David ve Elfler Film Konusu ve Yorumu – Netflix

David ve Elfler Film Konusu ve Yorumu adlı yazıda; yakın zamanda Netflix’de yayınlanmaya başlayan Noel temalı filmin konusuna, oyuncu kadrosuna, hangi ülkeye ait olduğuna, yönetmenine ve yorumlarına ulaşabilirsiniz.

Elf denilen canlılar; çok eski zamanlarda Avrupa kültüründe kendine yer bulmuş, doğa üstü varlıklardır. Bu varlıklar kimi zaman iyi yürekli, merhametli, insanlara yardım eden canlılar olarak lanse edilseler de; bazı zamanlarda kötü, acımasız, hilekar, büyücü ve tehlikeli olabiliyorlar. Efsanelerden gelen bu tezatlık, dizi ve filmlere de yansıyor; izleyici olarak bizler o varlıkları, bazen tehlikeli bazen de iyiliksever olarak görebiliyoruz. Yakın zamanda yayınlanan Danimarka yapımı Elfler dizisi, bu canlıları tehlikeli olarak gösterirken, David ve Elfler Filmi de bu canlıları; iyiliksever, insanların dileklerini yerine getiren, görünmeyen kahramanlar olarak perdeye taşıyor. Peki hangisi doğru. Her efsane gibi bunun da cevabı, elbette çoktan tarih olmuş insanların hafızalarıyla beraber toprağın altında gömülü kalmıştır. Kim bilir belki de bu canlılar, bilinmeyen tarihin bir döneminde yaşamış ve kendilerini her iki yüzleriyle göstermişlerdir.

Yönetmen koltuğunda Michal Rogalski’nin oturduğu; Polanya ve Amerika ortak yapımı olan David ve Elfler filmi, yılbaşına sayılı günler kala geleneği bozmayan Noel temalı fantastik filmlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

David ve Elfler Film Konusu

Elfler, yılda sadece bir gün çalışan sihirli varlıklardır. Noel günü dünyadaki tüm insanlara, dilekleri doğrultusunda hediyeler dağıtıp onları mutlu ediyorlardır. . Elf Albert’ ve Elflerin başı olan Noel Baba bu dağıtımdan sorumlu Elflerdir.

Albert, Elfler aleminin en zeki ve becerikli Elfidir. Fakat bir gün yalnızlıktan sıkılarak insanların dünyasına gitmeye karar verir. Ona göre insanlar onu seviyordur. Çünkü her yıl onlara hediyeler dağıtıyor, Noelleri iyi geçsin diyerek yıl boyunca hazırlık yapıyordur. O, bu kadar fedakarlık yaparken, insanların onu göremiyor olmasına anlam veremez. İnsanlara sadece uzaktan hediyeler dağıtan biri olarak kalmak istemez Noel büyüsünü yaşamak için, çalıştıkları tek günde dünyaya kaçar. Çünkü insanlar Albert’i seviyor ve onu görmek için can atıyordur.

Albert, ona bir yıl önce el sallayan David’in karşısına Noel zamanı çıkar ve onun hayatını renklendirmeye çalışır. Fakat zaman geçtikçe, insanların onu umursamadığını fark eder ve hem sihrini hem de Ruhunu kaybetmeye başlar. Ruhu tamamen kaybolmadan, onu gerçekten seven birisini bulmaya çalışır; çünkü eğer bir Elf ruhunu tamamen kaybederse, önce oyuncak bir bebeğe dönüşür, ardından tamamen yok olur.

Kendi diyarından uzakta ruhunu kaybetmeye başlayan bu çılgın Elfe ise; sadece David gibi yaşı küçük fakat ruhu kocaman bir çocuk yardım edebilecektir.

david-ve-elfler-konusu-ve-yorumu-bilgitutuk

Film Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

David ve Elfler filmi eğlenceli, masum bir Noel yapımıydı kesinlikle. Oyunculuklar, ortalamanın çok çok üstünde; konu ise, klişe seviyesinde kalmış. Özellikle Albert karakterini canlandıran oyuncu rolünün hakkını fazlasıyla veriyor ve yapımı sırtlıyor. Film, yardım ettiği insanlar tarafından hoş karşılanmayan bir Elfin hayatını konu alsa da temelinde vermek istediği mesaj çok başka. Albert, yıllarca kendi çıkarları için yaşamış, karşı taraftan sevgi bekleyen ve bunun için her şeyi yapan; fakat kalbinde sevgi beslemeyen bir Elftir. Ruhunu kaybetmeye başladığı zaman onu kurtaracak tek şeyin insanları sevgisi olduğunu düşünür, fakat yanılır. Aslına bakarsanız sevgi konusunda yanılmaz. Yanıldığı şey ise, o sevgiyi kendi yüreğinde hissetmesi gerektiğiydi.

Yani bir ruhu; karşısından gördüğü değil, yüreğinde hissettiği sevgi kurtarabilecektir ancak.

Filmin Oyuncu Kadrosu

  • Zakup Zajac – Elf Albert
  • Cypriyan Grabowski – David
  • Cezary Zak – Noel Baba
  • Kasia Koleczek – Sylwia
  • Carlos Martines – Los Amigos
  • Karolina Bacia
  • Helena Barczak
  • Filip Bersz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.