La Casa de Papel Kore Dizi Konusu ve Yorumu- Netflix

La Casa De Papel Kore Dizi Konusu ve Yorumu adlı yazıda okuyucular; dizinin konusuna, yorumuna, oyuncu kadrosuna, yaratıcısına, uyarlandığı platforma ve kişisel analizlerime ulaşabilirler. Keyifli okumalar. Bilgiltutuk.com…

la-casa-de-fafel-kore-dizi-konusu-yorumu-oyuncuları-imdb

Kore, gerek tarihi geçmişi gerekse de bu geçmişin yarattığı duygu birikimiyle derinliği olan bir ülke. Bazı insanların gözlerine baktığınızda yaşanmışlıklarını fark edersiniz ya bu ülke de öyle. Onun gözlerine bakabilseniz ne acılar yaşadığını, nelere katlanmak zorunda kaldığını anlayabilirsiniz. Toplum, böyle anılara sahip olduğundan, bu durumu dizi ve filmlerine de çok kolay yansıtabiliyorlar. Bu, uyarlama bir yapım olsa dahi fark etmez onlar için. 24 Haziran 2022 tarihin Netflix platformunda yayınlanmaya başlayan La Casa De Papel Kore dizisi de uyarlama bir yapım olarak insanların beğenisine sunuldu. Ne sunulma ama. Dedim ya bu ülke bir başka diye. Birebir uyarladıkları bir senaryoyu dahi kendi benliklerinde yoğurup insanlara lanse edebiliyorlar. Bunu yapmalarının temelinde hiç kuşkusuz kendi değerlerine sahip çıkma arzusu yatmaktadır. Belki biraz da kendi benliklerini benimseyip kabul etmeleri. Dizinin yaratıcılığını; Kim Hong-sun, Ryu Yong- Jae, Kim Hwan-chae – Choe Sung-jun dörtlüsü üstlenmektedir.

La Casa De Papel; Kore Dizi Konusu

Dizinin orijinal versiyonunu izleyenler konusunu biliyorlardır. Profesör adlı elebaşlarının kontrolünde bir grup insanın darphane soygununu anlatıyor dizi. Kore versiyonuna gelecek olursak soygun gelecekte, 2025 yılında gerçekleşmedir. Günümüz Kuzey Kore’sinde okula giderek sakin bir hayat yaşayan Tokyo, çoğu genç gibi Güney Kore’ye hayranlık duymaktadır. Bunu çok dile getiremese de hareketlerinden belli eder. Okula gittiği dönemde Güney ile Kuzey arasında savaş çıkar ve savaşa katılmak zorunda kalır. Yıllar süren savaş biter ve iki ülke barış yolunu seçer. Bu barış, ülkeler arasındaki buzları eritir ve kapılarını birbirine açtırır. Hatta iki ülkenin sınırında bir darphane kurulur. Her iki ülkenin de insanlarının çalıştığı, bir nevi birleşmenin ilk adımı gibidir bu yer. Etrafına da zamanla binalar dikmeye , bu bölgeyi bir şehir haline getirmeye odaklanırlar.

Tokyo, terhis olur olmaz Seul’e gider. Hayallerinin şehrine. Fakat hiçbir şeyi hayal ettiği gibi bulamaz genç kadın. Göçmen dairesi kendisine verdiği sözü tutmaz diğer göçmenlere yapıldığı gibi. Kendini hayal ettiği ülkenin gerçekliğinde yapayalnız bulur. Önce garsonluk yapar fakat yeterince para kazanamaz. Daha sonra da kendini satma derecesine gelir o zaman da hayatı tehlikeye gire. En sonunda onu pazarlayan çeteyi öldürür ve bir arkadaşıyla paraları alıp kaçarlar. O saatten sonra göçmenleri kandıran çeteleri soymaya başlarlar. Ta ki arkadaşı öldürülüp kendisi de vurulana kadar. Hayattan vazgeçmiş bir anda canına kıyma noktasına gelen Tokyo’nun yardımına, kendini Profesör diye tanıtan çılgın bir adam yetişir. Zira bu Profesör ona, ülkenin en çok korunan kuzey ile güneyin birleşmesine yardım edecek darphaneyi soymayı teklif etmiştir. Bu birleşme hayaliyle, zenginin daha zengin fakirin ise daha fakir olduğu düzenden intikam almak için soyguna katılmayı kabul eder. Çünkü onun yaşamak için bir umudu kalmamıştır. Ölmek için ise korkacak bir şeyi…

Dizinin Oyuncu Kadrosu ve Karakterleri

Jeon Jong-seo; güzel oyuncu Tokyo karakterine hayat vermektedir. Tokyo, hayallerinin peşinden koşarken kendini bataklıkta bulan genç bir kadındır. Güçlü ve sert kişiliği her zorluğun üstesinden gelmesini sağlasa da iç dünyası yenilmiş ve yardım çığlığı atıyordur. Çok güzel bir kadın olmasının yanı sıra dövüş sanatları ve silah kullanımında da başarılıdır.

Yoo Ji- tea; başarılı oyuncu zeki ve öngörü yeteneği gelişmiş Profesör karakterini canlandırıyor. Profesör, dışarıda kalarak ekibe yardım etmektedir.

Park Hae- soo; Berlin karakterine hayat veren oyuncu, rolünü çok başarıyla canlandırmaktadır. Berlin, küçük yaşta Kuzey Kore’den annesiyle kaçmaya çalışırken, annesi gözlerinin önünde öldürülen ve kendisi de ağır çalışma kampına gönderilir. Yıllar sonra öldüresiye dayak yediği kamptan kaçar, arkasında yığınla ölü bırakarak. Çok sinsi ve bencildir. Ekipte kimseyi sevmiyor ve kimseye güvenmiyor. Tehlikeli bir yanı vardır profesörden dahi gizlediği. Darphaneye girdiklerinde lider o olur. Fakat bencil bir insana sorumluluk vermek tüm ekibi nasıl etkiyecektir.

Lee Hyun- Woo; Rio karakterine hayat vermektedir. Hacker olan Rio cana yakın, eğlenmeyi seven, saf bir çocuktur. Ekibe katılmasının nedeni eğlence amaçlı olsa da zamanla onlarla dostluk kurar. Tokyo’ya aşıktır.

Jang Yoon-ju- oyuncu Nairobi karakteri canlandırmaktadır. Paraya olan profesyonel bakışı, onun bu soygunda olmasını sağlamıştır.

Kim Ji-Hun; Denver karakterine hayat veren başarılı oyuncu rolünün hakkını fazlasıyla veriyor. Neşeli ve vicdanlı bir kişiliğe sahiptir. Duygularını kontrol etmekte zorlanan Denver, dövüş sanatlarında ustadır.

Lee Won Jong ; Moskova karakterine hayat veren profesyonel oyuncu Denver’in babasıdır. Sadece oğlu için katıldığı bu soygun, onu zorlu girdapların içerisine sokacaktır.

Kim Ji Hun; Helsinki karakterine hayat vermektedir. Kardeşi Oslo ile beraber kendi çetesinin sonunu getirmişlerdir.

Lee Kyu-Ho; Oslo

La Casa de Papel Kore Dizi Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Benim cevabım, kesinlikle evet, olacaktır. İspanya yapımının ilk sezonunu izlemiş ve çok beğenmiş, fakat diğer sezonlarda aynı tadı bulamayıp bırakmış biri olarak söyleyebilirim ki; bu dizi daha fazla derinliğe sahip bir yapım olmuş. Kendi yaralarını ekranlara taşımayı iyi başaran Kore, bu yapımda da, uyarlama bir diziyi kendi bünyesinde harmanlayabilmiş. Gerek iki ülkenin çatışmaları arasında kalmış insanların yaşadığı acılar, gerekse de politika adı altında yitip giden hayatlar. Tüm bunları ekranlara güzel yansıtmışlar.

Dizide, orijinalinin aksine Tokyo ve Rio’nun darphane soygunu öncesi yaşadıkları fazla değinmemeleri beni şaşırttı. Kim bilir belki de ilerleyen sezonlara saklamışlardır bu kartı. Oyunculuklar ve sinematografisi orijinalinden daha başarılıydı diyebilirim. Sadece dedektif rolünü oynayan oyuncuyu pek beğenemedim.

Kore dizilerini çok izleyen ve seven biri olarak bu yapımı çok beğendiğimi söyleyebilirim. Darphanedeki olayları birebir uyarlamışlar fakat bölümlerin başında izleyiciye sundukları kişilerin geçmiş yaşamları orijinal ve Kore toplumunu yansıtan gerçeklerdi. Birebir uyarlama yapsalar dahli kendi değerlerini araya serpiştirmekten geri kalmamışlar.

La Casa de Papel Kore Dizi Konusu ve Yorumu adlı yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. İspanyol yapımını izlemişseniz bu versiyonunu da beğeneceğinizi düşünüyorum. Keyifli Seyirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.