Hometown Cha-Cha-Cha Dizi Konusu ve Yorumu – Sıcacık Bir Kasabanın Hikayesi

Hometown Cha-Cha-Cha dizi konusu ve yorumu adlı yazıda; dizi hakkında genel görüşlerime, dizinin konusuna, yorumlarına ulaşabilirsiniz. bilgitutuk.com

Hometown-cha-cah-cha-dizi-konusu-ve-yorumu-netflix-bilgitutuk

Bir kasaba düşünün; her gün gözlerinizi açtığınızda okyanusun dalgaları evinizi renklendiren, komşusu açken tok yatamayan, onun acılarıyla yoğrulup onun sevinçleriyle hayat bulan, paranın değil de insanın ön planda olduğu, sokaklarında çöplerin değil sarı yelekli çöp toplayıcı gönüllülerin olduğu, doğaya da onun getirdiklerine de sahip çıkan. Bir kasaba düşünün; içindeki kimsesiz yaşlılara kimse olan…

Hayal gibi geliyor değil mi?

Kim bilir belki de hayaldir. Güney Kore yapımı bir hayal üstelik. Uzun zamandır bu kadar anlamlı bir yapım izlememiştim. Genelde çarpık ilişkiler ve aşırı kötü bir karakter karmaşasının işlendiği dizilerin tutulduğu bir ortamda, böyle narin bir yapımı izliyor olmak beni fazlasıyla mutlu etti. Bizim geçmiş yıllarda çekilmiş, halen daha hasretini çektiğimiz mahalle dizilerini andırıyor. Kimden mi bahsediyorum.

Netflix’te yayınlanmaya başlayan, bir avuç kasaba halkının sevinçlerinin ve acılarının anlatıldığı Hometown Cha-Cha-Cha Dizisinden.

Gelelim Homeltown Cha-Cha-Cha Dizi Konusuna

Dizi, Gongjin adlı küçük bir sahil kasabasında geçiyor. O gün kasabada sıradan bir gün yaşanmaktaydı. Orada yaşayan halk  tarafından çok sevilen, yardımsever Hung Du-shik; balık tutmaktan gelmiş ve ardından sörf tahtasını alarak okyanusun dalgalarında dansa dalmıştı. O anda; yeni aldığı ayakkabılarını okyanusun kenarına koyarak düşüncelere dalan Seul’lü genç Yoo Hye-jin’i fark etmesi uzun sürmemişti. Bu karşılaşma, genç kadının ayakkabılarını okyanusa kaptırmasıyla ve  Hung du shik’in, tek çiftini bulup ona vermesiyle devam eder.

Hye-jin; diş hekimi, başarılı ,mantıklı, duygularını ikinci plana atan, şom ağızlı seviyesinde dürüst bir kadındır. Seul’de, başarılı ve isteği doğrultusunda ilerleyen bir hayatı varken; bir gün başhekimin, bir hastadan gereksiz yere fazla tedavi uygulayıp fiyatı arttırması yönündeki isteği üzerine istifa eder. Üstelik yaptığı bununla da sınırlı değildir. İstifa ettiği gün sarhoş olur ve diş hekimliği sayfasından başhekime bir ton laf sayar. Bu Seul deki kariyerini bitiren şey olmuştur; çünkü, hiç kimse istifa ettiği başhekim hakkında bu denli pervasızca konuşan bir çalışanı işe almak istemez. Hye- jin biriken borçları ve işsizliği yüzünden depresyona girerken telefonuna bir bildirim gelir. Yıllar önce ölen annesinin doğum gününü hatırlatan bir bildirim. Ardından annesiyle bir günlüğüne gittiği ve o gün annesini kaybettiği yer olan Gongjin kasabasına gider. Giderken tek isteği annesini anıp bir an önce Seul’e dönmekti.

Hayatının orada başlayacağını nereden bilecekti ki?

Çok sevdiği ayakkabısını kaybettiği, arabasının bozulduğu, bankaların çalışmadığı, telefonların çekmediği bir gün yaşamıştır Gongjin’de. Ardından diş kliniği açmaya karar vererek orada kalır. Fakat onun gibi marka düşkünü, insanlarla sosyalleşmeyi sevmeyen, sınıf ayrımına inanan, paraya değer veren bir kadın; dışarıda tuvalet terliğiyle gezmekten çekinmeyen, marka nedir bilmeyen, hemen hemen her gün toplanan- eğlenen, sınıf ayrımının adının geçmediği, paranın başka bir şey almaktan başka değeri olmadığı bir kasabada nasıl tutunacaktı?

hometown-cha-cha-cha-dizi-konusu-ve-yorumu

Hometown Cha-Cha-Cha Dizi Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Hometown Cha-Cha-Cha Dizisi sıcacık bir aşk hikayesinin değil, sıcacık bir kasabanın hikayesi… Her kapalı kapı ardında bir acının, sevincin yattığı; senaristin bir tek kişiyi dahi es geçmediği, yer yer güldüren, yer yer ağlatan; bittiğinde insanın aklında tek bir soru işareti bile bırakmayan bir dizi izletti Güney Kore bu sefer bize.

Dizide herkesin bir geçmişi var ,herkesin bırakamadığı bir yarası. Kimi aramayan sormayan evladının yasını tutuyor yaşlı yüzünün ardında, kimisi geçmişte -kayıp yıllarında- yaptığı bir hatanın bedelini ödüyor her gece rüyasında, kimi tutmayan bir albümün unutulmuş şöhretini yaşarken, kimisi eski evliliğinin kırıntılarında umut arıyor, kimi yitip gitmiş evladının acısını dedikodu yaparak kapatmaya çalışırken, kimi ölen annesinin fedakarlığını öfkeyle anıyor.

Bu kasaba geçmişi yaşıyor kendi içinde.

O kadar çok çıkarılacak ders var ki bu küçük sahil kasabasından. İlk olarak sevdiklerimizi ihmal etmememiz gerektiğini anlatıyor. Zamanı var, hiç ölmez değindiğimiz ebeveynlerimizi ihmal ettiğimizde; onların cenazelerine büyük bir vicdan yükü ile gideceğimizi gözümüze sokuyor

Geçmiş ile yüzleşmediğimiz de geleceğin hiçbir zaman aydınlığa ermeyeceğini anlıyorsunuz. Geçmiş geçmişte kalmalı…

Tacize uğrayan bir kızın dilediği özür, insanı en etkileyen sahneydi Hiçbir mağdur özür dilememeli.

Ebeveynler fedakârlık yapar evet fakat bir söz vardır, maskeyi önce kendinize sonra çocuğunuza takın diye. Bu sözün söylenme nedeni; bir çocuk her zaman önce ebeveynine ihtiyaç duyar, onlar iyi olsun ki sağlıklı bir birey çıksın ortaya.

hometown-cha-cha-cha-dizi-konusu-ve-yorumu-bilgitutuk

Son olarak söyleyebilirim ki kasabada ki yaşlı kadınlar beni hem güldürdü hem ağlattı. Onların varlığı yapıma çok şey katmış kesinlikle. Güney Kore geleneklerine düşkün bir ülke. Bu geleneklerini her zaman sergilemeye özen gösteriyor. Dizideki yaşlıların, giyim kuşamından tutun da genç kuşakla aralarında olan fikir ayrılıklarına kadar her şey olması gerektiği gibi işlenmiş. Bizim yapımlarımızda da aynı şeyleri görmek dileğiyle ne diyebilirim ki. Zira ben çok özledim sıcacık mahalle dizilerinin anlatıldığı hikayelerimizi.

Dizinin Oyuncu Kadrosu

  • Kim Seon-ho – Hong Do-shik
  • Shin Min-a – Yoon hye-Jin
  • Lee Sang-yi – ji Seong
  • Gong Min-Jeung – Pyo Mi-Seon
  • Leen Bong-Ryun – Yeo Hwa-jung
  • Kim Young-ok – Kim Gam-ri
  • Jo Han-chul – Oh Chae-Jun
  • Kang Hyung- suk – Choi-Eun-Chul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.