Komiser Grom Veba Doktoru Filmi Konusu ve İncelemesi

Komiser Grom: veba doktoru filmi konusu adlı yazıda okuyucular, filmin konusuna, yorumlarına ve kişisel analizlerime ulaşabilirler. Keyifli okumalar…

Adalet nedir? Kötülük yapan her birey ya da kurumun yetkili merciler tarafından cezalandırılması mı? Peki dünyada her kötü hak ettiği cezayı çekiyor mu? Hayır dediğinizi duyar gibiyim…Öyleyse bazı kötüler cezasını çekmiyor ve bazı iyilerde haksız yere cezalandırılıyorsa vatandaşın elinden ne gelir. İnsanın elinden bir şey gelse o adaleti nasıl etkiler?

Adaletin elindeki kurumsal güç insanların bireysel arzularının eline geçtiğinde nasıl bir kaos ortaya çıkar tahmin edersiniz sanırım. Filmde geçen bir sözü hatırladığım kadarıyla ve kendi cümlelerimle size aktarmak istiyorum.

Her insan kendi kötüsünü öldürürse; dünyada düzenden eser kalmaz.

Komiser Grom Veba Doktoru filmi tamda bu söz üzerine kurulu bir yapım olmuş. Adalet ve adaletsizlik. İyi ve kötü. Doğru ve yanlış. Tezatlıklar içerisinde bir film. Herkes kendi adaletinin peşinden koşuyor, kendi yöntemleriyle elbette…

Komiser Grom Veba Doktoru Filminin Konusuna Gelelim

St. Petersburg’da polis olan Binbaşı İgor Grom; başına buyruk ve suçluları kendi yöntemleriyle bulma becerisine sahip bir adamdır. Her gün kovulma derecesine getirdiği asiliği onu bu sefer çok sert bir duvara çarpmıştır zira şehirde bir seri katil türemeye başlar. Veba doktoru lakaplı bu acımasız katilin belirli bir çizgisi bulunmamaktadır. Çocuk, büyük demeden herkesi öldürme arzusu bulunan bu katilin tek bir hedefi vardır; şehri hastalıktan kurtarmak. Ona göre şehir hastadır. Amacı; adaletsizlik teşhisi koyduğu şehre kendi adaletini getirmek ve zalimlik yapan, kanundan kaçan zenginleri tek tek öldürmek. Veba doktoru maskesiyle sosyal medyada bil hayli popüler olan bu katilin en büyük destekçileri ezilmiş halk. Komiser İgor halkın desteğini almış bu zengin katilinin peşine düşecek. Yanında ona yardım eden çaylak bir ortak ve bencil bir gazeteciden başka kimse yoktur. Bu işin sonunda ya rozetinden olacaktır yada listesine bir zor dava daha ekleyip yoluna devam edecektir. Sağ kalmayı becerebilirse elbette.

Film izlemeye değer mi?

Komiser Grom Veba Doktoruru Filmi ortalama bir Rus yapımı olmuş. Çaylak, yalnız komiser gibi konular çok klişe olduğu için yaratıcı diyemeyeceğim filme. Amerikanvari bir aksiyon- macera filmi olmuş. Tezatlıklar içerisinde bir film dediğim gibi ve bu tezatlıkları işlerken bazı yerlerde filmin de kafası karışıyor, ne anlatmaya çalıştığı bilemiyor. Kendi adaletini getirmeye çalışan kötü adamın zaman içerisinde adalet getirmek istediği ezilmiş halktan da kurtulmak istediğini görüyoruz. Komiser İgor’un kavgaların ortasında olasılık hesaplayacak zaman bulması ise çok fazla saçma olmuş. Filmde en sevdiğim yer; Dostoyevski’nin adının geçtiği sahneydi hiç kuşkusuz. Öyle iyi bir yazarın yıllar sonra doğduğu şehirde çekilen bir filmde adının anılması hoşuma gitti.

Komiser Grom Veba Doktoru filmi gişe için yapılmış; derinli kartını ise adaletten yana kullanan bir yapım olmuş ama adalet konusunda çok başarılı olduğu söylenemez.

Eğer zamanınız varsa izlenebilir. Sıkılmazsınız. Filmi karanlık ve kasvetli bekliyordum izlemeden önce fakat öyle değildi. Çok beklentiye girmeden izlerseniz mutlu ayrılabilirsiniz…

Yazımı beğendiyseniz ve diğer yazılarımı görmek isterseniz buyurun siteme…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.