Spiderhead Film Konusu ve Yorumu – Netflix – Duygular Özeldir

Spiderhead Film Konusu ve Yorumu adlı yazıda okuyucular; filmin konusuna, yorumuna, oyuncu kadrosuna, imdb puanına ve kişisel analizlerime ulaşabilirler. Keyifli okumalar. Bilgitutuk.com.

Spiderhead-film-konusu-konusu-oyuncu-kadrosu

Duygular, kişi veya olayların insanın iç dünyasında uyandırdığı kişisel tepkimelerdir. Bu duyguların kontrolü sadece insanın kendi benliğinde olurken, dışarıdan müdahale pek mümkün olmamaktadır. Elbette bu sadece gerçek hayat için geçerli oluyor. Film gibi insan beyninin sonsuz olasılığında kendine yer bulmuş senaryolarda değil. Senaristlerin hayal gücü her türlü ihtimalin barındığı bir mozaik gibidir. E haliyle onların dünyasında, bu mümkün değil yaşanamaz, sözünün karşılığı sadece gülümseme oluyor. Çünkü hayal gücü insanın gerçekliğinden çok daha ileri seviyededir. Hal böyle olunca senaristlerde elini korkak alıştırmayarak yazıyor hikayelerini. 17 Haziran 2022 tarihinde Netflix platformunda seyircisiyle buluşan Spiderhead Film Konusu ve Yorumu adlı yazida bahsedeceğim hikaye de duyguların kontrol altına alınmaya çalışıldığı bir dünyada geçiyor. Yaşamış olduğumuz zaman diliminde pek mümkün olmayan bu müdahale türü kimbilir ilerleyen zamanlarda gerçekliğe bürünebilir. Peki bu müdahale hayatımızı daha mı kolaylaştırır aksine olduğundan daha mı zora sokar? Benim cevabım belli, duygular kişiseldir ve başkalarının kontrolüne bırakılmamalıdır.

Spiderhead Film Konusu ve Yorumu

Gönüllü mahkumlardan oluşan bir grup, kendilerini duygular üzerinde deney yapan bir dâhinin konforlu hapishanesinde bulurlar. Ev hapsi görünümüne sahip bu hapishanenin başında Steve Abnesti adlı dahi bulunmaktadır. Steve’nin amacı mahkumlar ve aynı zamanda kendi üzerinde deneyler yaparak duyguların kontrolünü sağlamak. Üzülme, kıkırdama, korku, aşk gibi insanların doğal fonksiyonunda gelişen tepkimeleri yapaylaştırarak kontrol almaktır bu zeki adamın amacı. Tüm bu deneyler sona erdiğinde de ilaçları dünya pazarına sunarak duygunun sebep olduğu tüm olumsuzlukların önüne geçmeyi hedefler. Fakat bu kadar da masum değildir amacı. Bunu mahkumlar üzerinde denediği Aşk adlı deneyle insanlara göstermeye başlar. Özellikle Jeff (Miles Teller) adlı geçmişinde pişmanlık yaşayan mahkum sorgulamaya başlar Steve’i. Çünkü her ilacı bu kadar kolay insanlara onaylatması normal gelmez Jef’e. Neden bu adama kayıtsız şartsız bağlı olduklarını ise zamanla çözeceklerdir ve mahkumiyetin en ağır olanını yaşadıklarını anlayacaklardır. Çünkü kendi benliğinin kontrolü bireyde olmadığı sürece hiçbir konforlu alanın karanlık bir zindandan farkı yoktur.

Film Beklentiyi Karşıladı mı?

Benim cevabım ,hayır, olacaktır. Bunun nedeni ise filmin çok sıkıcı ve başrol oyuncusu Chris Hemsworth’un beklentiyi yukarı çekiyor olması. Kendini tekrarlayan konuşmalar, sıkıcı sahneler derken filmin kalitesi bilhayli düşmüş. Öncelikle iyi olan yerlerinden bahsetmek istiyorum. Chris’in her duygu geçişinde sergilediği oyunculuk göz dolduruyordu. Bu adama ne rol verseniz üzerine tam oturuyor, karakter açısından çok yönlü askı diyebilirim kendisi için. Aksiyon sahneleri kadar durağan sahnelerde de başarılı olduğunu kanıtlıyor oyuncu. Diğer yandan sınırını belirleyemeyen bir üstün zekanın, küpüne ne denli zarar verebileceğini görüyoruz. Her şeyin fazlası zarar demişler. Deney olayına gelecek olursak; insanların zor durumundan faydalanılması ve bunu insanlığın iyiliği adı altında lanse edilmesi çelişkinin bir başka versiyonu dedirtti bana. Yine insanlığın iyiliği için bir başka insan kullanılıyor. Hoş hayvanlar üzerinde yapılsa da aynı şeyi söylerdim. Bir başkasının acısı nasıl bir başkasının mehlemi olabilir aklım almıyor.

Filmin pek yaratıcı bir yanı olmamasının yanı sıra zamanı kısaltacak bir aksiyonu da bulunmuyordu. Durağan, yer yer gerilimin dozunun arttığı; oyuncu ve mekan kavramlarına, az ve öz sınırını getiren bir yapım olmuş. Tek bir mekanda geçen hikayelerin de handikabı bu oluyor. Ya iyi bir ürün ortaya çıkar ki bu nadir olur ya da olmamış sıkıcı bir hikaye. Ne yazık ki Spiderhead filmi başrol oyuncuları dışında övülecek bir yapım değil. Filmin imdb puanı 5,4/10.

Filmin Oyuncu Kadrosu

  • Miles Teller – Jeff
  • Chris Hemskworth – Steve Abnesti
  • Jurnee Smollett – Lizzy
  • Tess Haubrich – Heather
  • Mark Paguio – Mark
  • BeBe Bettercourt – Emma

Spiderhead Film Konusu ve Yorumu adlı yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Filmi zamanınız varsa beklentiye girmeden izleyebilirsiniz. Keyifli seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.