Archive 81 Dizi Konusu ve Yorumu – Netflix

Archive 81 Dizi Konusu ve Yorumu adlı yazıda okuyucular; Archive 81 dizisinin yorumlarına, analizlerine, konusuna, oyuncu kadrosuna, ulaşabilirler. Bilgitutuk.com

archive-81-dizi-konusu-ve-yorumu-bilgitutuk

Hayat da insan gibi geçmişten alır ilhamını. Ne kadar ileriye giderse gitsin, insanın bir gün yolu geçmişin köklerine dolanır. Hele de o köklerde yaşananlar, geçmişin karanlık sayfalarında gömülü aydınlanmayı bekliyorsa. Geçtiğimiz günlerde Netflix platformunda yayınlanan, yaratıcılığını Rebecca Sannenshine’nin üstlendiği fantastik gerilim türündeki dizi Archive 81 de; geçmişin karanlık sayfalarını aralayan genç bir adamın yaşadıklarını konu alıyor.

archive- 81-dizi-konusu-ve-yorumu

Gelelim Archive 81 Dizi Konusuna

Dan; ailesini yıllar önce bir yangında kaybetmenin acısını yaşayan bir gençtir. Kayıp ve yanmış eşyaları tamir ederek sevdiklerine kavuşturma hayaliyle seçtiği mesleği ona; 1994 yılında yanmış bir videokaseti tamir etmesiyle fantastik ve gizemli bir dünyanın kapıları aralar. Tamir ettiği kaseti yollayan LMG’nin gizemli başkanı Virgil’ün Dan’dan tek isteği; 1994 yılında yanan ve 13 kişinin kayıplara karıştığı Visir apartmanında bulunan kasetleri kurtarmasıdır. Fakat bunun için bir şartı vardı bu gizemli başkanın. Telefonun ve internetin olmadığı şehre uzak gizli bir yerde bu işlemleri yapması gerekmektedir. Zira tamir edeceği videolar, çok fazla sır barındırmaktadır.

Visir Apartmanı; 1924 yılında yanmış bir malikânenin kül kokan kalıntılarının üzerine inşa edilmiştir. Videolar Melody adlı genç bir doktora öğrencisinin Visir apartmanına taşınmasıyla başlıyor. Yıl 1994. O videoların tümünü genç kadın bir araştırma için çektiğini söyler. Fakat asıl neden, yıllar önce onu terk eden annesinin bu apartmandan bir mektup göndermesiydi. Bir taraftan bu gizemli yerde annesini ararken bir taraftan da oradaki insanlarla röportaj yapmaya başlar. İlk başlarda bir tuhaflık sezse de umursamaz. Fakat zaman içerisinde odasından içeriye sızan korkunç bir müziğin göğsünde yarattığı acıyı hisseder. Ardından bu müziğin ve apartmandaki sapkın tarikatın izini sürdüğünde Melody; korkunç bir sırrın kapısını araladığın fark eder.

Archive-81-dizi-konusu-ve-yorumu

Dizi Konusu İtibariyle Beklentiyi Karşıladı mı?

Archive 81 dizisi, fantastik türün ilginç bir yansımasıydı diyebilirim. Yer yer azalan temposuyla biraz sıkıntıya yol açsa da genel anlamda orijinale yakın hikayesiyle ekrana kilitliyor insanı. Gizemi ve merak duygusunu hiç bırakmıyor yapım. İzleyiciyi ekranda tutmak için hep bir sürpriz kart barındırıyor kesesinde. Bu kartların kimi güçlü kimi ise bölümü kurtarmak için yeterli hamlelerdi. Fakat genel anlamıyla çok güçlü bir senaryoya sahipti yapım. Teknolojinin üst seviyeye ulaştığı dünyamızda kaset gibi tarih olmuş bir nesneyi izlemek ve o kayıtların gerçekleştiği 1994 yılındaki yaşantıyı seyretmek oldukça güzeldi. Benim tek rahatsız olduğum nokta başrol oyuncularındaydı. Hikayenin gücünün karşısında çok basit ve eğreti duruyorlardı ne yazık ki. Dizinin şimdilik imdb puanı 7.6/10. Ben bu puanın giderek çoğalacağını düşünüyorum. Yeni ve değişik yapımlar izlemek isteyenlere tavsiye ediyorum ve bölümün başındaki sahnelerini izlemelerini öneririm çünkü zaman içesinde o sahneler bir anlam kazanıyor.

Dizinin Oyuncu Kadrosu

  • Dina Shihabi – Melody Pendras
  • Mamoudou Athie- Dan Turner
  • Matt McGorry – Mark
  • Ariana Neal – Jess
  • Julia Taylor Ross – Anabelle
  • Evan Joigkeit – Samuel
  • Martin Donovan – Virgil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.