Cloverfield Yolu No 10 Film Konusu ve Yorumu

Cloverfield Yolu No 10 Film Konusu ve Yorumu adlı yazıda okuyucular; filmin konusuna, yorumuna, imdb puanına, oyunu kadrosuna, yönetmenine, senaristine ve kişisel analizlerime ulaşabilirler. Keyifli okumalar. Bilgitutuk.com…

2016 yılında beyazperdede hikayesini sunan Cloverfield Yolu No 10 filmi Psikolojik gerilim türündeki bir ABD yapımıdır. Yönetmen koltuğunda, gerilim filmlerini ekrana yansıtmayı seven Dan Trachtenberk otururken, kalemin başında; Josh Cmpbell. Matthew Stuecken ve Damien Chazelle yer almaktadır. Senaryonun temeli başka bir isme ait olurken, 2012 yılında o senaryo satın alınıyor ve 2014 yılında filmin şu anki versiyonu ortaya çıkıyor. Bu çıkış aşamasında senaristler fark ediyorlar ki bu hikaye bir yerlerden tanıdık geliyor. 2008 yılı yapımı Cloverfield filminden. Bunun neticesinde film yapım aşamasındayken, dinamikleri ve ruhundaki çalkantılar sebebiyle 2008 yapımı Cloverfield filminin halefi kabul ediliyor. Peki bir devam filmi niteliği taşımasa da, andırdığı hikaye nedeniyle minnetini aynı ada sığdırarak ekranlara çıkan Cloverfield Yolu No 10 filmi; halefinin gölgesi altında mı kalmış yoksa onu gölgede bırakarak yoluna devam mı etmiş?

Cloverfield Yolu No 10 Film Konusu

Film, nişanlısını terk ederek arabasına atlayan Michelle adlı genç kadının kasvetli havasıyla başlıyor. Nişanlısından gelen aramanın sonucunda dikkati dağılan genç kadın kaza geçirir ve gözlerini açtığında bir sığınakta olduğunu fark eder. Issız, penceresiz bir odada yaralı bacağı kelepçeyle bağlı bir halde uyanan Michelle şok içerisindedir. Bu yer altı sığınağında kaçırıldığından emin kaçmanın yollarını arayan genç kadın karşısında iki adamı bulur. Eski bir asker olan Howard ve basit bir işçi olan Emmett.

cloverfield-yolu-no-10-filmi-konusu-yorumu

Howerd, Michelle’e dışarıda bir saldırının olduğunu, havanın kirlendiğini ve herkesin öldüğünü söyler. Michelle ilk zamanlar ona inanmaz ve kaçmaya çalışır. Çünkü Michelle her başı sıkıştığında kaçan bir kadındır. Küçükken yaşadığı trajediden kaçmış, nişanlısıyla basit bir kavga etmiş ve ondan kaçmış, şimdi de sığınaktan kaçmanın yollarını arar. Fakat zaman içerisinde Horwerd’e inanmaya karar verir. Bu iki yabancıyla yer altı sığınağındaki yaşama ayak uydurmaya başlamıştır. Evet dışarıda birtakım olaylar yaşanmış ve hava kirlenmiştir. Hatta eski askerin teorilerine göre uzaydan gelen canavarlar da havayı kirletmiş olabilmektedir. Bu sığınaktaki insanlar onun hayatını kurtarmışlar ve yemek vermişlerdir. Michelle görmediği olaylara inanırken zaman zaman da hiç tanımadığı insanlara ne kadar güveneceğini düşünür. Evet dışarıda belki canavarlar vardır peki ya içerideki yabancılar dışarıdan daha tehlikeliyse?

Film Beklentiyi Karşıladı mı?

Benim cevabım, ‘hem evet hem hayır olacaktır’. Ben filmi ikiye ayırıyorum. Sığınağın içerisindeki olaylar ve sığınağın dışındaki son dakikalar. İlk bölüm Michelle’in iki yabancıyı tanıma aşaması, gerilimleri ve her daim altı dolu olan sekanslarıyla oldukça başarılıydı. Özellikle Horwerd karakteri ve onu canlandıran oyuncuyu çok başarılı bulduğumu söylemeliyim. Neredeyse gizemin ve psikolojik gerilimin temelini oluşturan bu karakteri filmden alırsanız geriye bir hiç kalır. Bu da Horwerd’in ne derecede önemli olduğunu gösteriyor. Sığınaktaki üç karakter de çok güzel ve özenli işlenmiş. Her birinin iyi yönleri de kötü yönleri de ekrana geçiyor.

Film bizlere empati kuracak çok done veriyor. Düşünebiliyor musunuz bir kaza geçiriyorsunuz ve gözlerinizi açtığınızda tanımadığınız iki adamla buluyorsunuz kendinizi. Yabancılar size, dünyanın sonunun geldiğini ve herkesin öldüğünü söylüyordur. Ne düşünürsünüz? Çoğu aklı başında olan insan gibi onlara inanmaz ve kaçmaya çalışırdınız. Fakat yabancılardan bir zarar gelmediğini görünce bir süre sonra onlara inanmaya başlarsınız. Çünkü güvenli konfor alanı, kötü bir ihtimale her zaman galip gelir.

Gerilim-filmleri

Dikkat Spoiler

Horwerd karakterinin; sosyopat, buyurgan ve kıskanç hallerini gördükçe gerilmeden edemiyorsunuz. Film, o karakteri, dakikalar ilerledikçe değiştiriyor ve her seferinde hayal kırıklığına uğratarak ekrana yansıtıyor. Bir bakıyorsunuz Harwerd’a; iyi, anlayışlı ve dünyanın sonu geldiği için yanındaki iki gence sahip çıkan bir babacan diyorsunuz, bir bakıyorsunuz tuhaf hareketli bir psikopat. Bu karakteri izlemek oldukça keyifliydi diyebilirim. Emmett ise filmin en dramatik yönünü yansıtıyor. Emmett, sığınağın yapım aşamasında yer almış ve tuhaf olaylar başladığında sığınağa zorla girmiş bir gençtir. İyi bir koşucuyken korkuları nedeniyse hayallerinden vazgeçmiş bu genç adam, kaçırdığı otobüs biletini halen cüzdanında taşımaktadır.

Filmin ikinci kısmına gelecek olursak; Michelle, Horwerd’in gerçek yüzünü görerek sığınaktan kaçar. Dışarıda Horwerd’in söylediği şeylerin doğru olduğunu canavarların insanları yok etmeye çalıştığını görür. Eski askerin tek söylediği doğruyla yüzleştiği sahneler filmin en gereksiz yerleriydi. Keşke hiç sığınaktan çıkmasaydın dedim. Michelle’in canavarlarla savaştığı bölüm komedi gibiydi. Ben o sahnelerin bir rüya olduğunu düşünmek istedim şahsen. Film bu hareketiyle çok güzel giden bir hikayeyi düşürmüş. Filmin imdb puanı 7.2/10. Eğer son sahne olmasaydı hiç kuşkusuz bu puan sekizlere kadar çıkabilirdi.

Kısacası Cloverfield Yolu No 10 filmi; gerilimi ve gizemi ekrana başarılı bir şekilde taşıyan fakat bunu finale taşımakta başarısız kalan bir yapım olmuş. Bu tür yapımları seviyorsanız izlemenizi tavsiye ederim. Keyifli seyirler….

Cloverfield Yolu No 10 Filmin Oyuncu Kadrosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.