The Crowned Clown Dizi Konusu ve Yorumu- Kral Doğulmaz Kral Olunur…

The Crowned Clown dizisinin konusuna ve yorumlarına değineceğim bu yazımda. Bilgitutuk.com adlı site adresinden diğer yazılarıma ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar.

The Crowned Clown-dizi-konusu

Monarşiyle yönetilen Joseon Krallığı’nın 500 yıllık ömrü olmasına rağmen, modern Kore toplumunun oluşumunda büyük bir rolü vardır. Günümüz Kore’sinde; dilinden tutunda görgü kurallarına kadar o dönemin izleri görülür. Geleneksel giyimlerinin tanıtımını yaparlarken de Joseon Krallığını örnek alırlar hiç düşünmeden. O dönemin toplumsal bakış açısını da hareketlerinde taşıyan günümüz Kore’sinin gözünde, bu geçmişlerinin başka bir yeri vardır.

Hal böyle olunca bu durum sinema evrenlerine de yansıyor ve zaten miras aldıkları karakterleri büyük bir özveriyle ekrana taşıyorlar. Bu hikayeleştirerek miraslarına sahip çıktıkları olaylar; kimi zaman dönemin yaşantısını, bakış açılarını, hiyerarşik yapısını, – dikkat çekmek için– fazla kurgusal dile getirirler, kimi zaman ise olduğu gibi yansıtırlar.

the-crowned-clown-kore dizisi -konusu-analizleri

Bir soytarının kral tacını taktığı dizi The Crowned Clown dizisi; toplumun gerçek sorunlarını abartılı bir konuyla ekranlara taşıyan bir Kore yapımı.

Gelelim The Crowned Clown Dizisinin Konusuna

Kral Lee Hun; babası tarafından hor görülen, aşağılanan ve hiç sevilmeyen bir evlat olmanın verdiği ezilmişlikle tahta çıktığı ilk andan itibaren saraydaki herkesin kuyruğuna basar. Üvey annesi Dul kraliçeden olan küçük kardeşi Yul’u bir bahaneden ötürü sürgüne gönderir ve orada zehirleyerek öldürtür. Sol divan üyesi Shin Chi-Soo; kralın bu paranoyak hallerinden yararlanarak divandaki, ona karşı gelen herkesin kellesini aldırır ve kralı sözünün geçtiği bir köleye çevirir. Ülke artık iyice kast sisteminin dibine batmıştır. Halk ile saray arasında bir uçurum vardır. Soylu iyice böbürlenmeye ,halk ise günden güne üzerlerine binen vergiler yüzünden açlıkla boğuşmaya başlamıştır.

Dul kraliçe; oğlunun intikamını almak için sık sık diğer prenslerle bir araya gelerek krala suikast girişiminde bulunur. Çünkü; kralın bir varisi olmadığı için, dul kraliçe kralın ölümünün ardından istediği kişiyi tahta çıkarma hakkına sahiptir. Bu durum zaten paranoyak olan kralın iyice yoldan çıkmasına neden olur.

https://bilgitutuk.com/wp-content/uploads/2021/10/the-crowned-clown-dizi-konusu.

Dizide Soytarının Kral Olma Hikayesi

Kralın en güvendiği adam olan başkatip Lee Kyu; bir gece eğlenmek için gittiği genelevinde, kralı taklit ederek onunla alay eden soytarıya rastlar ve ona saldırır. Maskesi düşen soytarı kralın bire bir kopyasıdır. Başkatip soytarıyı saraya getirterek kralın huzuruna çıkartır. Kralın yönetim biçiminden huzursuz olan başkatip; kralın emriyle soytarıyı tahta çıkartarak, gelecek olan suikastlardan gerçek kralı korumak ister. Başkatip; adaletin, eşitliğin olduğu, soylu ile halk arasındaki uçurumun azaldığı hatta yok olduğu bir dünya hayal etmektedir ve bu hayalinin gerçek kralla olmayacağının farkındadır.

Zaman içerisinde bizim soytarı kralımız tahta iyice yerleşmeye başlar. Zira gerçek kral, kardeşinin katletmiş olmanın verdiği vicdanla kendini öldürme noktasına gelmiştir. Artık soytarı kraldadır gelecek. Alt tabakadan gelmiş olmanın verdiği bir alçakgönüllülükle ülkeyi yönetmeye başlayan soytarı kral; halkı düşünen eşitlikçi bir yönetime odaklanır. Dürüst ve idealist bir kişiliğe sahip kralın gerçek eşi kraliçe Yoo So Woon; bu merhametli, sevgi dolu, düşünceli ve alçakgönüllü soytarı krala habersizce âşık olmaya başlar. Soytarı ise bu güzel kraliçe karşısında kayıtsız kalamaz ve aralarında gerçek kralın gölgesinin düştüğü bir aşk başlar.

netflix dizileri-bilgitutuk.com

The Crowned Clown Dizisi Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

O dönemin toplumunda gerçekleşen olaylara ve bu olayların insan üzerindeki etkilerine güzel değinmişler. Monarşik sistemin ince bir ipin üzerinde süzüldüğü ve halkın şansına ne gelirse onu yaşamak zorunda olduğu kaderine güzel dokunuyorlar. Baş neyse insanların hayatları da o oluyor ne yazık ki.

The Crowned Clown Dizisi, 2012 yapımı Güney Kore filmi Masquerade den uyarlanmış bir yapım. Bence çok başarılı olmuş ve karakterlerde rollerinin hakkını veriyorlar. Başrol oyuncusunun biraz abartılı davranışları olsa da, Yeo jin Go’ya şaşkın aşık roller iyi yakışıyor. Kendisini Hotel del luna ve I Miss You dizilerinden biliyorum. Henüz 24 yaşında olmasına rağmen Kore’de çok sevilen ve tutulan bir oyuncu. O yaşında çok fazla yapımda yer almış ve yaşından büyük davranışlarıyla birçok oyuncuyu örnek oluşturuyor.

netflix-kore dizileri

Dizi izlenmeyi hak ediyor benim gözümde. Sadece tek eleştirim bölümlerinin fazla olması. 10 yada 12 bölümde diziyi bitirselerdi uzatmamış olurlardı. Anlatmak istedikleri konu belli; toplumsal düzene gönderme yapmak. Bunu imkansız bir aşk hikayesi ve entrikalı saray oyunlarıyla süsleyerek sunuyorlar. Bunun için 12 bölüm yeterli bir süre bana göre.

Dikkat spoiler!!

 Dizinin en sevdiğim sahnesinden bahsetmek istiyorum size izninizle. Soytarı, sahte kralın yerine geçtiği zaman bir yolunu bularak saraydan kaçar; çünkü o bu dünyaya ait değildir. Kız kardeşinin yanına geldiğinde onun bir soylunun oğlu tarafından tecavüze uğradığını görür ve soylunun evini basar. Ardından dayak yer ve hakarete uğrayarak üzerine, kız kardeşinin namusunun bedeli iki gümüş atarlar. İşte o zaman karar verir; bu soylularla baş etmek için onlardan üstün olmalı. Bu olayın ardından saraya döner ve tekrar tahta oturur. Bir süre sonra bir yolunu bularak kardeşine tecavüz eden soyluyu babasına kırbaçlatır herkesin önünde. Rencide olan soylu, dayaktan bayılmış halde bir adamın sırtında eve döner; tıpkı kız kardeşinin aylar önce yaşadığı gibi.

The Crowned Clown Dizisindeki sadece o sahne tüm diziyi izlettirmeye değecek derinlikteydi. Güçlüye ceza vermek için tek şart, daha güçlü olmaktan geçer haklı olmaktan değil. En azından o dönem için bu durumlar mevcuttu. Şimdi düşündüm de günümüzde çok mu farklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.