Mother Android Film Konusu ve Yorumu – İyi Hikaye Kötü Senaryo…

Mother Android Film Konusu ve Yorumu adlı yazıda okuyucular; Netflix platformunda yayınlanan Mother Andoid filminin konusuna, yorumlarına, analizlerine, oyuncu kadrosuna, imdb puanına ve yönetmenine ulaşabilirler. Bilgitutuk.com

Kıyamet sonrası bilim kurgu hikayeleri, insanlar tarafından oldukça rağbet gören bir dünyada geçer. Dünya; baskın olan insan ırkının pençesinde kendini kurtarmış, bir başka varlığın himayesi altına girmiştir. Kimi zaman bu varlıklar zombi, kimi zaman devleşen hayvanlar, kimi zaman da güneşin hükmünü kaybettiği bir yerde hayat bulan vampirlerdir. Zamanında izlediğim yapımların bana verdiği özgüvenle söyleyebilirim ki; bu tür hikayeleri bir filme sığdırmak, hem zordur hem de tehlikelidir. Bu tür yapımlarda, izleyicinin tatmin duygusuna ulaşabilmek için iki üç saat ne yazık ki yeterli gelmemektedir.

Yönetmen koltuğunda da kalemin başında da Mattson Tomlin’in yer aldığı bilim kurgu filmi Mother/Android’ de ; kendi eliyle inşa ettiği insansı robotlarla kıyamet kapısını aralayan bir dünyada geçiyor.

Gelelim Mother Android Filminin Konusuna

Film; üst üste yapılan hamile testinin çift çizgi çıkmasından duyulan rahatsızlığı, gerilim dolu bakışlarla birbirlerine aktaran, genç bir çiftle başlıyor. Çaresizliğin hüküm sürdüğü banyo odasından çıkmaları, ardından Noel için bir partiye katılmaları dakikalar içerisinde gerçekleşirken; her şeyin normal aktığı gecede, çalışanların parıldayan gözleri dikkat çekiyor. Zaman içerisinde robot olduklarını gözlemlediğimiz bu insansı androidler; aynı gece yayılan korkunç bir ses dalgasıyla kontrolden çıkarak, sahipleri de dahil tüm nefes alan canlıları yok etmeye başlarlar. Dünya artık, uşak olması için yaratılan androitlerin kontrolünde insanların av olduğu bir yer haline gelmiştir.

Kıyametten kaçmayı başaran Sam ve Georgia; aylarca ormanlarda saklanarak Boston’a doğru yol alıyorlardır. Georgia’nın doğum vakti yaklaşmakta, her geçen dakika onların aleyhine işlemektedir. Sessizce Andoidlerden saklanarak geçirdikleri 6 ay; ağlayan bir bebeğin çığlığında onları ele verecek, tüm emeklerinin sonunu getirecektir. Tüm bunlar gerçekleşmeden; Boston’dan kalkacak ve güvenli bir yer olan Kore’ye gidecek gemiye bir an önce binmeleri gerekmektedir. Bunun için ise yollarında insansız bir bölge vardır. Bu kontrolün tamamen Androidlerde olduğu yerden geçmek ise neredeyse imkansızdır.

Film Konusu İtibariye Beklentiyi Karşıladı mı?

Eğer Mother Android; bir film değil de dizi olsaydı, benim cevabın evet olabilirdi. Çünkü filmin bittiği yerde bambaşka bir hikaye başlıyor. İyi işlenebilseydi o hikaye bambaşka kapılar açabilirdi fakat yavaş sahneler, samimiyetten uzak diyaloglarla hikayenin gidebileceği yerleri körertip başarısız bir yapım ortaya koymuşlar. Karakterlerin gelişimden uzak sığ tavırları, aralarındaki çekimin dengesizliği hikayenin kıyametini getiren en temel unsurlardı. Üzerine birde yavaş ve tempodan uzak sekanslar eklendiğinde bu yapım, başarısız kelimesinin karşılığını oluyor. Son sahnede özüne dönen başrol karakterin yaşayacağı olayların ekrana yansıtılmaması ile büyük bir kan kaybı olmuş. Eğer bu filmi ilk izleyen ben olsaydım yönetmene tek birşey söylerdim. Bu filmin tamamını ilk 10 dakika özet olarak göster daha sonra da tüm senaryoyu son sahneden başlayarak yaz.

Filmin imdb puanı 4.2/10.

Filmin Oyuncu Kadrosu

  • Chloe Grace Moretz – Georgia
  • Algee Smith – Sam
  • Raul Castillo – Arthur
  • Tamara Hickey – Mrs Olsen
  • Kate Avallone – Dr. Howe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.