İnterceptor Film Konusu ve Yorumu – Aksiyon Severler Buraya…

İnterceptor Film Konusu ve Yorumu adlı yazıda okuyucular; filmin konusuna, yorumlarına, yönetmenine, oyuncu kadrosuna. imdb puanına ve kişisel analizlerime ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar. Bilgitutuk.com…

Netflix platformu 3 Haziran 2022 tarihinde bol aksiyonlu İnterceptor Filmini izleyicilerin beğenisine sundu. Filmin yönetmen koltuğunda Matthew Reilly otururken, kalemin başında Stuart Beattie ve yine Matthew Relly yer almaktadır. 1 saat 36 dakika boyunca insanlara hikayesini anlatmaya çalışan Amerikan yapımı filmin bu zamana kadar yapılan oylamalarla İmdb puanı 4.4/10. Filmin oyuncu kadrosunda; Elsa Pataky, Luke Bracey, Aaron Glenane, Mayen Mehta, Rhys Muldoon Belinde Jombwe, Colin Friels, Zoe Carides gibi isimler yer almaktadır. Amerikan film dünyasında en çok pirim yapan tür nedir diye sorsalar hiç kuşkusuz şu cevabı veririm; Aksiyon... Aksiyon filmlerinin dinamiklerini çözmüş hatta bu dinamiklerin temelini bir nevi kendisi atmış olan Hollywood bu filmle nasıl bir seyir zevki sundu bizlere hep beraber göreceğiz.

İnterceptor Filminin Konusu

Rusya’dan atılan bir füzenin ABD’deki bir noktaya ulaşması için geçen süre 24 dakikadır. Bu füzeleri ABD birliklerinin imha etmesi 12 dakika sürmektedir. ABD’ de bu füzeleri imha edecek iki nokta vardır . Bir tanesi Alaska’da, diğeri ise Pasifik Okyanusunun ortasındaki SBX-1 adında platform. Film, Alaska’da bulunan üstün kendi adamları tarafından katledilmesiyle başlıyor. İki füzesavar üssünden biri yok olmuştur. Füze saldırılarına karşı sadece SBX-1 üssü kalmıştır.

Bu saldırılardan dakikalar sonra, normal seyrine habersizce devam eden SBX-1 üssüne yeni bir füze uzmanı atanıyor. Yüzbaşı jj Collins( Elsa Pataky). JJ Collins, korkusuz, asla pes etmeyi bilmeyen, dövüş sanatlarında usta, zeki bir askerdir. Fakat bu askerin geçmişinden gelen yaraları vardır. Yıllar önce bir generalin yanında görev yaptığı sırada general tarafından tacize uğrar. Bu taciz neticesinden susmaz ve generali şikayet ederek onu görevden attırır. Bu durum onu haklıyken haksız duruma düşürür ve psikolojik şiddetler başlar. Ordudaki arkadaşları onu ağıza alınmayacak sözler ve hakaretlerle karşılamıştır. Eski bir asker olan babasının yardımıyla kendine gelse de o, haklı davasını kara bir leke gibi sırtında taşır.

JJ Collins için tayin edildiği füze savar üstü onun için mağlup bir savaştır. Çünkü o, başarılı ve böyle bir görev için fazla donanımlı bir asker. Buna rağmen haklı davası nedeniyle sürgün edilmiştir.. Bu, okyanusun ortasındaki karaya uzaklığı çok fazla olan ıssız platformda, kahraman ilan edileceği nereden aklına gelebilirdi ki. Yüzbaşının geldiği gün ABD’ye düşmanlık besleyen bir teröristin üssü yok etmek için harekete geçtiği gün olur. Bunun sonunda platformda -hayatta kalan kendisi ve bir onbaşıdır. Bulundukları oda Füzesavarların kontrol merkezidir. Her ne olursa olsun o merkezin teröristeler tarafından ele geçirilmemesi gerekiyor. Zira Rusya’dan Amerikan kıtasını hedef almış 16 füze kalkış için hazır beklemektedir ve üsse yardımın gelmesine saatler vardır.

Film Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Benim cevabım, ‘kötü başlangıç iyi son ‘ olacaktır. İtiraf etmem gerekirse filmin ilk 20 dakikası inanılmaz sıkıcıydı. Hatta içimden keşke Alaska’daki üsse yapılan saldırıyı konu alsalardı ve olaylar orada gelişseydi dedim. Çünkü okyanusun ortasındaki bir platform risk teşkil ediyor. Açık bir alanda aksiyonu daha iyi yansıtabilirler. Fakat filmin ilerleyen dakikalarında her ne kadar amatörce çekilmiş olsa da aksiyona doydurdular bizi. Zaten filmin derdi de bizleri aksiyon bakımından doyurmak değildi hiç kuşkusuz. Orada vermek istediği bir mesaj vardı. Tüm ABD’nin kaderi bir zamanlar dışladığı yüzbaşının elindeydi. Bunu halk canlı yayınlarla izlerken verilen mücadelenin azmini gördükçe pişmanlıklarıyla yüzleşiyorlardı.

Kısacası İnterceeptor Filmi, aksiyon matematiğine uyan fakat görsel açıdan zayıf bir yapım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.