Kulüp Dizi Konusu ve Yorumu- Netflix

Kulüp Dizi Konusu ve Yorumu; Netflix platformunda yayınlanan dizi hakkında genel görüşlerime ve konusuna yer vereceğim.

kulüp-dizi-konusu-yorumu

1950’li yıllar Türkiye’si. İstanbul’un taşı toprağı altın olduğu yıllar. Siyasi ayrışmaların kol gezdiği, bu ayrışmaların yavaş yavaş toplumun ruhunu etkilediği yıllar. Dil ve dindeki ayrışmanın daha net bir şekilde görüldüğü, çizginin yavaş yavaş komşunun etkin kökenine göre indirgendiği yıllar. 1950’li zamanlarından kalma anıların çoğu toplumdaki etkin kökenin kökünden değişmesidir hiç kuşkusuz.

Bu yılları, tarihin ışığı altında anlatan birçok yapım var. Bu yapımlardan en güncel ve dikkat çekeni olan Kulüp dizi si geçtiğimiz günlerde Netflix platformunda görücüye çıktı. Ama ne çıkma…

Bundan sonrası spoiler içermektedir.

Gelelim Kulüp Dizi Konusuna

Matilda ( Gökçe Bahadır)  adlı bir kadının hapisten çıkarak 17 yıl önce bir yetimhaneye bıraktığı kızını aramasıyla başlıyor dizi. Matilda’nın hapisten çıktığı zaman ilk amacı, kızının karşısına çıkmadan İsrail’e gitmek. Fakat kızı Raşel; bir hırsızlık olayına karışır ve birini yaralar. Hırsızlık yaptığı yer ise İstanbul’un en ünlü mekanlarından biridir.

Kulüp İstanbul.

Kızını kurtarmak için Kulübün Müdürü Çelebi ile bir anlaşma yapan Matilda Kulüpte çalışmayı kabul eder ve İstanbul’da kalmak zorunda kalır. Kulüp İstanbul; sahibi Orhan’ın ileri görüşlülüğü sayesinde yeni bir proje üzerinde çalışmaktadır o zamanlar. Selim (Salih Bademci) adlı yetenekli ve heyecanlı bir müzisyenin; Orhan’ın karşısına geçerek; hayalindeki müziği yapmak istediğini söylemesi ve Orhan’ın ona izin vermesi, Kulüpteki havayı değiştirmiştir. Selim ; mühendislik okumasına rağmen, tutkusu olan dansı ve müziği kendi bünyesinde harmanlayıp sahneye çıkmak arzusuyla yanıp tutuşan bir adam. Ailesinin kendisini utanç kaynağı, soytarı olarak nitelendirmesine rağmen; o, yolundan hiçbir zaman dönmemiştir ve azmi sayesinde kulüp İstanbul’a bir assolist olarak girecektir.

Matilda; Selim sayesinde Kulübe katlanmaya çalışırken bir taraftan da kızı Raşel ile arasını düzeltmeye çalışacaktır. Raşel’e; o kadar yıl neden ayrı kalmak zorunda olduklarını anlattıkça anne ile kız arasında buzlar eriyecektir. Fakat Raşel’in güvenilmez ve çapkın İsmete (Barış Arduç) karşı beslediği duygular, eriyen buzları tekrar sertleştirir.

Dizi Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Kulüp dizi; iyi düşünülmüş, kaliteli oyuncularla yoğurulmuş, içerisindeki müziklerin hikayeyle dans ettiği, kostümlerin 1950’ler koktuğu, gurur kaynağı bir Türk yapımı. Hikâye örgüsü; zamanın içerisinde harmanlanıyor ve o dönemin sokaklarında yürürken buluyorsunuz kendinizi. Kesinlikle eksik diyebileceğim eleştireceğim tek bir yer dahi yok dizide.

kulüp-dizi-konusu-selim-salih-bademci

Gökçe Bahadır; kadın oyuncular arasında kendini en çok geliştiren yeteneklerden. Fakat ben başka bir isme değinmek istiyorum. Salih Bademci. İzlerken hayranlığımı gizleyemediğim bir oyuncu kendileri normalde fakat bu dizide bambaşka bir insana dönüşmüş. Gülüşü mimikleri sesi hareketleri dansları… İnsan hem bu kadar yetenekli hem de bu kadar kendini geliştirmeye açık ve çok yönlü olabilir. Ülkemizde böyle yeteneklerin var olması gurur verici. Böyle güçlü bir kadroda var olan Barış Arduç, kendini bil hayli ileriye taşımış, romantik komedi havasındaki soyunan erkek modundan çıkmış. İsmet rolü ona yakışmasıyla beraber, oyuncunun tek eksiği vardı. Güçlü kadroların arasında olması. Bu kadrolarda parlamak zordur nitekim o da kendi çapında yukarıda ama dizinin kalitesi bakımından bir tık aşağıda kaldı.

Kulüp dizi konusu ve yorumu adlı yazımda; dizi hakkındaki görüşlerimi sizlere aktarmaya çalıştım. bilgitutuk.com site adresinde filmler ve diziler hakkında bilgiler vermekteyim. Bu yazımı beğendiyseniz sizleri bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.