Kırık Kaset Film Konusu ve Yorumu- Netflix

Kırık kaset film konusu ve yorumu adlı yazıda; filmin oyuncu kadrosuna, yorumuna ve konusuna ulaşabilirsiniz. Bilgitutuk.com

Hayata bir sıfır yenik başlamak. Bu sözü, anne babası olmayan ve yalnız büyümeye mahkûm edilmiş çocuklar için söylemek çok yerinde olacaktır. Her çocuk büyüdüğü evde; onu koruyup kollayan, yemeğini yapan, ilgisini eksik etmeyen, başı sıkıştığında yardımına koşan, ödevlerine yardım eden bir anne ve babaya sahip olmak ister. Bu duygulardan eksik büyüyen bireyler, özellikle büyüme çağında duygusal açıdan kimlik karmaşası yaşarlar ve sorgulamaya başlarlar. Hayatı, kendini, ölen yada onu terk eden ebeveynlerini. Bu sorgulama sırasında aldığı cevaplar ise, onun peşini hayatı boyunca bırakmaz.

Anne ve babasını küçük yaşta bir trafik kazasında kaybetmiş 12 yaşındaki bir kızın; bulduğu kırık bir kasetle yaşama yeniden tutunduğunu anlatan, Kırık Kaset filmi de tam olarak bu konuların üzerinde duruyor.

Kırık Kaset Film Konusu

Filmde olaylar 1999 yılında geçiyor. 12 yaşındaki Beverly; iki yaşında kaybettiği anne ve babasının kaybını halen yaşayan, hiç görmediği ebeveynlerin hasretiyle ve merakıyla yanıp tutuşan küçük bir çocuk. Anneannesi ona maddi ve manevi her açıdan desteğini esirgemese de hayatında anne ve babasına dair hiçbir izin olmaması, onu mutsuz etmektedir. Tek arkadaşının anneannesi olması ve her gün okula bir kamyonetin arkasında gitmesi; onun hem yalnızlığını hem de ezikliğini günden güne arttırırken, bir gün bodrum katında eline bir kaset geçer. Üzerinde anne ve babasının isimleri vardır. Kaset, karışık şarkılardan oluşmaktadır. İlk şarkıyı dinlerken kaset bozulur, fakat üzerindeki kâğıtta sırasıyla şarkıların isimleri yazmaktadır. Şimdi tek yapması gereken; onları bir araya getirerek, anne ve babasının ona göndermek istediği mesajı çözmek. Çünkü Beverly; bunun bir tesadüf olmadığına, bu şarkılarla ebeveynlerinin ona bir şey anlatmaya çalıştığına inanıyordur.

Komşusunun kızından ve okulda asi gibi görünen sınıf arkadaşından yardım almaya başlar. Bu kaset sayesinde hem hayatı renklenmiş hem de yalnızlığı kaybolmuştur. Müzik resmen ona hayat vermiştir. Dinlediği her parça, araştırıp bulduğu her hikaye ona; anne ve baba yoksunluğun gideriyor, onları tanıma fırsatı veriyordu. Fakat peşine düştüğü son şarkı; onu mutluluktan ve inandığı şeylerden uzaklaştıracak, kurduğu tüm düşleri yerle bir edecektir  

Gelelim Filmin Yorumuna

Küçücük bir çocuğun hayatı bu kadar sorgulaması karşısında şaşırmadan edemiyorsunuz. Anneannesine; Annem senin hayatını mahvetti ben de annemin hayatını, dediği sahne 12 yaşındaki bir çocuk için ağır ve yıkıcıydı hiç kuşkusuz. Anneannenin, torunu kızının sonunu yaşamasın diyerek, onun üzerinde baskı kurması ve bu baskıyı geçmişinde yaşadığı pişmanlıkla yapıyor olması anlamlı ayrıntılardı.

Filmin temelinde yatan en güçlü mesaj şuydu. Acı yaşanmalı. Evet, ne yazık ki bir acıyı yaşamadan bünyeden atmamız mümkün değildir. Anneanne kızının ölümünü öyle derinlere saklamış ki ondan söz etmek sanki kızını tekrar öldürmek gibi gelmiştir ona. Bu yaptığının torunu üzerindeki etkisini ise çok sonra fark edecektir.

Kısacası Kırık Kaset filmi, samimi ve anlamlıydı. Küçük bir kız, yıllar önce ölen anne ve babasından geldiğini düşündüğü ufak bir mesajın peşine düşebiliyorken; birçok insan, yan odadan seslenen ebeveynlerin sesini duymazdan geliyor. Hayat işte insanı en çok olmayan yönüyle sınar.

Filmin Oyuncu Kadrosu

  • Julia Bowen – Gail Moody
  • Gemma Brooke Allen – Beverly Moody
  • Nick Thune – Anti
  • Olga Petsa – Nicky
  • Autrey Hsieh – Ellen
  • Diego Mercado – Steven
  • Ken Godmere – Ray
  • Anthony Timpano – Kyle

Noel konusu yapımlar ilginizi çekiyorsa sizlere; Benim Güzel Noel Şatom ve Love Hard filmlerini incelemenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.