Red Notice Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Red Notice Film konusu ve yorumu; bu yazımda filmin konusuna, yorumlarına ve oyuncularına dair bilgilere ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar

Pandeminin araya girmesiyle birlikte birçok film çekimlerine ara vermek zorunda kaldı. Kimi senaryolar değiştirilerek, kimileri ise yolundan hiç sapmadan, kaldığı yerde devam edip izleyici karşısına çıkıyor. Rawson Marshall Thurber tarafından yazılan ve yönetilen Red Notice Filmi de pandemi mağduru yapımlardan. Neyse ki film; uzun süren çekim ve beklentinin ardından Netflix platformunda görücüye çıktı. Bu kadar beklenen ve yıldızlar geçidi olan bu aksiyon-komedi filmi beklentiyi karşıladı mı?

Gelelim Red Notice Filminin Konusuna

FBI ajanı John Hartley ( Dwayne Johnson) ; yıllardır peşinde olduğu dünya çapında aranan sanat hırsızı Nolan Booth’ı ( Ryan Reynolds) ,Kleopatra’nın üç yumurtasından birini çalmaya çalışırken iş üzerinde yakalar. Fakat istihbaratı aldığı Sarah Black (Gal Gadot) adlı bir  kadın tarafından oyuna getirilir ve Nolan ile beraber Rusya’ da bulunan bir hapishaneye gönderilir. Tek bir amacı vardır FBI ajanının. Sarah adlı kadını yakalayarak masumiyetini kanıtlamak. Bunun için ilk yapması gereken, suçluların kalesi  olan o hapishaneden çıkmak.

Nolan; Kleopatra’nın saf altından yapılmış üç yumurtasını toplayarak zengin olmak niyetindedir. Mısırlı bir milyarder; kızının düğününe kadar üç yumurtayı getiren kişiye servet değerinde para vadeder ve Nolan onu istiyordur. Bunun için de öncelikle Sarah’ı bularak çaldığı yumurtayı ondan alması gerekmektedir.

İki farklı niyet, tek bir hedef. O kadını bulmak. Bu hedef; zıt karakterler olan Nolan ve John’u partner yapar ve dünyanın her köşesine uzanacak olan macera dolu yolculuğun temelini atar. Üstelik bu macera o kadar kolay olmayacaktır. Ünlü bir sanat hırsızı olan Sarah; onlardan bir adım önde olacak ve kurnazca yaptığı planlarla her daim onları zor durumda bırakacaktır.

red-notice-film-konusu-yorumu

Film beklentiyi karşıladı mı?

Herhangi bir zamanın herhangi bir Amerikan aksiyon filmini açıp  izleyeyim, aynı konu üzerine yoğunlaşmış bir senaryo görürüm. Klasik, pek bir derinliği olmayan ünlü oyuncularla ve onların aksiyon becerileriyle işi götürmeye çalışan bir yapım. Oyuncuların her biri başrol ve birçok projede oynayarak kendilerini kanıtlayan insanlar fakat film fazla ısmarlamaydı. Espriler gereksiz ve gülünçlükten uzak bir samimiyet içeriyor. Konusuna gelecek olursak çoğu aksiyon filmlerinde olduğu gibi mısırı ve mısırdaki kayıp bir hazineyi kendilerine pusula yaparak ilerlemişler. Fakat gittikleri nokta çok karışık ve ters köşe yapma niyetiyle filmin olmuş öğelerini de karartıyor. Filmde herkes bir şey çıkıyor izleyici olarak kime güveneceğini bilmeden izliyorsunuz. Sadece Detektif Das yolundan sapmıyordu. Kadın çizgisini film boyunca bir an olsun bozmadı. Bizim kaçaklar nereye detektif oraya.

Bir yapımın temelinde her zaman duygu olmalıdır. Nedeni ise; biz bu yapımların hedef kitlesiyiz ve ne yazık ki bizler duygu üzerine kurulu varlıklarız. Bir filmi yada diziyi izlediğimizde onda kendimizden bir şeyler bulmalıyız yada en azından bir karakterle bağ kurabilmeliyiz. Ne yazık ki bu film de bunların hiç biri yoktu. Bol aksiyon, bol birbirini kandırma, bol ters köşe vardı. Duygu olayına Nolan karakterinin hırsız olma hikayesiyle biraz değinmeye çalışmışlar. Keşke hiç çalışmasalardı. Ben bu kadar saçma bir mazeret duymadım. O zaman her başı sıkışan veya canı bir şeye sıkılan suçlu olsun.

Red Notice Film konusu ve yorumu adlı yazımı tamamlamadan önce bir şeye değinmek istiyorum. Film muhtemelen çok izlenecek, fakat yıllar sonra kimsenin ne hatırasında ne de masasında kalacak. Amaç izlenmekse bunu; yaptığı reklamlarla yada oyuncularla başarabilir. Amaç kalıcı olmaksa; maalesef bu yazdıklarım bunun için yeterli olmayacaktır.

Filmin oyuncu kadrosu

Bu tür aksiyon filmlerini beğenirseniz size Army of Thieves / Hırsızlar Ordusu filmini önerebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.