Don’t Look Up Film Konusu ve Yorumu

Don’t Look Up film konusu ve yorumu adlı yazıda okuyucular; Don’t Look Up filminin konusuna, yorumlarına, analizlerine, oyuncu kadrosuna, yönetmenine, yayın tarihine ve yapımcısı olduğu ülkeye ulaşabilirler. Bilgitutuk.com

Bir gün televizyonunuzu açıyor ve haberleri izlemeye karar veriyorsunuz. Haberlerde; gökbilimci bir profesör ve onun öğrencisi, dünyaya bir kuyruklu yıldızın yaklaştığını, yaklaşık 6 ay sonra dünyaya çarpacağını söylüyor. Ne tepki verirdiniz. Muhtemelen en korumacı duygu olan inkara sığınarak bu haberi yok sayar ardından gündelik işinize geri dönerdiniz. Nedeni ise, hem bu tür haberlere geçmişten aşina olmamız, hem de insan ömrünün bir sonu olduğunu içten içe kabullenişimizdir muhtemelen.

24 Aralık 2021 tarihinde Netflix platformunda yayınlanmaya başlanan Amerikan yapımı, mizah ve felaket türündeki Don’t Look Up filminin konusu da; inkara bürünmüş topluma, yaklaşan bir felaketi inandırmaya çalışan insanların çabalarından bahsediyor.

Don’t Look Up Film Konusu

Doktora öğrencisi Kate, bir gün dünyanın yörüngesine yakın bir yerde kuyrukluyıldız keşfeder. Bu yıldızı diğerlerinden ayırılan yönü, 6 ay 14 gün sonra dünyanın yüzeyine çarpacak olmasıdır. Profesör Mindy, derhal bu olayı Beyaz saraya haber verir. Beyaz sarayın ilk başlardaki inkarı, zaman içerisinde büyük bir şova döner. Başkan, dünyanın başına gelecek bu felaketi seçimlerde birinci gelebilmek için kullanırken; zengin iş adamları, kuyruklu yıldızın üzerinde yatan madenin peşine düşer. Herkes kendi çıkarlarıyla dünyanın felaketini beslerken, sadece Kate ve Profesör Mindy, felaketin boyutunu insanların çıkarlarından daha büyük olduğunu anlatmaya çalışır fakat seslerini topluma duyuramazlar; duyursalar dahi bu sesler halka ulaşıncaya kadar, yüksekteki insanların çıkarları doğrultusunda şekillenerek değişir.

Dünya, mikrofonu elinde tutan güçlerin çıkardığı sesle allak bullak olurken; üzerlerine doğru yaklaşan ölümün ve yok oluşun varlığını, ancak gökyüzünde parladığında fark edecektir.

Gelelim Filmin Yorumuna

İtiraf etmem gerekirse yönetmen Adam McKay çok iyi iş çıkarmış. Son sahnelerdeki abartılı görsellikler hariç. Filmin kalitesinden dolayı onları görmezlikten gelerek yorumlarıma devam etmek istiyorum. Filmi izlemeden önce yazacaklarımı aklımda tasarlamıştım fakat izledikten sonra o tasarıların hiç birini yazamayacağımı fark ettim. Oyuncuların eteğine saklanmış sıkıcı ve basit bir film beklerken; karşımda, oyuncuların kimliklerini unutturacak zekada bir yapım buldum. Film, senaryo yönünden başarılı, mizahı doğru ve orantılı kullanan bir yapım olmuş.

Filmde, dünyaya yaklaşan bir kuyrukluyıldızın yok edilmek yerine; güçlü ellerde nasıl oyuncak olduğunu görüyorsunuz. Halk ise, yıldızın çarpacağı gün vizyona girecek filmin gişesini tartışacak kadar umursamaz, o kuyruklu yıldız hakkında çıkan şarkıya alkış çırpacak kadar farkındalıktan uzak.

Filmin mizah yönü, yapımı yukarı çeken en önemli etkindi hiç kuşkusuz. Özellikle Profesör Mindy’nin şaşkın halleri; Kate’in her ağzını açtığında ortalığı karıştıran söylemleri izlemeye değer yerlerdi.

Kısacası Don’t Look Up filmi; hikaye açısından çok güçlü olmasa da toplumun güncel noktalarına yaptığı hafif dokunuşlarla ve dozunda mizahıyla tatmin edici bir yapım olmuş. Benim puanım 7.5/10…

Don’t Look Up Filminin Oyuncu Kadrosu

  • Leonardo Dicaprio – Profösör Mindy
  • Jennifer Lawrence – Kate Dibiasky
  • Merly Streep – Janie Orlean
  • Cate Blanchett – Bria Aventee
  • Rob Morgan – Dr. Teddy
  • Jonah Hill – Jason Orlean
  • Mark Rylance – Peter
  • Tyler Perry – Jack Bermmer
  • Timothee Chalamet – Quentin
  • Ariana Crande – Riley Bina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.