The Guilty -Suçlu Filmi Konusu ve Oyuncuları – Kulaklığa Sığan Hikaye

The Guilty- Suçlu film incelemesi, konusu ve analizleri Netflix. bilgitutuk.com

Hayattaki en ağır ceza insanın kendi vicdanına kestiği bedeldir çünkü bunun iyi hal indirimi olmaz. Tüm dünya suçlu olduğunuzu haykırsa da insan kendi benliğinde bunu inkar ediyor ve bahane kalıplarından birini üzerine kalkan yapıyorsa işte o zaman her ceza hafif kalır, çünkü onun gözünde o bir Suçlu değil kurbandır. Bir hata işlemiştir ve bu hatanın bedeli hayatını mahvedecek bir ceza olmamalıdır.  Jake Gylienhael’in başrolünde olduğu 2021 yapımı Netflix yapımı The Guitly filminde olduğu gibi.

Gelelim Suçlu- The Guilty Filminin Konusuna

911 acil operatörü olarak görev yapan Joe Baylor rütbesi düşürülmüş bir polis memurudur. Dışarıda aktif görevi sırasında işlediği bir suçtan ötürü mahkemesi devam ederken, kendisi de bu operatörde acil çağrıları cevaplar ta ki mahkeme tam karar verene kadar. İki seçenek vardır artık onun için; ya görevine- ait olduğunu düşündüğü sokaklara-  geri dönecek ya da hapse girecek. Bu ikilemle geçen bir gece vardiyasında telefon çalar. Hattın ucundaki kadın, kaçırıldığını iddia ediyordu. Joe; ertesi gün mahkemeye çıkacak olmanın verdiği strese rağmen kadını dinler; en önemlisi de ona inanır. Arkadaşlarını da bu olaya dahil ederek kadına ve ailesine yardım etmek için elinden geleni yapmaya başlar. Bütün bunları operatör binasında bir ofisin içerisinde yapmaktadır. Duyduğu sesler ve arkadaşlarının buldukları kanıtlar; bunun aslında bir kaçırılma vakasından çok çok fazlası olduğunu ona gösterecekti ona.

Film Beklentiyi Karşıladı mı?

Görüntü yönetmenin izleyicinin hayal gücü olduğu, ses odaklı bir film olan The Guitly; tüm eleştirilere rağmen beklediğimin çok çok üzerinde bir yapım olmuş. Hikayesi sıradan olmasına karşın oyunculuklar ve filmin pandoranın kutusunu andıran nabzı, hikayeyi başka bir noktaya taşımış. Joe karakteri ile mesaiyi tamamlıyor film. Bir buçuk saat boyunca oturan ve kulaklıkla kadını kurtarmaya çalışan çılgın bir adamı izlerken bu kadar keyif alacağımı hiç tahmin etmezdim. Bunu Jake Gylienhael’in mükemmel performansına borçluyum öncelikle.

Spoiler Dikkat!

The Guilty Filmi, Joe’nun hikayesini parça parça izleyiciye sunuyor. İlk başlarda karısıyla 6 aydır ayrı olduklarını ve bir kızı olduğunu öğreniyoruz. Daha sonra 19 yaşında bir çocuğu öldürdüğü için 8 aydır o operatörde mahkeme gününün gelmesini beklediğini görüyoruz. Ortağının yalancı şahitliğiyle yarınki mahkemeden aklanacağını düşündüğü gece aldığı çağrı yarınını da mahveder Joe’nun, belki de kurtarır. O çağrının peşine kendi hayatı gibi koşar ve kaçırılan kadını kurtarmaya çalışır. O sırada kadının akıl hastası oluğunu ve kocasının da onu hastaneye yatırmak için götürdüğünü öğrenir. Tüm ön yargılarıyla suçladığı adamın aslında kurban olduğunu fark eden Joe ise hayatının şokunu yaşar. Kurtarmaya çalıştığı kadın, oğlunu ağır bir şekilde yaralamıştır. Kurban ile kurtarıcının birbirine karıştığı yerde kendi hayatını da sorgulama başlar ve hikayesi öyle ortaya çıkar. Birini öldürmüştür o. Zaman içerisinde kendi paçasını kurtarmaya odaklandığı hayatı ,onu katil olduğu fikrinden uzaklaştırmıştı ta ki o geceye kadar. Şimdi ise tam anlamıyla bir anlamıyla katildi.

Film, Amerika yasalarını da eleştirmeden geçmiyor. Joe hüküm giydiğinde haberlerde; suçlarıyla ünlü polis departmanından sadece dördüncü kez bir memurun hüküm giydiğini söylüyorlardı.

Film de en sevdiğim konuşma Joe’nun Emily’e o genci öldürdüğünü söylediği yerdi kesinlikle. Orada Emily ona neden öldürdüğünü sorduğunda o da şu cevabı verir;

Çünkü yapabildiğim için.

Evet bir insan bir insanın canın yapabildiği için almıştı. Ne acı bir durum.

The Guitly– Suçlu Filminin Oyuncu Kadrosu

Ben onların yalancısıyım zira bu oyunculardan hiç birini gözümle görmedim. Joe hariç.

 • Jake Gyllenhaal – Joe Baylor
 • Riley Keough – Emily Lighton
 • Peter Sarsgaard – Henry Fisher
 • Christina Vidal – Denise Wade
 • Eli Goree – Rick
 • Ethan Hawke – Bill Miller
 • Da’Vine Joy Randolph – CHP Gönderici
 • Christiana Montoya – Abby
 • Adrian Martinez – Manny
 • Becky Wu – Riva
 • Oscar Balderrama – Scott

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.