Super Me Film Konusu ve Yorumu

Super Me Film Konusu ve Yorumu adlı yazıda; geçtiğimiz yıllarda yayımlanan filmin konusuna, yorumuna. oyuncu kadrosuna. yönetmenine, yayın tarihine, hangi ülkeye ait olduğuna. imdb puanına dair bilgilere ulaşabilirsiniz. Bilgitutuk.com...

Yazıya filmden bir alıntıyla başlamak istiyorum.

Bazı insanlara göre rüyalar ,ruhun bedeni terk ettikten sonra karşılaştığı gerçeklerdir ve gerçekler de sadece başka bir rüyadır.

8 Mayıs 2021 yılında, uluslararası platforma servis edilmeye başlayan Çin yapımı Süper Me film; rüyaları felsefi yapılarıyla ele alan fantastik bir tür.

Süper Me Film Konusu

Hayallerini kalemine yansıtamayan, başarı çizgisine oldukça uzak senarist Sang Yu’nun tek derdi yazamıyor olması değildir. 6 aydır her uykuya daldığında korkunç bir yaratığını kendisini öldürmeye çalıştığı bir kabus görüyor ve bundan dolayı uyuyamıyordur. Uykusuzluk yazamamayı, yazamamak da parasızlığı arkasından getirir. Uçan kuşa borcu vardır artık bu başarısız adamın. Kendini tam olarak umutsuzluk içerisinde hissettiği bir gün intihar etmeye karar verir. Çatıya çıkıp atlayacağı anda, orada bulunan bir esnaf tarafından durdurulur, üstelik esnaf onu kabuslarından kurtaracak sihirli cümleyi söyler.

Rüya görüyorum…

Bu olaydan sonra ne zaman uykuya dalıp rüya görse, o sihirli cümleyi söyleyerek kabuslarından kurtulup uyanıyor; üstelik rüyadaki eşyaları gerçek hayata taşıyarak. Bu süper gücünü işe çevirir ve bir gece banka kasasının rüyasını görür, bir gece kuyumcunun. Bu döngü her gece devam eder. Zaman içerisinde rüyasında onu öldürmeye çalışan korkunç yaratığı kontrol altına alır ve güç ona geçer. Zamanla sayamayacağı kadar zengin, kendini unutacak kadar kibirli bir insana dönüşür. Egosunu kaybetmiş tamamen İdin kontrolüne girmiştir . Yıllardır sevdiği kadına kavuşması dahi onu açlık benliğinden arındıramaz . Yapabiliyor olmanın ve gücün esiri olmuştur o artık.

Gelelim Super Me Filminin Yorumuna

Yönetmen koltuğuna Zhang Chong‘ un oturduğu bu fantastik türündeki filmin imdb puanı 7,2/10. Ortalama, izlenebilecek bir yapım. Sonunun kafa karıştırıcı olması filmi biraz etkilese de genel anlamda ne anlatmaya çalıştığını anlıyor ve yer yer hak da veriyorsunuz yapıma.

Bir insan düşünün; yaşadığı kutu kadar evden atılmış, beş parasız , aç, üstelik dünya kadar borcu var. Bu kadar hiçlik içerisinde yaşayan bir insan; bir gün kimsede olmayan bir özelliğini keşfediyor ve bu özellik onu eski hayatından kurtarıyor, aynı zamanda onu hayal edemeyeceği kadar da zenginleştiriyor . O insan sizce nasıl davranır.

Dikkat Spoiler!

Super Me filmi, Sang Yu ‘nun süper güçlere sahip olduğunda yaşadığı döngüyü; Ego, Süper Ego ve İd kavramlarını kullanarak ekrana taşıyor.

Beynimiz üç katmandan oluşur. İd, Ego ve Süper Ego.

İd, en ilkel duyguların barındığı yerdir. Aç, doyumsuz ve bencil. Filmde İd’i; Sang Yu nun, özellikle rüyalarında sergilediği, paraya olan açlığında çok net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Süper Ego, gerçekçi bir baba gibidir ve İdin tüm isteklerine karşı çıkar. Serttir, acımasızdır. Filmde Süper Ego, rüyaya giren kabus adı verdikleri yaratıktır. Bu yaratık, Sang yu’nun İdin kontrolüne girmiş açlığıyla savaşırken, zaman içerisinde zayıflar ardından tamamen yok olur.

Ego ise; bir ailede her zaman orta yolu bulan anne gibidir. İd ile süper ego arasında barışı sağlayan bununla birlikte bireyi topluma, mümkün olan en normallikte servis eden dengedir. Filmde Ego görevinde ise, Sang Wu’nun sevdiği kız vardı. Gerçekçi dengeli ve sakin. Sang Wu onun yanında daha sakin hatta isteklerini minimum seviyesinde tutacak kadar da dengelidir. Sonuç olarak Süper Ego yok olmuş İd kazanmış fakat Sung Wonun duyguları Egoya hizmet etmeye devam etmiştir.

Kısacası Super Me film, gerçekle rüyanın. kabusla kibrin birbirine karıştığı; Ego, İd Süper Ego arasınaki döngüde sıkışıp kalmış bir senaristin hikayesidir.

Filmin Oyuncu Kadrosu

  • Darren Wang – Sang Wu
  • Song Jia – Hua’er
  • Bingkun Cao – San Ge
  • Elvira Cai
  • Chin Shin
  • Elaine Jin
  • Gang Wuw

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.