First Kill Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix – Vampir Olmak Zor İş

First Kill Dizi Konusu ve Yorumu, adlı yazıda okuyucular, dizinin oyuncu kadrosuna, konusuna, imdb puanına, yönetmenine, yorumlarına ve kişisel analizlerime ulaşabilirler. Keyifli okumalar. Bilgitutuk.com…

first-kill-dizi-konusu-yorumu-oyuncuları-imdb

İmkansız aşk hikayelerinin her yapımda iş yaptığı yadsınamaz bir gerçek. Bu hikayeleri bir de görsel açıdan ortalamanın üzerinde oyuncu kadrosuyla süslendiği zaman tadından yenmez bir hal alıyor. Bu imkansızlığın arasına birde fantastik bir dünya eklendiğinde, birçok kesimin dikkatini üzerine çekiyor yapım. Fantastik öğelerden en rağbet göreni ise, vampirler hiç kuşkusuz. Alacakaranlık gibi güçlü yapımın öncü olduğu bu beyaz dişli, kanla beslenen yaratıklara romantizm yakışmıyor değil. Bizde dahil olmak üzere tüm dünya, bu vahşi varlıkların içindeki yumuşayan kalbe karşı bir merak duyuyor. 10 Haziran 2022 tarihinde dişlerini Netflix platformu aracılığıyla bizlere sergileyen Fist Kill dizisi de, av ile avcının imkansız aşkını anlatan bir vampir dizisi. Dizinin yönetmen koltuğunu, V.E Schwab ve Felirica D. Henderson paylaşırken; kalemin başında, aynı zamanda yazar olan V. E Schwap yer alıyor. Peki başarılı birçok örneği bulunan bu vampir dizisi, rakiplerini geride bırakacak bir hikayeyle karşımıza çıkabildi mi?

First Kill Dizi Konusu

Dizi, safkan bir vampir ailesinden gelen Juliette ve köklü bir canavar avcısı ailede doğan Colliope etrafında dönmektedir. Juliette’in ailesi; safkan olduğu için güneşli havalarda dışarıya çıkabiliyor, çocuk doğurabiliyor hatta yemek yiyebiliyorlar. Bu nedenle yıllarca insanların arasında onlardan biri gibi yaşayabilmişlerdir. Öyle ki ailenin babası şehrin başsavcısı gibi önemli konuma dahi yükselmiştir. Normale yakın bir hayat sergiler bu vampir aile. Ta ki avcı bir aile şehirlerine taşınıncaya kadar. İşte o zaman varlıkları tehlikeye girmeye başlar. Özellikle kızları Julliette’in, Colliope ile olan ilişkileri safkan ailenin başına çok çorap örecektir.

Juliette; kan haplarıyla vampir dürtülerini dizginlemeye çalışan henüz 16 yaşında genç bir kızdır. Fakat bu vampir hapları onu, insanların taze kanından uzaklaşmaya yetmez. Bu durumu her ne kadar ailesinden saklamaya çalışsa da bunu fark ederler. Gerçekten beslenmeye başlaması, durumu kötüleşip önüne gelen herkesi tehlikeye atmadan açlığının giderilmesi gerekmektedir. Bu nedenle ailesinin zoruyla ilk avına çıkmaya karar verir. Bu, insanlara zarar vermeyi istemeyen sevimli bir kız için ağır bir sorumluluktur. Kendisinin tam tersi olan, insanları zevk için öldüren ablasının yardımıyla ilk avının hazırlıklarını yapmaya başlar. İlk avı genç kız için zor olacaktır.

first-kill-dizi-konusu-yorumu-oyunculari-imdb-vampir-dizileri

Colliope ise; abilerinin aksine 16 yaşına gelmesine rağmen ilk canavarını öldürememiş, kendini başarısız hisseden bir avcıdır. İlkler önemlidir evet, onun için ise bu gurur meselesidir. Herkese nasıl iyi bir avcı olduğunu ispatlamalı hatta en iyisi olmalıdır. Aynı okula gittiği Juliette’in vampir olduğunu anlar ve ilk avı olarak onu seçer; Juliette tarafından ısırılacağını ve ona aşık olacağını bilmeden.

Firs Killi Dizisi Oyuncu Kadrosu ve Karakterleri

Sarah Catherine Hook; güzel oyuncu vampir olmayı kendine yük sayan Juliette karakterini canlandırmaktadır. juliette; ailesinin aksine normal bir yaşamı isteyen, insanların kanını emmeyi kendine hak görmeyen sevimli bir kızdır. Hakkını çok savunamayan ve ailesine daima boyun eğen bir kişiliğe sahiptir. Asi, ailesini takmayan ve başına buyruk yaşayan ablasına karşı hayranlık duymaktadır. Fakat bu hayranlık, onun psikopat ve karanlık yüzünü gördüğünde yok olur ve yerini düşmanlık alır.

İmani Lewis; güzel oyuncu avcı olmak için yanıp tutuşan Colliope karakterine hayat vermektedir. Ailesinin işi gereği bir şehirde üç aydan fazla kalmayan genç kız, bu duruma ayak uyduruyordur ta ki Juliette ile tanışıncaya kadar. Ailesinin tüm zorlamalarına karşı bir vampire hisler besler ve bu hissin arkasında durur. Ailesi tarafından avcı olarak yetiştirilmiş bunun sonucunda dövüş becerileri gelişmiştir.

Elizabeth Mitchell; başarılı oyuncu Juliette’in annesi Margot rolünü canlandırmaktadır. Despot ve lider bir kişiliğe sahiptir. Zamanında aşık olduğu Sebastian’ı vampir yapmış ve onunla evlenmiştir. Bunun neticesinde annesi tarafından aileden dışlanmıştır. Çünkü en az kendisi gibi despot annesine karşı gelen herkesin sonudur dışlanmak. Sebastian’ı herkesten çok sever, çocuklarından bile.

Graccie Dzienny; güzel oyuncu Jullette ‘in asi ablası Elinor’u canlandırıyor. Elinor, sağı solu belli olmayan, bir bakmışsınız soğukkanlılıkla insanları öldüren bir bakmışsınız babası ve kardeşi için kendini feda eden değişik bir karakter. Kısacası bu kızın dostu olmanız lazım düşmanı değil. Dostu için her şeyi yapar, gerisinin bir önemi yoktur onun için. Ahlaki değerleri en gevşek karakter. Seksi, güzel, zeki ve hırslı olan Elinor’un en büyük hedefi safkanların lideri olmak.

Aubin Wise; başarılı oyuncu Colliope’nin annesi Talia karakterini canlandırmaktadır. Talia, iyi bir avcı ve annedir. Çocukları için her şeyi yapar.

Jason Robert Moore; Avcı ailesinin lideri Jack karakterini canlandırmaktadır.

Philip Mullings jr; Avcı ailesinin akıllı, sakin ve uyumlu olan büyük oğulları Theo karakterine hayat vermektedir.

Dominic Goodman; Avcı ailesinin kendini beğenmiş, uyumsuz ve yaramaz olan oğulları Apollo karakterini canlandırmaktadır.

netflix-vampir-dizileri

Dizi Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Benim cevabım, kesinlikle evet, olacaktır. Bunun nedeni ise hikaye ve olay örgüsü fantastik temalı yapımlarda olması gereken bir doğrultuda ilerlemiş. Açık konuşmam gerekirse ben fragmanları izlediğimde pornovari bir yapım izleyeceğimi düşünmüştüm. Fakat öyle olmamış, hatta başrol oyuncuların bir yerden sonra ağırlığı yok olup gitmiş. Aşk ve Mavi dizisini hatırlayanlar bilir. O dizide de başrol oyunculardan çok yan karakterlerin baskın olduğu bir olay örgüsü sunmuşlardı seyirciye. Zira başrol oyuncularına kalsa o dizi en fazla üç bölüm giderdi. First Kill dizisi de aynı enerji ile ekranlara insanları bağlıyor. Her karakterin dominant tarafı ve hikayesi var. Bu durum bana şu cümleyi kurdurtuyor; Dizi, sadece iki insanın birbirlerine aşık olduğu seks sahnelerinden ibaret değil. Böyle olması beni çok memnun etti ve bölümler su gibi akıp gitti.

Julliette’in ablası çok renk katmış diziye. Onun dengesiz tavırlarını izlerken hiç sıkılmıyorsunuz. Aynı zamanda anne ve baba da kendi içlerinde bir hikaye örgüsü sunuyor bizlere. Avcı aile desen her biri başrol olma özelliğine sahip yazılmışlar. Tüm bunların ışığında bir bütün olarak gayet başarılı bir yapım ortaya çıkmış. Tek eleştirim şu; Juliette ve Colliope okulda bir zombiyi avlamaya çalışmışlardı. Fakat ikiliyi daha sonra böyle bir durumda görmedik. Daha fazla avcılık yaparken seyredebilirdik. Zira çok keyif almıştım o bölümden. Ayrıca okulu, canavar konsepti içerisinde kullanabilirlerdi. Neyse bunu yapmak için önlerinde çok zaman olacak gibi duruyor. Zira dizi ağızda bıraktığı tat açısından bana; biraz Teen Wolf’u, biraz Sabrina’yı, biraz da Stranger Things yapımlarını anımsattı.

Kısacası First Kill dizisi; hikaye örgüsü ve oluşturduğu evrenle insanların seyir zevkine hitap edecek kalitede bir yapım olmuş. Dizinin İmdb puanı 6,3/10. Benim kişisel puanım ise bunun biraz üzerinde olacaktır. Keyifli seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.