Benim Güzel Noel Şatom Film Konusu ve Yorumu – Netflix

Benim Güzel Noel Şatom film konusu ve yorumu yazısında; filmin konusuna, analizlerine ve oyuncularıyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Romantik komedinin en önemli süslemelerinden birisi Noel konseptidir hiç kuşkusuz. Benim güzel şatom filminde olduğu gibi. Bu filmi diğerlerinden ayıran güzel bir yönü var. İskoçya’da, paylaşılamayan tarihi bir şato etrafında dönüyor olması.

İskoçya; yıllardır verdiği bağımsızlık mücadeleleriyle, ilginç gelenekleriyle, yeşillikleriyle ve elbette ki şatolarıyla ünlü bir ülke. İnsanların hayallerinin bir köşesinde, mutlaka o topraklara gitmek vardır. Nasıl olmasın ki. Harry Potter gibi ünlü bir kitap serisi orada yazıldı, çekimlerinin çoğu orada yapıldı. Tarihi konutları çok iyi korunmuş, hala duvarlarında o zamanın izlerini taşıyormuş gibi sağlam. İlginç bir ülke. Etek giyen erkeklerin, kulağa asla yabancı gelmeyen müziklerin, kendine has dansların ülkesi nasıl ilginç olmaz ki. Fakat bunların çok çok ötesinde tarihin çemberinden geçmiş bir ülke İskoçya.

Yeşilin ve tarihin ülkesi.

Ülke böyle sağlam olduğu için, orada çekilmiş klasik bir Noel hikayesinin anlatıldığı bir romantik komedi bile ses getiriyor ister istemez.

Gelelim Benim Güzel Noel Şatom Filminin Konusuna

Sophie Brawn; en son yazdığı kitabın sonunu beğenmeyen hayranları tarafından linçe uğrayan New Yorklu bir yazar. Çok satan bir kitap serisinde ana karakteri öldürmesinden ötürü uğramadığı hakaret kalmamıştır. Üstelik başına gelenler bununla da sınırlı kalmaz.  Bir yıl önce boşandığı kocası Noel’de, onu aldattığı kadınla evlenecektir. Hayatı çekilmez olduğu o dönemde, babasının çocukluğunun geçtiği İskoçya’ya gitmeye karar verir. Amacı; babasının anlata anlata bitiremediği ve tüm ailesinin nesillerdir hizmetinde bulunduğu şatoyu görmek.

Şato Dun Dundar.

153 kişilik bir köyde bulunan olağanüstü İsveç şatosu. Sophie; oraya gittiğinde şatoyu satın almak ister. Çünkü bir sonraki kitabını orada yazmak istiyordur. Fakat bir sorun vardır. O da şatonun inatçı ve huysuz Dükü. Dük’ü ikna etmesi gerekmektedir. Dük, borçlarından dolayı şatoyu satmaya karar verir. Tek bir şartla elbette. Sophie’nin  Noel’e kadar depozitosunu ödeyip, şatoda kalması gerekmektedir. Eğer vazgeçerse depozito dük de kalacak, eğer vazgeçmezse Noel sabahı şatoyu ona satacak. 12. Dük Myles’in amacı, depozitoyu almak ve kadını Noel’e kadar bezdirip şatodan göndermek.

Sophie gitmemekte kararlıdır Dük ise onu göndermekte. İkili arasında savaş Noel’e kadar sürecek ve bu zaman dilimi her ikisini de beklemedikleri bir duruma sürükleyecektir.

Dizi Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Basit bir romantik komediydi. Diğer filmlerden onu ayıran özellikler, kahramanların yaşını başını almış kişiler olması ve İskoçya gibi muazzam bir ülkede çekiliyor olması. Görsel açıdan göz doyuran fakat hikâye olarak sınıfı geçemeyen bir yapımdı. Şatonun güzelliği muazzamdı. O yeşillik; sanki hiç insan eli değmemiş, doğa orayı ele geçirmiş gibiydi. Dük Noel için ağaç kesmeye gittiğinde, kestiği bir ağacın yerine iki fidan diker ve orada şu cümleleri kurar:

Bizler doğadan bir alırsak doğaya onun iki katını bırakırız.

Filmin en izlemeye değer sahnesi hiç kuşkusuz orasıydı. İskoçya’ya neden yeşillerin ülkesi denildiğini anlıyorum, çünkü doğaya saygı gösteriyorlar. Kısacası Benim Güzel Noel Şatom filmi New Yorklu bir yazarın İskoçya şatosunda bir dükle yaşamasını konu alıyor.

Filmin Oyuncu Kadrosu

  • Brooke Shields – Sophie Brown
  • Cary Elwes – Myles
  • Venessa Grasse – Lexi
  • Suanne Brawn – Mrs. D
  • Lee Ross – Thomas
  • Andi Osho – Maisie
  • Eilidh Loan – Rhona

Noel konulu Romantik Komedi filmlerini beğenirseniz Love Hard Filmini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.