Benim Adım Yara Filmi Konusu ve Yorumu- Netflix- O Yara Hepimizin

Benim adım yara filmi konusu ve yorumu…

Dünya üzerinde binlerce katili bulunmayan cinayet vakası bulunmaktadır. Faillerine meçhul, ölülerine kurban dedikleri bu olayların çözümü; çoğu zaman delillerin yetersizliğinden zaman aşımına uğrayarak tozlu sayfalarda çürümeye bırakılmıştır. Kurbanların kimi yaşlı kimi genç kimi çocuk kimi bebek.

Dünyada en çok ses getirin vakalardan biri 2010 yılında İtalya’da işlenen 13 yaşındaki Yara Gambirasio cinayetidir hiç kuşkusuz. Ödüllü yönetmen Marco Tillio Giordana tarafından hayata geçirilen Benim Adım Yara filmi, bu küçük kızın yürek burkan hikayesini ekranlara taşıyor.

Benim Adım Yara Filminin Konusu

Yara Gambirasio; İtalya’nın Brambate di Sopra kasabasında yaşayan, 13 yaşında jimnastikle uğraşan, ailesi ve arkadaşları tarafından sevilen sakin hayalleri olan bir kız. 26 Kasım 2010 akşamı evinin çok yakınlarında bulunan spor salonuna gitmek için evden çıkar ve bir daha da gelmez. Polise haber veren ailesi İtalyan polisinin tüm cabalarına rağmen kızına kavuşamaz. Küçük kızın cesedi kaybolmasından üç ay sonra açık bir bölgede ortaya çıkar.

Vücudunda ve boynundan defalarca bıçaklanmış ve soğuk hava yüzünden orada can vermiş. Ölüm sebebi aldığı yaralar değil hipotermidir. Donarak ölmüştür bu küçük kız. Birkaç gün sonra gerçekleşecek jimnastik gösterisine hazırlanmaktan yada dişlerindeki tellerden kurtulmaktan başka bir derdi olmayan masum bir kız, katilin belli olmadığı bir cinayetin mağdurudur artık. Tüm kasaba bu olayın şokunu yaşarken Yara hakkında sadece iki bilgi vardır savcılığın elinde.

Kızın üzerinde bulunan ve katile ait olduğu düşünülen küçük bir kan lekesi. Katil onu yaralarken kendinden de bir iz bırakmış. İkincisi ise küçük kız tecavüze uğramamış fakat katilin niyetinin giysisindeki yırtıklardan o olduğunu gösteriyordu. Polisin elinde belirsiz bir DNA vardır artık.

Savcı Letizia Luggeri; soruşturmayı tersten yürütmeye karar verir ve binlerce kişinin DNA’sını alarak katili bulmaya çalışır. Bilinmeyen No 1 adını verdikleri katili bulmak o kadar kolay değildir. 5 yıl sonra, davanın kapanmasına aylar kala, bir ipucu yakalar savcı. O ipucu savcıyı; 45 yaşındaki Missumo Bossetti adlı, kendi halinde yaşayan, üç çocuk babası bir adama götürür. Alkol testi bahanesiyle DNA örneği alınan Bossetti’nın Yaran’ın katili olduğu ortaya çıkar.

Film Beklentiyi Karşıladı mı?

Gerçek bir hayatın, daha doğrusu yaşanamayan bir hayatın anlatıldığı bir filmin analizini yapmak istemiyorum. Olması gerektiği kadar olan bir yapım. Bir cinayeti çözmek, faili meçhule düşmesine engel olmak için; canla başla çalışan insanları gördükçe içi biraz olsun ferahlıyor insanın. Benim Adım Yara filmi; büyümesini tamamlayamamış küçük bir kızın hikayesi. Toprağın altında sadece fidanlar büyümeli çocuklar değil. Ben bu film hakkında başka ne diyebilirim ki. Onun adı Yara ve o yara hepimizin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.