Cowboy Bebop Dizi Konusu ve Yorumu – 2021 – Netflix

Cowboy Bebop dizi konu ve yorumuna değineceğim bu yazıda; dizinin oyuncu kadrosuna, imdb puanına, genel yorumlarına ve konusuna ulaşabilirsiniz. bilgitutuk.com

cowboy-bebop-dizi-konusu-ve-yorumu-bilgitutuk

Dünyanın yada evrenin gelecekte nasıl bir yer olacağına dair her zaman çeşitli teoriler türemektedir. Kimileri karamsarlığa kapılarak insanlığın sonunu getirirken, kimileri insanlığı dünyanın dışına çıkartarak, ona bambaşka bir yaşam kazandırır. Japon animasyon şirketi olan Sunrise, insanlığı dünyanın dışına taşıyanlardan. 1998 tarihinde Cowboy Bebop anime serisini  üreterek, o dönemde büyük bir hayal gücü örneği göstermişti.

Bu anime tam 23 yıl sonra Netflix platformunda live– action olarak yayınlandı. Gezegenler arası yolculuğun şehirler arası yolculuktan daha kolay olduğu bu hikayeyi, Netflix gibi yeniliklere açık bir platformda yayınlamak onu  bir sıfır öne tanışıyor.

Gelelim Cowboy Bebop Dizi Konusuna

Yıl 2071. Dünya yaşanmaz bir hale gelmiş ardından galaksinin yaşama müsait her gezegeninde bir hayat ortaya çıkmıştır. Bu gezegenlerde yolculuk, uzay araçlarıyla mümkün olurken; iletişim, galaksinin her noktasında çeken, telefon benzeri cihazlarla sağlanıyor. O dönem de en meşhur meslek ödül avcılığı. Galaksinin güvenliğinden sorumlu olan uzay polislerinin çalışma alanı geniş olduğu için, bu avcılara çok fazla iş düşer olmuş ve bu durum mesleği tap noktalara taşımıştır.

Spike Spiegel; dövüş sporlarında başarılı, zeki, giydiği mavi takım elbisesiyle meşhur bir ödül avcısı. Galaksinin mafyası konumundaki Kartelin eski tetikçisi olması vicdanını rahat bırakmasa da o, adını ve geçmişini ardında bırakarak hayatına devam etmek ister. Ortağı Jet Black ile uzay araçlarında yaşayarak gezegenin her yerinde kendilerine uygun iş bulur ve o işleri genellikle batırır. İki kişilik gruplarına Faye adlı hafızası kayıp bir ödül avcısının katılmasıyla hayatları daha da renklenmeye başlamıştır.  Başarısız ve parasız olsalar da rahat ve eğlenceli bir hayatları vardır. Ta ki aldıkları bir işte Kartele denk gelene kadar. Karteldeki adamlardan biri Spike’ı tanır ve Gaddar adlı patronlarına bunu bildirir. Spike’ı ölü zannettikleri için onu rahat bırakmıştır bu mafya. Yoksa o kartelden sağ çıkmak mümkün değildir; üstelik Gaddarın sevgilisini elinden alan bir adamsan, tek kurtuluşun kimlik bilginde ölü yazması olur.

Dizi Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

İmdb puan 6.7/10,ortalama, çok ciddiye alınmadan izlenebildiğinde keyifli bir dizi. Her gezegende belirli sayıda nüfusun bulunması ve o gezegenlerdeki mimarinin değişiklik göstermesi diziye ayrı bir renk katmış. Düşünün bir gezeninin mimarisi 1800’lü yıllardan esinlenmiş -kovboyların cirit attığı yıllardan- , kimi gezegenler ise modern Amerikan mimarisine sahip. Böyle çeşitli görselliklerin ön planda olduğu uçuk bir yapım Cowboy Bebop.

Hikaye bakımından tek bir kişiye odaklanmıyor. Başrol kahramanımız Spike Spiegel’in Kartel ile mücadelelerine ve sevdiği kadın Julia ya olan aşkına fazla değinseler de Jet Black ve Faye karakterinin hikayelerine de fazlasıyla yer veriyorlar. Jet Black; dizide aklı başında, polis olmasa da polis kurallarını hayatında uygulayan, dürüst bir adam. Hayatta en nefret ettiği şey yalan ve Kartel. Çünkü bu ikisi yüzünden tüm hayatı mahvolmuştur. Uzay polisi olarak görev yaptığı dönemde Kartel yüzünden iftiraya uğrar ve 5 yıl hapis yatar. Çıktığında ise ne evlendiği kadın ne kızı ne de çok sevdiği mesleği vardır hayatında. Spike ile tanışmaları da o zamanlara dayanır. Spike’ın kartelden kendini arındırdığı, geçmişini yok saydığı zamanlara. Tabi ki bu geçmişten Jet’in haberi yoktur.

Faye karakteri ise yalanla çok haşır neşir, hayatta kalmak için her şeyi yapabilen, sevimli bir kadındır. Hafızasını kaybetmesi en büyük şanssızlığıdır. Geçmişini ararken yollarının Spike ve Jet ile kesişmesi ise onun en büyük şansı…

Kısacası Cowboy Bebop dizisi; yıllar önce yazılmış bir anime’nin, abartıyı sevimli boyutta tutarak ekranlara taşınmış hali.

Dizsinin Oyuncu Kadrosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.