The Gray Man Konusu ve Yorumu – Özlemişiz Kaptan

The Gray Man film konusu ve yorumu adlı yazıda okuyucular; filmin konusuna, yorumuna, imdb puanına, oyuncu kadrosuna, yönetmenine, senaristine ve kişisel analizlerime ulaşabilirler. Keyifli okumalar. Bilgitutuk.com

the-gray-man-film-konusu-yorumu-oyuncuları-imdb-puanı

22 Temmuz 2022 tarihinde Netflix platformu, orijinal yapımı olan The Gray Man filmini izleyicilerin beğenisine sundu. Filmin yönetmen koltuğunda; Avengers Andgame gibi büyük ses getiren filmin yönetmenliğini yapmış olan, Anthony Russo ve Joe Russo ikilisi üstleniyor. Filmin senaryosu ise, Christopher Markus ve Stephen McFeely tarafından yazılırken; film, Mark Greaney’in aynı adlı romanından uyalanmıştır. Russo Kardeşler tarafından hayata geçilen bu film, 200 milyon dolarlık üretim bütçesi ile Netflix’in yaptığı en pahalı yapım unvanını kazanıyor. Elbette senarist ve oyuncular iyi olunca bütçeden kaçılmamaları normal. Peki Netflix platformu için bu kadar maliyete gerek var mıydı? Bu filmi beyazperdede insanlara sunmak daha mantıklı olmaz mıydı?

The Gray Man Film Konusu

Courd Gentry ( Ryan Gosling) ; kardeşini kurtarmak için babasını öldürmek zorunda kalmış, bunun sonucunda da ağır cezaya çarptırılmış bir adamdır. Bir gün hapishaneye suçlulardan bir ekip kurmak için gelen CIA ajanı gelir ve ona sunulan teklifi kabul ederek dışarı çıkar. O artık Sierra Six lakaplı bir suikastçıdır. Amacı ise, ona verilen isimleri tek tek öldürmektir.

Yıllar geçer ve o git gide adını dünyanın her yerinde duyuracak kadar profesyonelleşir. Bir gün gizli bilgileri satmakta olan bir casusu hedef alır. Casus ise; onun gibi hapisten çıkarılan ve suikastçı olması için yetiştirilen Sierra Four isimli meslektaşıdır. Adam ölmeden önce ona önemli bir emanet bırakır. Bu emanet Sierra Six için ölümcül olacaktır. Meslektaşının sözünü dinler ve emaneti alarak oradan uzaklaşır. Artık tüm CIA onun peşindedir çünkü elinde tuttuğu kolye önemli veriler taşıyan bir bellektir. Fakat saklanmakta ve öldürmekte bu derece ustalaşmış Six’i yakalamak o kadar kolay değildir. Bu nedenle sosyopat ve yaptığı işlerde sınır tanımayan Lloyd Hansen ( Chris Evans) adlı katili tutarlar. Bu adam hedefine ulaşmak için herşeyi, herkesi harcayacak kadar esnektir. İnsanların zayıf noktalarını bulur ve oradan saldırır. Bu zamana kadar hiçbir başarısız operasyonu olmamıştır. Fakat o da sert bir kayaya çarpar. Bu seferki hedefi her durumda hayatta kalmayı başarmış bir adamdır.

Dünyanın dört bir yanında; doğru ile yanlışın sorgulandığı, iyi ile kötünün keskin çizgilerle ayrıldığı, taraf tutmanın ise mutlak suretle kaçınılmaz olduğu bir kovalamaca başlar. Kazanan kaybedenin fişini çekecekken, bir çok insanın kanı nedensizce yerleri sulayacaktır.

Film Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Benim cevabım, ‘fena değil’ olacaktır. Daha sağlam bir senaryo olsaydı övebileceğim dinamikte film olabilirdi The Gray Man. Fakat senaryosu alışılmışın dışına çıkmamış tekrarlardan oluşuyordu. Russo kardeşler kendilerinden bekleneni fazlasıyla yerine getirmişler ve bizlere görsel şölen sunuyorlar. Oyuncularına gelecek olursak Kaptan Amerikayı her ne kadar kötü rolde de oynasa ekranlarda görmeyi özlemişim. O bıyıklar olmasa da olurmuş ama neyse Kaptan her zaman Kaptandır.

Yıllardır, tek bir adamın hayatta kalmak için yada bir görevi yerine getirmek için kaçmasını; onun arkasından ise orduyu aratmayacak insanların gelmesini izlettirdiler bize. Ne gariptir ki o adam bir türlü ölmez, bazen de filmin sonunda ölür. Bu şekilde örülmüş senaryolar; her ne kadar gişe toplamak için iyi bir yem olsa da beni artık tatmin etmiyor. Çünkü gerçek dünyada o adam ilk dakikalarda ölürdü. Fakat bu filmde; adamın elleri kelepçeli olmasına rağmen öldürmeyi başaramayan, güya özel eğitimli ajanların görsel saçmalığını izledik. Filmin bana göre eksik olan yeri ise karakterlerin ne geçmiş yaşamlarına nede gelişimlerine dair birşey görememiş olmamız. Ne yazık ki derinliği olmayan yapımlar izleyicilerin zihninde kalıcılığı sağlayamıyor.

The Gray Man film konusu ve yorumu adlı yazıda benim anlatacaklarım bu kadar. Kısacası bu film; anlatmak istediği mesajı olmayan fakat insanlara bol aksiyon ve görsel şölen sunan bir yapım olmuş. Filmin imdb puanı şimdilik 6.6/10. Keyifli seyirler.

The Gray Man Oyuncu Kadrosu

  • Ryan Gosling – Sierra Six
  • Chris Evans – Lloyd Hansen
  • Ane De Armas – Dani Miranda
  • Rage- Jean Page – Denny Carmichael
  • Julia Butters – Claire
  • Billy Bob Thornton – Donald
  • Jessica Henwick – Suzanne Brewer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.