoğu Güney Kore yapımında olduğu gibi burada da finalindeydi. Ucu açık final yapmayı ne zaman bırakacaklar bilemiyorum. Güzel bir hikaye iyi bir bitişi hak ediyordu. Dizinin devamı gelir mi bilemiyorum ama hikayesini tamamladığı için gelmeyeceğini ön görüyorum. Bu nedenle etkili bir final sahnesi beklerdim.

Her şeye rağmen The Silent Sea dizisi; çok zeki yazılmış, toplumun sınıf ayrımını suyla bağdaştıracak kadar etkili bir mesaja sahip ve gerçekçi bir atmosferle çekilmiş bir yapım. O nedenle benim puanım 7.8 / 10. Keyifli seyirler…

Dizinin Oyuncu Kadrosu

  • Bae Doona – Doctor Song Ji-an
  • Gong Yoo – Han Yun – Jae
  • Lee Joon – Captain Ryo Tae
  • Heo Sung Tae – Kim Jae-sun
  • Lee Moo-seung – Gong Soo- hyuk
  • Kim Sun Young

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.