Hipnotizma Film Konusu ve Yorumu- Zihinde Kontrol Şart

Hipnotizma film konusu ve yorumu. Bu yazımda, hipnozun tanımına ve geçtiğimiz günlerde Netflix platformunda yayınlanan Hipnotizma Filmi hakkında bilgilere, yorumlara ulaşabilirsiniz.

Hipnoz, insanın bilinçaltına ulaşan bir teknik türüdür. Hipnoterapi ise, bu tekniğin kişi üzerinde tedavi amaçlı kullanılma şeklidir. Depresyon, kapalı alanda kalamama, böcek yada yükseklik korkusu, özgüven eksikliği gibi zihnin temelini oluşturduğu hastalıklı durumları, bu yöntem ile keşfedip ortadan kaldırmak mümkündür. Psikanalizin temelini oluşturan hipnoz, bir sihir değildir normal hayatta. Yani trans halindeki bireylere her istediğinizi yaptıramazsınız. Hipnoz halindeki insana kişisel değerleriyle ölçüşmeyen bir eylem içerisine sokmak mümkün değildir.

Hipnozun toplum gözündeki abartılı rolünden etkilenen senaristler de; kendi hayal güçlerinin keskin kaleminden faydalanarak, beyazperdeye çeşitli hikayelerle servis ederler bu durumu. Geçtiğimiz günlerde Netflix de yayınlanan Hipnotizma film i de bu söylediğim ayarda taze çıkmış bir örnek.

Gelelim Hipnotizma Film Konusuna

Jenn; özel hayatında istediği seviyenin yanından geçemeyen, iş hayatında ise bir yaprak misali savrulup duran genç bir kadın. Başarısızlığın ve geçmişinde yaşadığı bir travmanın onda bıraktığı en büyük izlerden biri; içine kapanıklık ve giderek dozunu arttıran melankolik hal. Bir gün en yakın arkadaşı Gina’nın yeni evlerinde verdiği bir partide psikiyatri uzmanı Dr Collin Meada ile tanışır ve Gina’nın ısrarı üzerine seansına katılmaya karar verir. Dr Meada çok az sayıda hastasına yaptığı bir tedaviyi önerir Jenn ‘e.

Hipnoterapi.

İlk başlarda bu duruma karşı çıksa da daha sonra kabul eden Jenn, zaman içerisinde değişik rüyalar görmeye başlar. Sanki gerçek gibi yaşanmış rüyalar. Durumunun kötüye gitmesi ve hatırlayamadığı anlar yaşamasının ardından Dr Meada’yı araştırmaya başlar. Gördükleri onun hiç beklemediği şeyler olacaktır. Bilinçaltını teslim ettiği adamın gerçek yüzü onu, bir cinayet detektifine kadar götürecek ve en sevdiklerinin hayatları, kontrol dışındaki zihni yüzünden mahvolacaktır.

Hipnotizma-konusu-yorumları

Hipnotizma Film Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Öncelikle yönetmene teşekkür etmek istiyorum. Bir gerilim filmi ancak bu kadar her insanın izleyebileceği seviyede tutulabilir. Bizim yerli filmlerimiz gibi korkun be korkun diyerek abartmamışlar her şeyi. Evet bir gerilim var fakat bu gerilimin temelindeki adam dahi korkunçluk taslama peşinde değil. Hipnotizma filmi genel anlamıyla izlenebilir, ortalamanın üzerinde bir film. İmdb puanı 5.2/10. Bu filmin hak ettiğinin çok altında bir puan. Eğer ben bir değerlendirme yapsaydım filmin hakkı, 7.5/10 dan aşağı olmazdı. Ayrıca filmdeki müziklere de ayrı bir parantez açmak istiyorum. Filmdeki müzikler; bir buçuk saat boyunca izleyiciyi hipnoz edercesine, hikayenin temeline hizmet etmekten geri kalmadı

Dikkat Spoiler!

Dr Meoda, hipnotizma yaptığı hastaları ölen karısının dış görünüşüne göre seçmesi çok sıradandı. Bu senaryonun pek çok yapımda karşımıza çıkacak basitlikte olduğu doğdu; fakat buna uyanan hastaların sonları alışılmışın dışındaydı. Filmin ilk sahnesi; paranoyak hareketler sergileyen bir kadının asansörün içerisinde kriz geçirmesiyle başlıyor. Zaman içeresinde anlıyoruz ki; bu kadın, doktorun hipnoterapi uyguladığı hastalarından biri ve Jeen ile hemen hemen aynı dış görünüşe sahip. Meoda, kendisine tehdit oluşturan hastalarını kendi korkularını kullanarak öldürüyor. Aslında o hastalardan istediği tek şey, ölen karısı. Onun için hipnoz ettiği kişilerin beyinlerine, karısıyla olan anılarını yerleştiriyor. Doktorun son kurbanı ise, tek isteği tekrar mutlu olmak olan Jenn.

hipnotizma-jenn-

Filmin bazı yerlerini abartılı buldum. Doktorun karşısındaki kişiyi, onu bir kukla yapacak kadar kontrol atında tutması ve istediği anıları onun zihnine yerleştirmesi abartıydı evet ama en abartılı yer hiç kuşkusuz kalkan sahnesiydi. Jenn, hipnoz halindeyken neler yaşadığını öğrenmek için detektifin yardımıyla bir psikiyatriste gider. Kadın, hipnoterapi konusunda da uzmandır ve Jenn’i hipnoz eder. Bilinçaltına ulaşamaz nedeni ise, Dr Meoda nın zihnine kalkan koymuş olması. Zannedersin kendileri psikiyatrist değil Alacakaranlıktaki Bella.

Hipnotizma film konusu ve yorumu yazımı sonlandırmadan önce son bir şeye değinmek istiyorum. Bu film hiç kuşkusuz tekrar gösterdi ki; insanlar kişisel becerilerini toplum yada bireylerin yaşamsal formlarını geliştirmek için değil de, bencilce çıkarları için kullanırsa o zaman kaos kaçınılmaz oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.