İnspector Koo Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

İnspector Koo Dizi Konusu ve Yorumu adlı yazıda okuyucular; İnpector Koo dizisinin konusuna, yorumlarına, analizlerine, oyuncu kadrosuna, yayım tarihine, yapımcısı olduğu ülkeye dair bilgilere ulaşabilirler. Bilgitutuk.com.

inspector-koo-dizi-konusu-yorumu-bilgitutuk

Yine bir Kore dizisi ve yine Netflix. Açık konuşmam gerekirse Kore yapımlarına karşı ayrı bir sempatim var. İzlediğim her yapımı başarılı bulmadan kendimi alamasam da; elimden geldiği kadar objektif olmak için de çaba gösteriyorum. Fakat şöyle bir durum var ki; bu Güney Kore sinema sektöründe çok başarılı, bunun içindir ki bizde birçok uyarlama dizileri mevcut. Onların başarılarının sırrı kesinlikle tekdüze olmayıp daima kendilerini yenilemeleri. Bu durumu da oldukça güzel yansıtıyorlar ekrana.

12 Aralık 2021 tarihinde ilk iki bölümü Netflix platformunda yayınlanmaya başlanan İnspector Koo dizisi, aksiyonu ve gerilim bol bir Güney Kore yapımı…

İnspector Koo Dizi Konusu

Koo Kyung Yi; kocasını trajik bir şekilde kaybetmiş, hayatını oyun oynayarak tamamlamayı planlayan, 43 yaşında eski bir polis memuru. Bir sigorta şirketinde çalışan arkadaşının zorlamaları ile ara sıra sigorta müfettişliği yapsa da genel anlamda evde bilgisayar başında geçirir günlerini; ta ki aldığı tanıdık bir davaya kadar.

Sigorta şirketi, ondan kayıp olan bir adamı araştırmalarını ister. Küçük bir kasabada yaşayan bu adam, bir gün yürüyüşe çıkar ve bir daha eve gelmez. Cesedi kayıp olsa da öldüğüne karar verirler; çünkü kıyafetleri deniz kenarında bulunmuş, ayakkabısı da denizden çıkmıştır. Fakat sigorta şirketi bunun bir intihar olduğundan şüphelenir, daha doğrusu şüphelenmek ister. Bunu nedeni ise, eğer intiharsa ödeyecekleri sigortayı failin ailesine ödemek zorunda kalmayacaklar.

Koo Kyung Yi; oyundan tanıdığı Noel Baba lakaplı oyuncuyu yanına alarak kasabaya gider. Niyeti ilk başlarda ölen adamın intiharını kanıtlamaktır, fakat daha sonra işler iyice karışır. Küçük kasabayı pençesi altına almış seri ölümler onu şüphelendirmeye başlamıştır. Her biri intihar, kaza yada kalp krizi gibi doğal nedenlerden ötürü gerçekleşiyor gibi görünse dahi; o bu duruma kuşkuyla bakmaktadır. Nedeni ise; ölen insanların hepsinin aynı şirkette çalışıp, seri ölümler başlamadın önce bir yatta şirket yemeğine katılan insanlar olmaları. Üstelik o eğlence sırasında içlerinden genç bir adam suya düşerek ölür. Kasaba halkı, ölen gencin intikamı olarak görmektedir bu ölümleri.

Koo Kyung Yi, sigortanın ondan araştırması istediği ölen adamın gizemini aralamaya çabalarken; karşısında adamın ta kendisini bulur, dakikalar sonra da adam gözleri önünden bir kaza geçirerek ölür. Kaza süsü verilmiş bir ölümden şüphelenmeye başlar eski polis memuru. Gerçekten de haklıdır bu şüphelerinden. Fakat bilmediği bir şey vardır ki bu şüpheler onu, 5 yıl önce intihar eder kocasının ölümüne kadar götürecek ve acımasız bir katille burun buruna getirecektir.

inspector-koo-dizi-konusu-ve-yorumu-bilgitutuk

Gelelim Dizinin Yorumuna

İnspector Koo Dizisinin, şu ana kadar ilk iki bölümü izleyici karşısına çıktı. Güney Kore bunu son zamanlar da sık sık tekrarlamaya başladı. Bu durum, ülkenin dizi konusunda kendisine güvendiğini göstermektedir çünkü zordur ekranda izleyiciyi bir hafta bekletmek. Nedeni ise; Netflix gibi platformları insanların tercih etmesinin alt metninde, erişilebilirliğinin olması yatıyor bana göre. İnsanlar platformu açtıklarında finali görene kadar istedikleri diziye odaklanmak isterler. Güney Kore bu algıyı, Hometown ChaChaCha ve The King’s Affection Dizileriyle başarılı bir şekilde kırmayı başardı. Her iki dizi de beklemeye değer kaliteli yapımlardı.

İnspector Koo dizisine gelecek olursak; aksiyon ve gizemin olduğu her hikaye, büyük bir hata yapılmadığı sürece rağbet görür. Özellikle bu hikayenin katili de detektifi de kadın olursa. İlk iki bölümü baz alarak söyleyebilirim ki başarılı ve güçlü bir hikayesi var. Bu hikayenin kahramanları kadın ağırlıklı. Alışılmışın dışında bir hikaye bizleri bekliyor. Bunda kesinlikle oyuncuların da büyük bir payı var. Detektif Koo karakterini canlandıran oyuncu benim beğendiği artistlerden.

Seri katile spoiler vermeden biraz değinmek istiyorum. Çok değişik bir katil olmuş gerçekten. Zaaflarıyla, psikopat hareketleriyle… Dışarıdan bakıldığında, çok cici ve sevimli bir tipi varken; öldürdüğü insanları masal kitaplarıyla bağdaştırarak öldürecek kadar cani olması ve bunu yaparken de eğlenmesi gerçekten enteresandı. Kadında Joker havası var demek yanlış olmaz sanırım. Tüm kurbanlarını kaza süsü vererek öldürüyor. Bu durum da seri katilin varlığından habersiz insanların yavaş yavaş yaşamlarını yitirmelerine neden oluyor. Ta ki Detektif Koo, zengin ve prestijli bir kadınla anlaşarak o katilin peşine düşene kadar. Bunu yaparken de dikkatli olmaları gerekiyor zira bir kaza sonucu hayatlarını yitirebileler.

İnspector Koo Dizi Konusu ve Yorumu adlı yazımı sonlandırmadan önce, bu içeriği beğendiyseniz bilgitutuk.com site adresinden diğer yapımların analizlerine ulaşabilirsiniz.

Dizinin Oyuncu Kadrosu

  • Lee Young- ae – Koo Kyung Yi
  • Kim Hey-Jun – K
  • Kwak Sun- Young – Na Je-Hee
  • Lee Hong nae – Gun Wook
  • Cho Hyun Chul- Oh Gyeong
  • Park Ji Bin – Heo Hyun Tea
  • Kim Hea Sook – Yong Sook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.