Elfler Dizi Konusu ve Yorumu- Netflix Dizileri

Elfler dizi konusu ve yorumu adlı yazımda; geçtiğimiz günlerde Netflix platformunda yayınlanan Danimarka yapımı dizinin yorumlarına, konusuna ve genel analizlerine ulaşabilirsiniz.

elfler-dizi-konusu-oyuncuları-ve-yorumları-bilgitutuk

Yine bir Noel konseptli, Netflix yapımı bir hikayeyle birlikteyiz.  Bu sefer Danimarka yapımı bir konsept. Danimarka yapımları, The Rain adlı dizilerinin Netflix’te sükse yapmasıyla beraber daha bir popüler olmaya başladı. Anlattıkları konular hemen hemen birbirini çağrıştırsa da bu platformda tutmuş iyi bir yapımınızın olması, gelecek diğer yapımların da önünü açıyor hiç kuşkusuz.

Elfler adlı masalsı canlıların konu edindiği Elfler dizisi; Danimarka’nın son yapımlarından, altı bölümlük mini bir Netflix dizisi,

Gelelim Elfler Dizisinin konusuna

Danimarkalı bir aile; Noel için Danimarka’nın bilinmeyen, ziyaretçisi çok olmayan ıssız adalarından birine gitmeye karar verirler. Dört kişilik bu ailenin amacı; şehrin gürültüsünden uzaklaşarak, birbirlerine vakit ayırmak. Hiç kimsenin ayak basmadığı, yaşayan toplam yerel halk sayısının yirmiyi bulmadığı bu ücra adaya ilk geldiklerinde; kasvetli fakat temiz bir havayla karşılaşırlar. Herşey yolundadır ta ki; yerlilerden birinin sözünü dinlemeyip, sahil yolundan değil de orman içinden gitmeye karar verene kadar. Ormanın yakınlarında bir canlıya çarparlar fakat onun ne olduğunu anlamadan bir yerli tarafından oradan uzaklaştırılırlar. Ailenin meraklı ve vicdanlı küçük kızı, tek başına arabayla çarptıkları yere giderek yaralı bir bebek Elf bulur ve onu gizlice tedavi etmeye başlar. Zaman içerisinde, küçük kız ile bebek Elf arasında bağ güçlenmeye başlar. İkisi de birbirlerini bırakmamak için herşeyi yaparlar.

Bebek Elf’in insanların elinde olması; ormanın derinliklerinde, çitlerle çevrili bir yerde hapsedilmiş yetişkin Elfleri sinirlendirir ve adada huzur bozulur. Onlarda insanlardan birini alırlar ve savaş başlar. Elektriği bozulmuş çitler ise öfkeli Elfleri  insanlar karşısında daha avantajlı bir hale sokacaktır.

Elfler geliyordur. Tek amaçları adadaki küçük insan nüfusunu silip süpürmek. İnsanların amacı ise; Elfleri ait oldukları ormanın derinliklerine tekrar yerleştirerek, hayatta kalmaya çalışmak. Çünkü o ada onların yuvalarıdır. Elfler kadar onların da orada yaşamaya hakkı vardır.

Dizi Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Çok basit bir diziydi. Senaryo ilkokul seviyesinde bir öğrencinin yazabileceği basitlikteydi. Bölümler yirmişer dakikalık olmasına rağmen izlerken zorlanıyor insan. Bir çocuk dizisi seviyesinde yazılmış. Üstelik çocukların izlemesi yasak bir çocuk dizisi. Dizinin izleyici sınırı 16 üzeri olması ve sadece bunu sevebilecek kitlenin 16 altı olması, gerçekten ironi bir durum.

Tamam, basit yazılan bir yapım ama en azından oyuncuları doğru seçebilirdiniz. O aileyi, özellikle de küçük kızı izlerken kendi oyuncularımıza şükredip, onları başımın üzerinde taşıyasım geldi. Şu kadar söyleyebilirim ki dizide Elfler bile daha iyi oyunculuk sergiliyorlardı. Keşke onların hayatlarını yayınlamış olsalardı, en azından ne izliğimizi bilirdik. İzlediğim yapım hakkında hiçbir fikrim yok inanın. Bir aile neden belli olmayan bir sebepten dolayı hiç ayak basılmayan bir yere gidiyor. Kaldıkları ev ise tozlu örümcekli bir yer. Orayı gördükleri zaman seviniyorlar üstelik. Bir kişide demiyor ki bizim burada ne işimiz var gidelim evde kutlayalım Noel’imizi diyerek.

Kısacası Elfler dizi konusu itibariyle sınıfta kalmış, imdb puanı henüz açıklanması da benim puanımın on üzerinden beşi geçmeyeceği bir yapım. Dünyaya açılmaya çalışan ülkelerin daha dikkatli yapımlarla bunu yapmaları gerekiyor, aksi taktirde fazla ilerleyemezler .

Başarılı yapımlar çıkaran ülkelerin başında Güney Kore geliyor hiç kuşkusuz. Özellikle de son zamanlarda izlediğim Hometown ChaChaCha dizisini sizlere önerebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.