Kaos Yürüyüşü Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Kaos Yürüyüşü Film Konusu ve Yorumu adlı yazıda okuyucular; filmin konusuna, yorumuna, oyuncu kadrosuna, imdb puanına, yönetmenine, senaristine ve kişisel analizlerime ulaşabilirler. Keyifli seyirler. Bilgitutuk.com

kaos-yuruyusu-film-konusu-yorumu-oyuncuları-imdb

Gelecek; zamana göre şekillenebilen, bazı kesimlerin hayal gücü filtresinden geçmiş, uçsuz bucaksız bir tahmin okyanusudur. Bu tahmini kimi insanlar, bilimsel verilerin önderliğinde sağlam temellere dayanarak insanlara sunar; kimileri de, bilinmeyenin sonsuzluğunda hayal gücünün vanasını sonuna kadar açarak başka zihinlere taşır. En çok da senaristlerin ve yazarların işine yarayan bu bilinmezlik; onların hikayelerinde, sonsuz bir döngü gibi ekranlara gelmeyi bekler. Kimileri zihnini gerçekliğe kapatarak ekrana taşır bu dünyayı, kimileri de bilimin öngörüsünden yararlanır. Sonuç ne olursa olsun gelecek her zaman ekmek kapısı olmuştur yeni hikayelere aç kalmış kalemlere. Vizyon Tarihi 5 Mart 2021 olan Kaos Yürüyüşü filmi de gelecekte geçen bir yapım. Filmin yönetmen koltuğunda Doug Liman oturuyorken, kalemin başında Patrick Ness ve Christopher Ford yer alıyor. Chaos Walking ismiyle lanse edilen bu aksiyon ve bilimkurgu filmi, Patrick Ness’in aynı adlı kitap serisinden uyarlandı.

Kaos Yürüyüşü Film Konusu

Film; erkeklerin hüküm, sürdüğü kadın ırkının yok olduğu bir gezegende geçiyor. Bu gezegende erkeklerin düşünceleri duyuluyor hatta forma bürünebiliyor. Anlayacağınız bu gezegende pek fazla sır barınmıyor tabi düşüncelerini ustaca saklayan insanları saymazsak. Todd Hewitt ( Tom Holland ) bu gezegende yaşayan en genç insan. Annesini küçük yaşta kaybetmiş, baba dediği bir çiftçi çift tarafından büyütülmüştür. Toddy, düşüncelerini insanlardan saklamak için çok çaba sarf etse de panik kişiliği buna izin vermez. Birgün yaşadığı kasabanın dışında düşüncelerini duymadığı tuhaf bir yaratıkla karşılaşır. Gördüğü o tuhaf yaratık bir kızdır. Tadd, bu durumu, düşüncelerini iyi kamufle edebilen kasabanın başkanına bildirir. Uzaydan geldiği anlaşılan Viola (Daisy Didley), başkan tarafından yakalanır. Kendini suçlu hisseden Todd, Viola’nın kaçmasına yardım eder.

Genç kız, gezegendeki insanların ne kadar tehlikeli olduğunu yaklaşmakta olan uzay gemilerine haber vermelidir. Bunun için de Todd ile beraber uzun bir yolculuğa çıkarlar. Arkalarından onları durdurmaya gelen başkan ve adamlarından kaçarak hedefe doğru ilerleyerek. Bu yolculuk; gezegende yalnız olmadıklarını, kendilerine söylenen her şeyin yalan olduğunu onlara öğretecek kadar ağır ve sancılı geçecektir.

Kaos Yürüyüşü Film Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Benim cevabım ‘hayır’ olacaktır. Nedeni ise hikaye örgüsünün kabul görmüş tatmin duygusuna ulaşamamış olması. Tabi bu sadece sebeplerden biri. İlk olarak filmin olan yerleriyle bahsetmek istiyorum. Spider man filmiyle insanların gönlünde taht kurmuş Tom Holland filmi alıp götürmüş. Oyunculuğu her zamanki gibi doğal ve kendi kişiliğine uygun nüanslarla süslenmiş. Tod Hewitt karakterinin panik, korkak ama cesur olmaya çalışan, düşüncelerini kontrol edemeyen, kızı öpmek istediğini durmadan aklından geçiren sevimli mizacını ekrana güzel yansıtmış oyuncu. Görsel efektlere gelecek olursak oldukça başarılı bulduğumu söylemeliyim. Bazı sahneler hariç.

Sadece erkeklerin düşüncelerinin duyulması, kadınlarınsa tam bir bilinmez olması gerçekten enteresandı. Tüm bunlara rağmen, sorun çıkaranın da düşünceleri ortada olan insanlardan çıkması ise düşündürmüyor değil seyirciyi. Filmin içerisine saklanan sosyal mesaj da bu olsa gerek. Kadınların düşünceleri duyulmadığı için erkekler tarafından dışlanıyor. Kasaba halkı kadınlar üzerinde öyle baskı kuruyor ki tam bir geri kalmışlık izlettiriyor film bize. Kasaba halkının dış dünyaya kapalı olması ve devamlı başkan tarafından manipüle edilerek yanlış bilgilere maruz bırakılması sizlere de izledikçe Kuzey Kore’yi hatırlatacak. Ayrıca başkanın, insanların düşüncelerine devamlı müdahale etmesi ve kendi fikirlerini onlara empoze etmeye çalışması skolastik düşüncenin hakim olduğu ortaçağ zamanlarını akıllara getiriyor. İnsan ne yazık ki gittiği yerde kök salan bir varlık. Yanlış yönetimlerde o kök baskının, geri düşüncenin ve korkunun ürününü verirken; doğru ellerde gelişimin, mutluluğun, huzurun ve barışın ürününü veriyor.

Kaos Yürüyüşü konusu olan fakat hikayesini tam anlamıyla tamamlayamamış bir film. Olay örgüsü ise fazla yüzeyseldi. Karakterlerin gelişimi de ne yazık ki istenilen seviyenin çok çok altında kalmış. Tüm bunların ışığında insanın aklına; böyle güzel oyuncu kadrosuyla ve konuyla nasıl bu denli yüzeysel bir yapım ortaya çıkarmışlar sorusu geliyor. Kaos Yürüyüşü imdb puanı 5,7/10. Kaos Yürüyüşü 2 gelir mi bilmem fakat bu film değil de bir dizi olsaydı işte o zaman daha profesyonel ellerde iyi sonuçlar doğurabilirdi. Beklentiye girmeden izleyebilirsiniz. Keyifli seyirler.

Filmin Oyuncu Kadrosu

  • Tom Holland – Todd Hewitt
  • Daisy Diley – Viola
  • Mads Mikkelsen – Başkan David
  • Nick Jonas – Başkanın Oğlu Jr.
  • David Oyelowo – Aeron
  • Kurt Sutter – Cillion Body
  • Cynthia Erivo – Hildy
  • Demian Bichir – Ben

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.