Bruised Filmi Konu ve Yorumu – Bir Annenin Gücü Evladından Gelir

Bruised Filmi Konu ve Yorumu adlı yazıda; geçtiğimiz günlerde Netflix platformunda yayınlanmaya başlayan bu filmin analizlerine, yorumlarına, oyuncu kadrosuna ve imdb puanına ulaşabilirsiniz. Bilgitutuk.com

Anne, çocuk yada baba, çocuk temalı hikayelerden senaristlere çok ekmek çıkıyor. Nasıl çıkmasın ki. Neresinden bakarsan bak dramatik bir hikaye. Ebeveyn; yıllar sonar çocuğuyla karşılaşır ve çocuk muhtemelen ona karşı soğuk davranır fakat filmin son zamanlarına doğru aralarındaki buzalar erimeye başlar. Son sahnede de sıcak bir gülümseme yada sarılmayla biter. Bilindik sahneler bilindik hikayeler. Peki Halle Berry gibi başarılı, yıllarını beyazperdeye adamış bir oyuncunun; hem başrolü hem de yönetmeni olacak kadar, böyle basit bir hikâyeyi sahiplenmesinin nedeni ne olabilir.

İlk yönetmenlik deneyiminin olacak olması mı yada her bakımdan kadının ön planda olduğu bir yapımda bulunma isteği mi? Kim bilir belki de sadece anne rolünü oynamak ve o duyguyu ekranlara kendi üretimiyle taşımak istemiştir. Her ne olursa olsun; 55 yaşına gelmiş bir oyuncunun yeni şeyler deniyor olması, benim hoşuma gitti kesinlikle. Tutsun yada tutması…

Gelelim Burised Filminin Konusuna

Jackie Justice; geçmiş yıllarda yaşadığı utancın izlerini taşıyan, eski bir dövüş sporcusudur. Yıllar önce rakibine karşı aldığı darbeler neticesinde ringden kaçmış ve bu olay, onun tarihinde kara bir leke olarak kalmıştır. Eski menajeri olan sevgilisiyle aynı evde yaşayarak evlere temizliğe gittiği bir hayatı vardır artık. Bir gece sevgilisi, onu kaçak dövüşlerin olduğu bir yere götürür ve orda ister istemez biriyle dövüşmek zorunda kalır. Bu olay neticesinde ringlere tekrar dönmesini isteseler de o kabul etmez, ta ki evinin önünde beliren 6 yaşındaki oğlunu görünceye kadar.

Manny.

Babası gözleri önünde öldürülmüş ve onu terk eden annesinin yanına gelmekten başka çaresi kalmayan bu çocuk, Jackie’in hayatını değiştirecektir. Jackie, para kazanmak ve terk ettiği oğluna iyi bir hayat verebilmek için tekrar ringlere döner; fakat işi hiç kolay değildir. Yıllar önce bıraktığı yerden devam etmesi oldukça zor olacaktır. Yaşlanmış ve 4 yıldır antrenman yapmak şöyle dursun sigara ve içki içerek vücudunun formunu kaybetmiştir. Önünde çok az bir zaman ve zorlu bir maç vardır. 18 Galibiyeti olan, Kadın Katili lakaplı Arjantinli dövüşçüyle yapacağı ilk maça çıkmak için çok çalışması gerekmektedir. Maçı kazanmak istiyordu Jackie, fakat istediği çok daha önemli birşey vardı.

Yıllar önce o ringde bıraktığı onurunu tekrar geri kazanmak…

brusied-film-konu-yorum-bilgitutuk

Bruised filmi Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Gaza getiren filmler, izleyici nazarında her zaman rağbet görmüş yapımlardır. Fakat bu yapımların şöyle bir sorunu vardır ki çok yapıldığı için klişeye müsait olmaları. Bruised filmi de; o klişelerden nasibini almış, anne ve çocuk can kurtaranına tutunsa da sıradan olmaktan kurtulamamış bir film. Oyuncular çok başarısız ve basit kalmışlar. Başrol oyuncusu da buna dahil ne yazık ki.

Geçmişinde travmaları olan bir kadının, öfkesinden güç alarak ringlerde başarılı olması konseptini beğendim. Çocuğunu korktuğu için bırakmasını ardından ilk çıktığı maçta yine korkusuna yenilerek kaçmasını anlıyorum. Geçmişte atlatılamayan hey yaşanmışlık, gelecekte insanın karşısına çıkar. Fakat filmin genelinin kasvetli oluşu, Jackie’nin yüzündeki hayattan soğutan ifadeler, yapımı çok aşağıya çekmiş. Hele birde senaryo sıradansa, ne yazık ki izleyici bu gibi durumları affetmiyor ve imdb puanı 6.1/10 seviyesinde kalıyor.

Bruised filmi, oyuncular ve senaryo bakımından sınıfta kalmış; anlatmak istediği hikaye güzel olmasına karşın bunu ekrana güçlü yansıtamamış bir yapım. Her zaman söylediğim gibi; hayat zaten zor ve kasvetli, en azından izlediğimiz filmler biraz iç açıcı olsun.

Filmin Oyuncu Kadrosu

  • Halle Berry – Jackie Justice
  • Sheila Atim – Bobby Buddhakan
  • Valentina Şevçenko – Laddy Killer
  • Danny Boyd – Manny
  • Stephen Henderson – Pops
  • Shamier Anderson – Immaculate
  • Adriane Lenox – Angel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.