Kayıp Savaş Film Konusu- Oyuncuları- Yorumları- Netflix Filmleri

Kayıp savaş filmi konusu oyuncuları ve yorumlarına değineceğim bu yazımda savaş hakkında kısa kısa bilgilerde vermeye çalıştım. Keyifli okumalar.

kayıp-savaş-filmi-konusu-bilgitutuk.com

1939 yılında Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle başlayan ikinci dünya harbi; zaman içerisinde sınırlarını genişleterek tüm dünyayı etkileyen bir kaos haline gelir. Ülkelerin artık tek bir hedefi kalmıştır kana susayan Nazileri kendi topraklarını işgal etmeden durdurmak. Fakat daha sonra Fransa gibi güçlü bir devletin Almanya tarafından işgal edilmesi, Amerika İngiltere gibi dünya devletlerini harekete geçirir ve müttefik devletler oluşturulur. Bu devletlerin amacı; dünyadan Almanya, İtalya ve Japonya’nın başını çektiği bu virüsü temizlemek.

Müttefik devletler; 6 Haziran 1944 yılında gerçekleşen ve iki ay süren Normandiya çıkarmasının ardından geri çekilen Almanları kökünden kazımak için harekete geçerler. Fakat bunun için önlerinde çok büyük bir engel vardır. Müttefik birliklerin ikmali için acil bir limana ihtiyaçları vardır. Anvers kurtarılmış ve liman zarara görmemiştir. Anvers limanı; İngiliz kanalında Almanya’ya en yakın ve o dönem Avrupa’nın en büyük limanı konumundaydı. Müttefiklerin bu limana ikmal malzemelerini rahatlıkla getirilmeleri bekleniyordu fakat bu limana ulaşabilmeleri için, Almanların kontrolündeki Batı Schelde Nehri ele geçirilmeliydi.

Almanlar tarafından tam bir kale konumuna getirilen Batı Schelde Nehrini temizleme işi Kanadalılara verilmişti. Kanada hükümeti, Normandiya Çıkarmasında gördükleri ikinci sınıf muamelesinden  dolayı zorunlu askerliği kaldırmıştı. Bu birlikte görevli askerlerin tümü gönüllülerden oluşmaktaydı. Hedef;  en son Hollanda’nın Walcheren adasını ele geçirerek halici tamamen temizlemekti ne var ki  28 Kasım 1944 tarihinde haliç tamamen Almanlardan temizlenir

Netflix de yayınlanan Kayıp Savaş filmi de esaret altındaki Hollanda’nın, Almanlardan kurtuluşunun anlatıldığı bir yapımdır.

Gelelim Kayıp Savaş Filminin Konusuna.

netflix-filmleri-bilgitutuk.com

5 Eylül 1944 tarihinde müttefik devletlerin sınıra yaklaşmasıyla Alman ordusunun bir kısmının geri çekildiğini gören Hollandalılar, kurtuluşlarının an meselesi olduğunu düşünmekteydiler. Almanlar ve alman yandaşları yaklaşan tehlikeyi fark ederek bazı belgeleri yok etmeye, kendileri de yavaş yavaş geri çekilmeye başlamıştı.

Kayıp savaş filmi; Kanadalıların sınırı geçmesiyle Almanlardan kurtulacağını düşünen Zeeland halkının, umutlu halleriyle başlıyor. Kayıp savaş filminin konusu anlatamayacağım kadar dağınık o nedenle sizlere Netfix’in kendi tanıtım yazısını paylaşacağım. İkinci dünya savaşında önemli bir yeri olan Scheldt muharebesi sırasında bir planör pilotu bir Nazi askeri ve gönülsüz bir direniş askerinin hayatı trajik bir şekilde kesişir. Ben bu tanıtım yazısını açarak sizlere film hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Kayıp Savaş Filminin Karakterleri

Planör pilotu William bir İngiliz askeridir. Genç yaşına ve iyi bir ailede yetişmesine rağmen askerliği bir meslek olarak benimseyip her şeyi yapmaktadır. Uçuş talimi sırasında yaptığı çocukça bir davranış yüzünden savaşa gönderilmekten men edilse de, bir yolunu bularak Anverse gidecek müttefik uçuş ekibinin arasına kendini atar. Diğer planör uçaklarıyla beraber savaş alanına doğru uçarken, pilotu olduğu planör, saldırıya uğrar ve iniş yapmak zorunda kalırlar. Nazi askerlerinin cirit attığı Zeeelan’da.

Gönüllü asker olan Marinus; Hollandalı bir Nazi askeridir. Fakir bir aileden gelen Marinus, cesur asi ve melankolik bir kişiliğe sahiptir. Dünyanın adaletsizliğine karşı Nazi ordusuna katıldığını söylese bunun doğru bir karar olmadığını içten içe biliyordur. Bir süre sonra hiçbir şey istediği gibi gitmez çünkü zamanla onların gerçek yüzünü görür. Film boyunca izlediğim en gelgitli karakterdi Marinus. Ne istediği tam olarak hiç belli olmuyordu. Bir bakıyorsunuz savaşta yığınla askeri öldürüyor ardından bir bakıyorsunuz bir suçluyu öldürürken vicdan azabı çekiyor. Çok tutarsız bir karakterdi kesinlikle

netflix-filmleri-oyuncuları-bilgitutuk.com

Gönülsüz bir istihbarat ajanı ise; Zeeland’da babası ve erkek kardeşiyle yaşayan Teuntje Visser. Babası, Nazi askerlerine yardımcı olan alman yanlısı bir doktorken; erkek kardeşi Dirk, müttefiklere çalışan bir istihbarat ajanıydı. Dirk; yaptığı bir hata sonucu Naziler tarafından fark edilir ardından Teuntie onun yerine önemli bir görevi üstlenmek zorunda kalır. Belediyede çalışan ve tüm belgelere erişim hakkı bulunan bu genç kadın direnişin çok işine yarar.

Film Konusu itibariyle beklentiyi karşıladı mı?

Bu soruya hem evet hem de hayır yanıtını vereceğim izninizle. Gerçek bir muharebeyi anlatıyor film ve savaş psikolojisini iyi yansıtıyor. Savaşın askerler ve halk üzerindeki etkilerini izlerken kendinizi o kanlı muharebenin ortasında buluyorsunuz. Görsel efektler bir savaş ortamını yansıtacak kıvamdaydı. Renkli bir şekilde çekilmesi beklenemezdi elbette. Benim tek sorunum hikayede. Tanıtım yazısını hazırlayan Netflix, bu üç karakterin yollarının kesiştiğini söylüyordu. Doğru, kesişiyor yolları sadece birkaç saniye. Dikkat çekmek için böyle bir yazıya gerek yoktu. Karakterler çok gereksiz geldiler bana. Ne bir derinlikleri vardı nede ne dedikleri belliydi. Özellikle Teuntie karakteri. Kadının oyunculuğu da karakteri de berbat ve gereksizdi. Hikaye Dirk le devam etseydi çok daha iyi olabilirdi. Amaç bir savaşı ve o savaşın etkilerini anlatmaksa bence Piyanist filmi bu zamana kadar izlediğim en iyi yapım. Kayıp savaş filminin saatinin gereksiz uzunluğu filmi etkileyen kötü bir etkendi hiç kuşkusuz.

kayıp-savas filmi-konusu oyuncuları

İnsanlar filmde bir hikaye görmek isterler o nedenle kesinlikle birbiriyle bağlantılı bir bütünlüğe ihtiyaç duyar filmler Maalesef Kayıp Savaş filmi bu açıdan sınıfta kalmış.

Kayıp Savaş Filminin oyuncu kadrosu

Kayıp savaş filminin oyuncu kadrosu Hollandalı ve İngiliz oyunculardan oluşmakta.

Susan RadderTeuntje Visser

Tom Felton Tony Turner

Gijs BlomMarinus

Jamie FlattersWilliam

Marthe SchneiderJanna

Jan Bijvoet- Doctor Visser

Ronald KalterDirk Visser

İmdb: 7.2/ 10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.