Squid Game Dizi Konusu- İnsana Sistemi İnsanla Anlatan Dizi

Squid Game dizi konusu, analizleri ve incelemesi- bilgitutuk.com.

Squid Game, geçtiğimiz günlerde yayınlanan Güney Kore yapımı bir dizi. Dizi daha ilk günlerden Netflix platformunda bir numaraya yerleşmeyi başardı. Senarist Hwang Dong-hyuk, 10 yıl önce yazmış bu dizinin senaryosunu. Fakat fazla şiddet unsuru içerdiği için yapımcılar tarafından reddedilmiş. Şu anda ise en çok izlenen yapım. Bunun nedeni ne olabilir? Bir zamanlar yayınlanmasında bile sakınca bulunan senaryo nasıl olurda hem yayınlanıyor hem de listelerde önemli bir kademe atlıyor. Bunun nedeni bana göre; ortamın daha yumuşak, toplumun ise bu tür içeriklere daha alışkın olması. Boş bir testere filmini baş tacı eden toplumlar; böyle, sistemi hakkıyla eleştiren bir yapım karşısında kayıtsız kalamazdı zaten.

Gelelim Squid Game Dizisinin Konusuna

Kore- dizisi-konusu-bilgitutuk.com

Dizi Gi Hun adlı, hayatta tek başarısı 10 yaşındaki kızı olan kumar bağımlısı bir adamı konu alarak işliyor. Ülkemizde çokça rastladığımız bu insan türü; annesinin paralarıyla at yarışlarına gitmekle kalmaz üstüne de her yere borçlanır. Baba ve evlat kategorisinde sınıfta kalan Gi Hun’a bir davetiye gelir. Yeni tanıştığı adamın ona bir teklifi vardır. Çok para kazandıracak bir teklif. Yapması gereken ise çok basittir. Oyun oynamak. Çaresiz kalan Gi Hun teklifi kabul eder ve hayatı tamamen değişir.

Oyunda 456 oyuncu yer almaktadır ve altı oyundan oluşmaktadır. Her bir oyunda yattıkları yerde asılı olan büyük küp parayla dolmaktadır. Elenen yarışmacılar paradan hak elde edemeyecek, üstelik her elenen yarışmacı başına düşen para daha da artacaktır. Yarışmacıların bilmedikleri bir şey vardır. Bu oyunda elenmek ölmek anlamına gelmektedir. Bunu ilk yarıştan anlayacaklar ve sayıları yarı yarıya düşecektir. Bu artık bir oyun değil ölüm kalım savaşına dönmüştür ve önlerinde daha oynanması gereken 5 kanlı oyun vardır.

Squid Game Dizisi Beklentiyi Karşıladı mı?

squid-game-dizisi-bigitutuk.com

Squid Game dizisi bizlere beklenenin çok çok üzerinde bir konu sundu. Sistemi bu kadar güzel anlatan çok ender yapım vardır herhalde. Zenginlerin sırf eğlence olsun diyerek diğer insanların hayatlarıyla oynamaları hiç hoşuma gitmese de ekrana güzel yansıtmışlar. Oyunculara ise ayrı parantez açmak istiyorum. Zaten Güney Kore’den kötü oyuncu çok kolay çıkmaz. Oyuncular estetiği fazla kaçırmadığı sürece elbette. Fakat bu oyuncular bir başka. Silah tepelerinde oyunları yetiştirmeye çalışırken ki hallerinden ben dahi etkilendim. Sanki benim kafamda bekliyordu o maskeli adamlar. Maskeli adamlar diyorum çünkü oyundaki çalışanların her birinin yüzünde maskeler var ve rütbeleri, maskelerin üzerindeki sembollerden anlaşılıyor. Kare en yüksek rütbeli adamı, üçgen onun bir altı, yuvarlak ise en düşük seviyeli çalışanı temsil ediyor. Bu çalışanlar birbirlerinin yanında dahi yüzlerini gösteremezler yaksa cezaları ölüm olur. Çalışan olmakta zor o dizide.

Yarışmacılar zaman içerisinde kendilerine biçilmiş görevleri kabulleniyor ve ortama uyum sağlamaya başlıyorlar. Bunu fark eden yöneticiler onlara yeni bir tuzak kurar. Az yemek vererek yarışmacıların ayarlarıyla oynarlar ardından büyük bir kavga çıkar ve bir yarışmacı ölür. Herkes çalışanların, öldüren adama ceza vermesini beklerken hiç beklemedikleri bir şey olur. Çalışanlar gelir ölen adamı alıp götürür, o anda da küpe daha fazla para düşmeye başlar. O zaman anlarlar ki orada kurallar esnektir ve adam öldürmek yasak değildir, üstelik her ölen yarışmacı sağ kalanların keselerini daha fazla doldurmaktadır. İşte asıl kaos o zaman başlar çünkü savaş artık içlerine dönmüştür.

kore-dizisi-konusu-bilgitutuk.com

Dizideki Ana Karakterler

Ana karakterlerin özenle seçilmiş ve her birinin ayrı bir özelliğinin olması dizide en sevdiğim yerdi.

001 Numaralı yaşlı amca – zayıflığı

456 Numaralı Gi Hun- merhameti

218 numaralı Cho Sang-woo – zekayı

067 numaralı Kang Sae Bye- asiliği

101 numaralı oyuncu Jang Deok-su, -gücü

Yukarıdaki bu oyuncuların ortak bir amaçları vardır; hayatta kalmak. Parayı kazanma arzuları ise hırs seviyelerine göre değişkenlik gösteriyordu. Örneğin ilk zamanlarda en fazla hırs gücü temsil eden 101 numaralı oyuncuda gibi dursa da daha sonra zekayı temsil eden 218 numarada olduğu anlaşılıyor. Hırs zekaya geçtiği zaman diğer yarışmacılar için oyun daha da zor bir hal almaya başlar. Çünkü gücü kestirmek kolaydı, zeka karşısında ise işleri daha da zorlaşmıştır.

squid-game-dizi incelemesi

Squid Game dizisinde; yarışmacılardan birisi oyun düzenleyen en rütbeli adama, bunu neden yaptıklarını sorar. Adam ise şu cevabı verir;

“Siz onlar için bir at görevi görmektesiniz. Siz at yarışlarından nasıl zevk alırsanız onlarda sizden öyle zevk alıyorlar. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.