Hellbound Dizi Konusu ve Yorumu- Adil Dünyanın Anahtarı Korku mudur?

Hellbound dizi konusu ve yorumu adlı bu yazımda, toplumu farklı bir bakış açısıyla eleştiren Güney Kore yapımı bir diziden bahsedeceğim.

hellbound-dizi-konusu-ve-yorumu

Korku, insana bahşedilmiş en ilkel duygudur. İnsanoğlu yaşadığı coğrafyaya yada geçmişinde yürüdüğü yola göre korku karşısında çeşitli belirtiler gösterir. Bu belirtilerin kimi şiddetli kimi ise irade karşısında zayıf. Her ne olursa olsun insan, korkan ve bu korku neticesinde çok kolay şekil alabilen bir varlıktır. Akla giden yolu kesen, dengeli ve sağlıklı düşünmenin en büyük düşmanı bu ilkel duygu, insanlığı nasıl çileden çıkartabilir. Ya da insanlık çileden çıkmak için olağanüstü yaratıklar tarafından ölüm zamanlarını duymayı mı bekliyor?

Çılgınca değil mi?

Hellbound adlı Güney Kore yapımı dizi de tam olarak bundan bahsediyor işte. Cehennemden gelen ölüm meleklerinin acımasızlığına korkuyla teslim olmuş insanlığın elinde kaosa dönen bir dünyadan.

Gelelim Hellbound Dizisinin Konusuna

Dizi; otuzlu yaşlarında bir adamın kafede, hareketli bir şeklide saate bakmasıyla başlıyor. Genç adamın korku dolu bakışlarını aniden içeride beliren varlıklar takip eder. Bu varlıkların tek bir amacı vardır; korkuyla kaçmaya başlayan genç adamı, ait olduğu cehenneme göndermek. Kalabalığa aldırmadan hedeflerini gerçekleştiren bu olağan üstü varlıklar, hiçbir iz bırakmadan ortadan yok olurlar bir sonraki kurbana kadar. Fakat tüm ülke, korkulu kalabalığın çektiği görüntüler ile çalkalanmaktadır. Ülkedeki bu korkulu halkın gözleri, yıllar boyunca böyle bir olayın olduğunu savunan Yeni Doğru Tarikatı başkanı Jung Jinsu’ya çevrilir.

Bu varlıklar; 20 yıl ya da birkaç gün önceden belirerek kurbanlarına ölecekleri gönü ve saati söylüyorlar, ardından da sözlerini tutarak tam o saatte beliriyorlar.

hellbound-dizi-konusu-ve-yorumu

Olayların çığırından çıkması ve insanları geri dönüşü zor bir yola sokması; iki çocuk annesi Park Jungja’ ya gelen kehanet ile başlıyor. Kehaneti alan kadın Yeni Doğru Tarikatı başkanına gider yardım istemek için, fakat yardım yerine bir teklif alır. Gösteri ( ölüm anına verilen isim) zamanını canlı olarak yayınlamak istiyorlardır. Gösteri zamanı gelir ve tam o saatte cehennem melekleri gelerek kadının canını alır. Tüm dünya bu cehennem melekleri ve Yeni doğru Tarikatı başkanı Jung Jinsu karşısında diz çökemeye başlar. Jing Jinsu, kehanetin sadece günahkâr insanlara geldiğini; bunun, tanrının insanları dize getirmek için bir lütfu olduğun söylüyordur. Daha adil bir dünya için insanların korkup hatalarından cayması gerektiğini savunan tarikat lideri ;ona karşı çıkan avukat ve polis memurunu alt ederek istediği dünyayı kurmaya başlar.

Korkuyla yönetilen, insanların ve ailelerinin aldığı kehanetler yüzünden lanetlendiği ve dışlandığı bir dünya. Jing Jinsu nun hayali adil bir dünyaydı. Fakat Jing Jinsu nun bilmediği bir şey vardı. Adil bir dünya insanların korkuları üzerine inşa edilemez…

Hellbound Dizisi Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Güney Kore’nin korku ve fantastik sever yönetmeni  Yeong Sang Ho tarafından hayata geçirilen bu yapım, kısa sürede netflixin kurgu sever izleyicileri tarafından ablukaya alındı. Yeong Sang Ho çizgisini bozmayan yapımlarıyla ünlü bir yönetmen. Her yapımında toplumu ve insanları çaktırmadan iğneleyecek bir yer bulur ve her yapımda izleyiciye bir mesaj bırakır. Peki bu dizinin anlatmaya çalıştığı neydi.

Bu bölümden sonrası Spoiler içermektedir.

Toplum; kendisini adeta tanrının buyruklarını insanlara iletmek için görevlendirdiğini söyleyen Yeni Doğru Tarikatının sömürülen düşünceleriyle çalkalanırken; insanlar gelen kehanetleri herkesten saklamaya başlar. Nedeni ise; öldüklerinde ailesine cehennemlik bir günahkâr mirası bırakmamak ne yazık ki . Toplum işte kendi benliğine bakmadan başkalarının günahlarını ayıplamayı kesinlikle kendine görev bilir ta ki kehanet bir gün onlara gelene kadar. Yeni Doğru Tarikatı; kehanet alan insanları tabiri caizse bir bir avlayarak gösteri zamanlarını gerçek bir gösteriye çevirip yayınlıyorlar. Bu tarikata karşı Avukat Min Hye- Jin tarafından kurulan Sodo teşkilatı ise; kehanet alan insanları bularak kendi başlarına ölmelerini sağlıyor çünkü bu teşkilat şunu savunuyordur.

İnsanların yalnız ölme hakları var, öldüklerinde nereye giderlerse gitsinler

Dizinin Vermek İstediği Mesaj

Kehanet alanlar; ormanlık alanlara akın etmeye ve orada tek başlarına ölmeye başlar. Ölümden değil de alınlarına yapışacak damgadan korkar bu insanlar. Fakat yıllar sonra bir şey gerçekleşir. Bir mucize. Yeni doğmuş bir bebeğe kehanet gelir. Bu alışılmışın ve dünyanın bildiğinin çok çok dışındadır. Günahkâr insanların kaderi olan bu durum dünyadaki en masum canlının başına gelmiştir. Anne babasının kendini feda etmesi sonucunda ölüm melekleri tarafından canı bağışlanan bu küçük varlığın mucizesi bu kadarla kalmaz. Dizi ilk gösterisi yayınlanın iki çocuk annesi Park Jungjo’nun hayata dönmüş bedeniyle sona erer.

Dizi burada ne anlatmaya çalışıyor. Bir kehanet, fedakarlıklar sonucu gerçekleşmez. Bu daha önce hiç olmamıştı. Hiç kimse kehanet alan bir günahkâr için kendini feda etmeyi aklına getirmemişti. İnsanlar onları lanetlemekle onları hor görmekle ve onlardan uzak durmakla o kadar meşguldü ki unuttular bu olayın neden başlarına geldiğini. Yargılamak kolaydı. Anlamak ise çok zor. Anladıkları ve fark ettikleri anda çözülmeye başladı beyinleri ölen insanların küle dönmüş bedenleriyle beraber. Kim bilir belki ölüm melekleri;10 yaşında bir çocuğun, babasının günahlarını tüm topluma duyurduğu bir dünya kadar acımasız değildir.

Oyuncu Kadrosu

  • Kim Hyun-joo– Min Hye -Jin
  • Yoo Ah- in– Jeong jin- soo
  • Jeon Min Park  – Bae Young- Jae
  • Ryu Kyung- soo
  • Chase Yi
  • Re Lee

Hellbound Dizi Konusu ve yorumu- bilgitutuk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.