Kuş Uçuşu Dizi Konusu ve Yorumu – Kuşaklar Arası Çatışma

Kuş Uçuşu Dizi Konusu ve Yorumu adlı yazıda okuyucular; dizinin konusuna, oyuncu kadrosuna, yönetmenine, senaristine, ve kişisel analizlerime ulaşabilirler. Keyifli Okumalar. Bilgitutuk.com…

kus-ucusu-konusu-ve-yorumu

Gün geçmesin ki Netflix platformunda yıldızlar geçidinden oluşan bir yapıma rastlanılmasın. Kuş Uçuşu adlı yapım da bu tür bir dizi. Dizinin yönetmen koltuğunda oyuncu kökenli Deniz Yorulmazer otururken, kalemin başında yine oyuncu kökenli Meriç Acemi yeri alıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda; Birce Akalay, Miray Daner, İbrahim Çelikkol, İrem Sak, Defne Kayalar, Şifanur Gül, Burak Yamantürk, Bülent Çetinaslan, Zafer Ergin yer alıyor. 8 bölümden oluşan Kuş Uçuşu dizisi; 3 Haziran 2022 tarihinde, hem dünyanın hem de ülkemizin beğenisine sunuldu.

Kuş Uçuşu Dizi Konusu

Kuş Uçuşu dizisi, dağınık bir evin salonunda, başından kanlar akarak hareketsiz yatan Lale karakteriyle başlıyor. Daha sonra geçmişe dönerek hikayeye akmaya başlıyor. Lale Kıran, başarılı bir haberci olarak tüm meslektaşlarının imrenerek baktığı bir kadın. Hayranları olduğu kadar düşmanları da vardır fakat bu onu çok fark etmez. Aslı adlı stajyer kızı fark etmediği gibi. Aslı Y kuşağı, hırslı ve Lale Kırana hayranlık besleyen bir kız. Zaman içerisinde bu hayranlığı, onun yerine geçme hırsıyla yer değiştirir. Anlatıcının( Nejat İşler) deyimiyle Kuş olan Aslı, yırtıcı ve sinsi kişiliğiyle zamanla kanalda istediği noktaya doğru yürümeye başlar. Öyle ki ilk önce kanalda staja başladığı üç arkadaşını türlü hilelerle işten attırır. Çünkü sadece bir kişi kanalda işe başlayacaktır ve o Aslı’dan başkası olamaz.

Bu olay hırçın kızın yaptığı tek hamle olmaz. Gözünü Lale Kıran’ın asistanına diker ve kızı işten attırır. Neticede boş kalan asistan koltuğunu da kendisi kapar. Aslı bu tüm bunlarla yetinir mi. O, biri olmak istiyordur ve istediği biri de Lale Kıran’dır. Oyunlarını daha büyük ve daha korkusuzca oynamaya başlar. Lale Kıran’ın, anlatıcının deyimiyle ormanın aslanının çevresini zehirli sarmaşıklarla sarmaya başlar o fark etmeden.

Aslı biri olmak istiyordur. Kendi olmayı unutmuş, merdivenleri teker teker çıkmak gibi bir hayal gütmeden kuş uçuşu hedefine ilerlemek tek hedefi olmuştur. Peki hayatında asla yalana başvurmamış idealist haberci Lale Kıran; gözünü kör bir hırs bürümüş, onurdan haberi dahi olmayan, yalanı doğrudan fazla söyleyen genç bir kuşağın ona ördüğü sarmaşıklardan kurtulabilecek mi?

Kuş Uçuşu Dizi Karakterleri

Kus-ucusu-dizi-konusu-ve-yorumu-lale-kıran

Birci Akalay, değerli oyuncu Lale Kıran karakterine hayat vermektedir. Lale, başarılı bir televizyoncu olmanın yanı sıra idealist ve alçakgönüllü bir kadındır. Yalan söylemeyi ve yalan haber yapmayı hiçbir zaman kendine yakıştırmaz. Bu nedenle kanaldaki insanlarla çatışma haline girdiği zamanlar olur. Kocasını ve çocuklarını çok sevmesine rağmen onlara fazla zaman ayıramaz. Eski sevgilisi Kenan ve okuldan arkadaşları Müge ile yıllardır dostturlar. Fakat bu dostluğun içerisinde gömülü ihanetler ve beklentiler vardır.

asli-kus-ucusu-dizisi

Miray Daner, başarılı oyuncu Aslı karakterini canlandırmaktadır. Hırslı, zeki ve yalan söylemekte usta bir kız olan Aslının hayattaki tek hayali, 40 yaşına geldiğinde pişman olmayacağı biri olmaktır. Küçüklükten beri Lale Kıran’a hayranlık besler ve bu nedenle televizyonculuk bölümünü kazanır. Bindir hileyle de onun kanalında stajyer olur. Y kuşağı olan Aslı, Lale gibi çalışmanın emeğin ve sabrın iş gördüğü bir kuşaktan gelmemektedir. Onun hedefi Kuş Uçuşu bir mesafede zirveye oturmak. Fakat genç kadın o zirveye çıktığında asıl meselenin orada tutunabilmek olduğun bilmez. Emeğin olmadığı bir sonuç sonunda saygıyı getirir mi? Peki ya saygıyı hak etmemiş bir insanın zirvedeki ömrü ne kadardır?

kenan-kus-ucusu-oyuncu-kadrosu

İbrahim Çelikkol, Ünlü oyuncu Lale Kıranın iş ortağı aynı zamanda eski sevgilisi Kenan karakterine hayat veriyor. Kenan, kanalda söz sahibidir. Öteki Taraf programının kurucularından. Laleye hala aşık olmasına rağmen bunu pek belli etmez. Yıllar önce bitmiş bir aşkın gölgesinden kurtulamadığı için günü birlik ilişkiler yaşamaktadır. Lale’ye büyük bir saygı ve hayranlık besler.

muge-kimdir-irem-sak

İrem Sak, güzel oyuncu Lale ve Kenan’ın okuldan arkadaşı Müge karakterini canlandırıyor. Müge, hayali Öteki Taraf programının sunucusu olmakken; kendini bir anda kanalda basit bir müdür olarak bulan bir iş insanı. Lale Kıran onun hayalindeki kadındır. En yakın arkadaşı olmasına rağmen onun bir an önce olduğu konumdan düşüp yok olmasını ister. Bu hırs zaman içerisinde Lale’ye gözünü bile kırpmadan zarar verecek boyutlara getirir onu.

Dizi Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Benim cevabım ‘kesinlikle evet’ olacaktır. İtiraf etmeliyim ki fragmanı izlediğimde içimden ‘yine mi ?’demedim değil. Yine mi dedim şişirilmiş kadroyla dünya pazarına açıldık. Hatta dizinin ilk sahnelerini izlerken karakterlerin tipleme gibi yazıldığı ve kanalın içerisindeki dünya sanki bizim gezene ait değilmiş gibi geldi. Fakat zaman ilerledikçe karakterler oturmuş (Aslı hariç bence o kız da kendinin ne olduğunu bilmiyor) hikaye hepsini içine almayı başarmış.

Öncelikle ben teması sağlam olan yapımları severim. Hele bir de bu temayı ekrana güzel getirmişlerse beğenmemem mümkün değil. İlk önce X ve Y kuşağı arasındaki farkı belgesel izler gibi bizi anlatan Nejat İşler’e teşekkür eder ve onun gibi karakteristik bir sesin daha fazla projelerde yer almasını temenni ederim. Daha sonra bu kuşaklar arasındaki hayal farkını bu kadar net çizgiyle anlatmalarını sevdim. Tek hoşuma gitmeyen nokta Y kuşağı gibi geleceğin temsili olan bir nesli bu kadar kötü göstermeleri. Onlar ne olursa olsun bizlerin geleceğimiz ve geleceğimizin mutlaka iyi bir tarafları olmalı. Fakat yapım saf kötü olarak Aslı karakterini ve saf iyi olarak Lale karakterini bizlerin gözüne sokuyor. Yani yapım taraf tutmuş ve bizlere de ister istemez bir tarafı tutmak kalıyor.

Kuşak Farkı

X kuşağı yani 40lı yaşlar; her şeyi emeği sayesinde elde etmiş sosyal medya gibi kestirme yollara başvuramamış bir kuşak. Z kuşağı da kestirme yolları seven; TikTok, İnstagram gibi mecralarla kolaylıkla ünlü olup para kazanabilen ve bunu iş sayan bir nesil. Her iki neslinde hayata bakış açıları keskin çizgilerle ayrılıyor. Bana göre bu biraz abartılı olmuş. Zaman değişiyor tamam ama herkesi de aynı kefeye koymak biraz abartı geldi bana.

Aslı karakterinin Lale Kıran’ı alt etmek için sosyal medyanın gücünden yararlanması ve böyle güçlü bir kadının sosyal medyanın acımasız klavyelerinden darbe alabilmesi zamanın geldiği noktayı gösteriyor. Ayrıca dizi diyor ki; karşınızdaki insan ne kadar başarılı ve güçlü olursa olsun o da bir insan ve acı çeker. Başarıyı kıskanmak yada başka biri gibi olmak yerine insan hangi kuşağı temsil ederse etsin ilk önce kendi olmayı başarabilmeli, ardından da kendinin en iyi versiyonuna ulaşmak için çabalamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.