Av Filmi 2020 Konusu ve Yorumu – Korku Mu Komedi mi?

Av Filmi 2020 konusu ve yorumu adlı yazıda, filmin yorumlarına. konusuna, imdb puanına, yönetmenine ve kişisel analizlerime ulaşabilirsiniz. Keyifli Okumalar. Bilgitutuk.com

11 Mart 2020 tarihinde yayınlanan Av Filmi( 2020) korku ve aksiyon türündeki bir Amerikan yapımı. Yapımın yönetmen koltuğunda Craig Zobel yer alıyor. 90 dakikalık zaman diliminde derdini anlatmaya çalışan yapımın imdb puanı 6.5. Her ne kadar konusu itibariyle farklı olsa da bunu ekrana tam olarak taşıdıklarından emin değilim. Kara mizah havasında insan avına çıkan yapım, gerek anlattıklarıyla gerekse de bazı kesimlerin yorumlamalarıyla uzun zaman gündemden düşmedi. Peki gerçekten de bu kadar eleştirilerin odağında olmayı hak ediyor mu?

av-filmi-2020-yorumlari

Av Filmi 2020 Konusu

12 kişiden oluşan bir Amerikalı grubun açık bir arazide gözlerini açmasıyla başlıyor Av filmi 2020. Ortada bulunan sandığın içerisinden önce bir domuz çıkar ardından da silahlar. Ne olduğunu anlamayan bu grup, üzerlerine yağan mermilerle kendilerine gelirler. Bir grup insan tarafından avlanıyorlardır ve nerede olduklarını bilmemektedirler. Kimi ölür kimi ise o araziden kaçmayı başarır. Crystal (Betty Gilpin) adlı eski bir asker de bu grubun içerisindedir. Crystal, gözü kara, şüpheci, zeki ve biraz da kafası gelgitli bir kadındır. Tüm bu özellikleri onu hayatta tutmaya yeter. Avlandığını anlayan genç kadın Avrupa’da olduğunu fark ettiğinde kaçmanın mümkün olmadığını düşünür. Tek çare vardır. Savaşmak. En iyi bildiği şeyi yapar ve onları avlamaya başlar. Avcı av, av ise avcıdır artık.

av-filmi-2020

Film Beklentiyi Karşıladı mı?

Benim cevabım ‘Eh işte’ olacaktır. Zira film derinlikten yoksundu. Amerikan sistemini o kadar eleştirmeye odaklanmış ki bunu anlatırken kişileri es geçmiş. Birey olmadan sistem olur mu. O kadar laubali karakterlerle anlatmaya çalıştığını da izleyici olarak laubali buldum. Korku desem değil, komedi desem değil, aksiyon desem ucundan yakalamışlar. Her şeyden biraz koymaya çalışmışlar ve ortaya karışık bir yapım çıkmış. Mesela başrolde bulunan kadın oyuncu. Ne olduğu, gerçekte ne iş yaptığı, nasıl bir düşünce yapısına sahip olduğu hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Dolayısıyla da kadınla bir empati kuramıyoruz. Bu da filmin en büyük eksiği. Kim bu insanlar ve neden avlanıyorlar. Aslına bakarsanız bu cevabın bir önemi yok. İnsan avına çıkmış bir topluluğa bahane mi gerekir. Hem hangi bahane bir insanın akıttığı kandan daha üstün olabilir ki?

Güçlünün güçsüz üzerinde her şeyi yapabilme özgürlüğüne sahip olduğu bu filmi birçok kesimin eleştirmesine şaşırmadım. Av filmi 2020 , iyi bir konuyu kötü araçlarla mahvetmiş, kafası ve karakterleri karışık bir yapım olarak beyazperdenin tozlu sayfalarında yerini alıyor ne yazık ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.